Svet

Maďarsko Putina nezatkne, tvrdí šéf premiéra Orbána

Budapešť 23. marca (TASR) – Maďarsko nezatkne ruského prezidenta Vladimira Putina, ak vstúpi do krajiny, uviedol vo štvrtok šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána.

Maďarsko podpísalo a ratifikovalo Rímsky štatút, ktorý vytvoril Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý v piatok vydal zatykač na Putina za údajnú nezákonnú deportáciu stoviek detí z Ukrajiny. Uviedla, že existujú rozumné dôvody domnievať sa, že Putin nesie osobnú trestnoprávnu zodpovednosť.

Na otázku, či by bol Putin zatknutý, keby prišiel do Maďarska, Orbánov náčelník generálneho štábu Jerkely Gulias povedal, že Rímsky štatút nie je súčasťou maďarského právneho systému.

„Môžeme sa odvolávať na maďarský zákon a nezatýkať ruského prezidenta na jeho základe… štatút ICC nebol v Maďarsku vyhlásený,“ povedal Gulias.

Keď sa ho opýtali, povedal, že jeho vláda „nevytvorila stanovisko“ k zatykaču vydanému na Putina.

„Tieto rozhodnutia nie sú veľmi šťastné, pretože smerujú k ďalšej expanzii a nie k mieru, čo je môj osobný subjektívny názor,“ dodal Gulias.

Prezident Putin, tretí prezident, na ktorého ICC vydal zatykač, sa pravdepodobne v dohľadnej dobe nedostaví pred súd. Zatykač však znamená, že môže byť zatknutý a poslaný do Haagu, ak navštívi členský štát ICC.

Rusko sa netajilo plánom vziať tisíce ukrajinských detí do Ruska, ale prezentuje ho ako humanitárnu kampaň na ochranu sirôt a opustených detí v konfliktnej zóne.

Rusko, ktoré nie je členom ICC, označilo tento krok za zbytočný. Moskva opakovane odmietla obvinenia, že jej sily páchali zverstvá počas invázie u svojho suseda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že akcia ICC povedie k „historickej zodpovednosti“, pričom povedal, že deportácia do Ruska predstavuje politiku „štátneho zla“, ktorá sa začala práve u najvyššieho predstaviteľa tohto štátu.

READ  Nigéria zapája mládež do boja proti klimatickým zmenám – Voice of Nigeria

Krisztin výrok; Strih Nick MacPhee

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close