Svet

Medzi republikánmi je vyhlásená vojna

Donald Trump v utorok vyhlásil verejnú vojnu prezidentovi republikánskeho senátu Mitchovi McConnellovi a obvinil ho z „zodpovednosti“ za vražedný útok na Capitol Hill, čo je rozporuplným znakom rozporov, ktoré rozdeľujú republikánov.

Útok je definitívny.

45. prezident USA, najrozumnejší muž od odchodu z Bieleho domu, nenávidí zriedkavé vyhlásenie, ktoré túto medzeru označí.

„Mitch je zlý politik, ktorý sa nikdy neusmial, a ak s ním republikánski senátori zostanú, už viac nevyhrajú,“ napísal bývalý prezident a v roku 2022 sa predstavil ako najlepší prínos pre svoju stranu, aby získal späť kontrolu nad Kongresom. A nevylučuje ani samotné zastupovanie v roku 2024.

Viac ako 200 konzervatívnych sudcov menovaných do Senátu, traja najvyšší súd alebo daňová reforma, vzácne legislatívne víťazstvo Donalda Trumpa: Milionár pracoval ďalšie štyri roky ruka v ruke so senátorom z Kentucky, talentovaným stratégom.

„Republikánska strana nemôže byť nikdy voči politickým vodcom ako Mitch McConnell úctivá alebo silná,“ zdôraznil realitný magnát. Obvinenie senátora za šokovú stratu väčšiny v hornej komore v januári.

Naopak pre ostatných republikánskych predstaviteľov muž, ktorý na začiatku januára podkopal účasť voličov v dvoch dôležitých senátorských voľbách začiatkom januára, v prezidentských voľbách celé mesiace vypovedal ako „masívny podvod“, bez poskytnutia akýchkoľvek dôkazov.

Deň po týchto senátoroch, 6. januára, sa zhromaždili tisíce protrumpovských demonštrantov vo Washingtone, D.C., keď Kongres oficiálne potvrdil víťazstvo svojho rivala Joea Bidena.

„Nikdy nevezmete naspäť našu krajinu tým, že budete slabí, musíte preukázať silu,“ povedal republikánskemu rozpálenému davu, ktorý svoju porážku naďalej popieral.

Niektorí z jeho priaznivcov neskôr zaútočili na Kapitol, kde sa stretávajú poslanci. Pri nepokojoch bolo zabitých päť ľudí.

Donalda Trumpa, ktorého demokrati obvinili z „podnecovania povstania“, minulý týždeň v Senáte vypočuli pre tieto skutočnosti na historickom pojednávaní.

V sobotu väčšina senátorov – 57 zo 100 – hlasovala za jeho obžalobu. Nebývalý, vrátane siedmich republikánov. Dosiahnutie odsúdenia by však trvalo viac ako dve tretiny (67 hlasov).

V snemovni hlasovalo desať demokratov s demokratmi za podporu jeho obvinenia. Potom každý zažil vo svojej párty tvrdé reakcie, niekedy dokonca aj v rámci svojich rodín.

Pretože Donald Trump je v jeho tábore taký populárny: Tri štvrtiny republikánskych voličov si prajú, aby v strane naďalej hral „kľúčovú úlohu“, uvádza sa v pondelok v Guinnessovom svetovom rekorde.

– „Šťastie počas chaosu“ –

Mitch McConnell hlasoval za jeho prepustenie, pretože mal pocit, že horná komora si nezaslúži súdiť bývalého prezidenta. Lenže v tomto procese sa Donald Trump vyhlásil za „zodpovedného“ za útok.

Na pologuli uviedol, že dav mohol zablokovať „iba prezident Trump“, pretože povstalci „im klamal najmocnejší muž planéty“. Hnevať sa: „Namiesto toho sledoval televíziu, bol šťastný … bol šťastný počas chaosu“.

Keďže sa neskôr opäť stal „obyčajným občanom“, podnikateľa bolo možné žalovať: „Zatiaľ ničomu neunikol.“

Nie je možné podať mu ruku v budúcich voľbách, uviedol Mitch McConnell, ktorý prisľúbil výber republikánskych kandidátov.

„Niektorí môžu byť ľudia, ktorých chce bývalý prezident, iní by nemali. Iba pre mňa záleží na tom, aby mohli vyhrať,“ povedal pre Politico.

Vytierate Trumpovu éru alebo ste verní milionárom, ktorí majú vyhrávať? Od 6. januára boli čepele priťahované k Republikánskej strane.

Zatiaľ čo senátny senior označuje túto medzeru, iní sa verejne domáhajú milionára, dokonca aj v jeho luxusnom dome na Floride.

Kevin McCarthy, vodca republikánskej menšiny v snemovni, koncom januára vyfotografoval všetky úsmevy na zlatých staniciach Mar-e-Lago.

Senátorka Lindsay Grahamová, ktorá je verná veriacim, hrdo oznámila, že sa s ním stretne tento týždeň v nedeľu: bývalý prezident je „najmocnejšou silou“ v Republikánskej strane, oznámil pre Fox. „Trumpovo hnutie je v skvelej kondícii.“

READ  Lindsey Graham o J. Michelle Childs: Senátor hromadí chválu na potenciálneho kandidáta na najvyšší súd

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close