Svet

Maurícius a Réunion odhadujú škody spôsobené cyklónom v Indickom oceáne, ktorý zabil najmenej 4 ľudí

Maurícius zrušil varovanie pred maximálnou búrkou a zmiernil celoštátny zákaz vychádzania po tom, čo cyklón zasiahol ostrov Indického oceánu a neďaleký francúzsky ostrov Réunion.

SAINT-PAUL, Réunion – Maurícius zrušil svoje najvyššie varovanie pred počasím a zmiernil celoštátny zákaz vychádzania po tom, čo v utorok zasiahol ostrov v Indickom oceáne smrtiaci cyklón, ktorý spôsobil silné záplavy a rozsiahle škody v hlavnom meste a ďalších častiach krajiny.

Neďaleký francúzsky ostrov Réunion hodnotí následky tropického cyklónu Belal. Našli sa ďalšie dve telá francúzskeho ministra vnútra Geralda Darmana, čím sa počet obetí zvýšil na troch. Na Mauríciu zomrel jeden človek.

Cyklón Belal sa odtrhol od východného pobrežia Afriky v pondelok a utorok skoro, ale teraz sa pohybuje smerom k Indickému oceánu, informovalo maurícijské meteorologické oddelenie.

Vláda Maurícia oznámila, že šéf meteorologického oddelenia odstúpil po tom, čo bola jeho agentúra obvinená z neposkytnutia adekvátnych predpovedí dopadu búrky.

Cesty v maurícijskom hlavnom meste Port Louis a inde sa v pondelok zmenili na rozbúrené rieky, keď ich priniesli prívalové dažde a silný vietor. Podľa videí, ktoré zverejnil maurícijský denník L'Express, niektorí vyliezli na strechy svojich áut a držali sa ich.

Muž zabitý na Mauríciu bol motocyklista, ktorý zomrel pri nehode spôsobenej záplavami, uviedli úrady. Zdá sa, že traja, ktorí zomreli na Réunione, boli bezdomovci, ktorí sa neskrývali v útulkoch.

Maurícijský premiér Pravind Jagannath a ďalší členovia jeho kabinetu navštívili najviac zasiahnuté oblasti, najmä na juhu. Vláda uviedla, že Belal zanechal „stopu škody v krajine“.

Maurícius má približne 1,2 milióna obyvateľov a je obľúbenou turistickou destináciou.

READ  Svet čelí piatej vlne dlhovej krízy: Prezident Svetovej banky

Polícia je stále rozmiestnená po celom Mauríciu, informovalo vládne veliteľstvo pre národné núdzové operácie, no ľudia môžu opustiť svoje domovy. Školy a mnohé podniky zostanú zatvorené minimálne do stredy.

Maurícius zaviedol zákaz vychádzania do utorňajšieho poludnia a nariadil všetkým okrem pohotovostných pracovníkov, niektorých nemocničných zamestnancov a bezpečnostných zložiek zostať doma.

Na Réunione sa obyvatelia v utorok vysťahovali zo svojich domovov, aby upratovali. Na ulici v centre Saint-Paul sa muži v šortkách brodia vodami vysokými po členky, keď na nich narážajú palmy. Posádky záchrannej služby očistili cesty od konárov a iných nečistôt.

V neďalekom meste Saint-Gilles-les-Bains bolo poškodených niekoľko lodí po tom, čo stromy narazili do nábrežia a malebného prístavu. Vietor silno zasiahol vnútrozemské oblasti, ale cesty, ktorými sa k nim dostali, zostali neprejazdné.

40 % z 860 000 obyvateľov Réunionu je bez elektriny a takmer polovica ostrova nemá internet ani mobilný telefón, uviedol na tlačovej konferencii Jerome Filippini, vedúci miestnej správy. Školy sú celý týždeň zatvorené.

Francúzska vláda vyslala na pomoc asi 150 záchranárov a energetikov z pevniny a neďalekého francúzskeho ostrova Mayotte, Dormanina v stredu očakávali na Réunione.

Cyklóny sú bežné v Indickom oceáne pri Južnej Afrike od januára do marca, pretože oceány na južnej pologuli dosahujú vyššie teploty. Teplá voda poháňa hurikány.

Klimatické zmeny spôsobené človekom zintenzívnili extrémne počasie, vďaka čomu sú hurikány častejšie a daždivejšie, keď zasiahnu, tvrdia vedci.

V roku 2019 sa cyklón Idai presunul z Indického oceánu do Afriky, pričom zabil viac ako 1000 ľudí a spôsobil humanitárnu krízu v Mozambiku, Malawi a Zimbabwe. Organizácia Spojených národov uviedla, že išlo o jednu z najhorších búrok zaznamenaných na južnej pologuli.

___

Imre hlási z Kapského Mesta v Južnej Afrike. K tomuto príbehu prispela spisovateľka Associated Press Sylvie Corbett v Paríži.

READ  Izrael útočí na Gazu náletmi; Biden odsudzuje „zlý“ Hamas

___

AP Africa News: https://apnews.com/hub/africa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close