Svet

Kto prichádza do Indie a kto nie

Hostiteľská India vytvorila optimistický slogan „Jedna Zem, jedna rodina, jedna budúcnosť“, ale lídrov Skupiny 20 národov trápia rozdiely a strategické chyby.

Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching bojkotovali summit, ktorý sa uskutoční 9. až 10. septembra v Naí Dillí.

G20 pozostáva z 19 krajín a Európskej únie, ktorá tvorí 85 percent svetového HDP a dve tretiny svetovej populácie.

Tu je prehľad niektorých kľúčových problémov, kto sa zúčastní a kto nie:

Joe Biden

Americký prezident navštívi Indiu, aby posilnil spojenectvá a ponúkol podporu rozvojovým krajinám, ktoré Washington hodnotí ako problémy Číny.

Bude diskutovať o úsilí riešiť celý rad problémov, od „boja proti klimatickým zmenám až po zmiernenie ekonomických a sociálnych dôsledkov ruskej vojny na Ukrajine,“ uviedol poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Bidena bude sprevádzať ministerka financií Janet Yellenová na jej štvrtej návšteve Indie za 10 mesiacov, keď sa Washington snaží reformovať Medzinárodný menový fond a Svetovú banku, aby lepšie slúžili rozvojovým krajinám.

Biely dom chce, aby skupina G20 zostala relevantná „ako prvé fórum pre hospodársku spoluprácu na celom svete,“ dodal Sullivan.

Lavrov, nie Putin

Ruskú delegáciu povedie minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, o ktorom Putin povedal, že sa nezúčastní.

V marci vydal Medzinárodný trestný súd na Putina zatykač, v ktorom ho obvinil z vojnových zločinov za nezákonné deportácie ukrajinských detí.

Kremeľ tieto obvinenia popiera a trvá na tom, že zatykač proti Putinovi je „neplatný“.

Lavrov bude viesť ruskú delegáciu, ako to urobil minulý mesiac na summite BRICS v Juhoafrickej republike.

– Li Qiang, nie Ji –

Peking v pondelok uviedol, že čínsku delegáciu povedie premiér Li Kche-čchiang, ale všetci potvrdili, že stretnutie so Si Ťin-pchingom vynechajú.

READ  Osoba obvinená z vraždy nezvestnej tínedžerky Felicie Theo nie je na rovnakej úrovni ako oslobodzujúci rozsudok.

Tohtoročný summit naberá na význame, keďže mnohé krajiny zápasia s vysokou infláciou a ekonomickými nepokojmi spojenými s pomalým zotavovaním sa z pandémie Covid-19.

Čína, druhá najväčšia svetová ekonomika, sa trápi proti vetru vrátane slabého spotrebiteľského dopytu, rastúcej nezamestnanosti mladých ľudí a krízy v sektore kritických aktív.

Má tiež dlhotrvajúci hraničný spor s Indiou, ktorá je hostiteľskou krajinou G20, pričom smrteľný himalájsky konflikt v roku 2020 hlboko zmrazil diplomatické vzťahy.

India tento týždeň uskutočňuje vojenské cvičenia neďaleko čínskych hraníc, ktoré budú pokračovať aj počas summitu.

Narendra Modi

Najľudnatejšia krajina sveta má rotujúce predsedníctvo skupiny G20 a premiér Narendra Modi si užíval príležitosť zažiariť na svetovej scéne ako pre Indiu, tak aj pre seba.

Čelí však náročnej výzve dosiahnuť konsenzus medzi hlavnými mocnosťami v kľúčových otázkach.

Naí Dillí je opäť v rozpore s Pekingom po tom, čo čínska mapa minulý týždeň uviedla, že India si tiež nárokuje územie vrátane oblasti blízko miesta, kde bojovali v roku 2020.

India sa snaží nadviazať užšie vzťahy so západnými krajinami, vrátane ďalších členov Quad, USA, Japonska a Austrálie.

Očakáva sa, že Modi presadí úsilie o rozšírenie skupiny na 21, ktorá bola pozvaná, aby sa pripojila k Africkej únii, podporovanej Bidenom.

– v iných častiach sveta –

Medzi lídrov zastupujúcich Európsku úniu patria nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová.

Členovia G7 Britániu, Kanadu, Japonsko a Taliansko budú zastupovať ich predsedovia vlád Rishi Sunak, Justin Trudeau, Fumio Kishida a Georgia Meloni.

Z ázijsko-pacifického regiónu sa zúčastnia indonézsky prezident Joko Widodo, juhokórejský prezident Yoon Suk-yeol a austrálsky premiér Anthony Albanese.

Očakáva sa, že sa osobne zúčastní aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ako aj saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán.

READ  Izrael zaútočil na Sýriu po raketách odpálených na Golanské výšiny

Delegáciu z Južnej Afriky, jedinej africkej krajiny v G20, viedol prezident Cyril Ramaphosa.

Očakáva sa účasť brazílskeho prezidenta Luiz Inacio Lula da Silva a účasť Argentínčana Alberta Fernandeza, no mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador podľa indických médií pravdepodobne nebude chýbať.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres sa zúčastní ako pozorovateľ, ako aj šéfovia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky.

Očakáva sa účasť ďalších lídrov vrátane bangladéšskeho premiéra Sheikha Hasinu a nigérijského prezidenta Bola Tinubu.

burs-pjm/gle/aha/qan

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close