Svet

Medzi znepriatelenými sudánskymi frakciami opäť prepukli konflikty

Chartúm, Sudán

V pondelok pokračovali strety medzi sudánskou armádou a polovojenskou skupinou Rýchlej podpory (RSF) západne a severne od hlavného mesta Chartúm.

Násilné strety vypukli v mestách Omdurman a Bahri, kde armáda a RSF použili ťažké a ľahké zbrane, uviedli svedkovia Anadolu.

Svedkovia uviedli, že počuli zvuky delostreleckej paľby a vojenských lietadiel.

Neexistovali žiadne ďalšie podrobnosti o cieľových miestach alebo obetiach.

Minulý týždeň sa skončilo sedemdňové prímerie medzi Saudskou Arábiou a USA. Bojujúce strany súhlasili s predĺžením dohody o ďalších päť dní, ale mierové rozhovory stroskotali, keď sudánske ozbrojené sily oznámili stiahnutie sa s tým, že RSF nedokázali implementovať žiadne podmienky dohody a naďalej porušujú prímerie.

Rozhodnutie prišlo v čase, keď medzi armádou a RSF v Chartúme a El-Obeide, hlavnom meste štátu Severný Kordoban, vypukli ťažké strety.

Spojené štáty vo štvrtok oznámili úvodnú fázu sankcií zameraných na aktérov v Sudáne po tom, čo zlyhali rozhovory medzi sudánskou armádou a konkurenčnými polovojenskými silami.

Najmenej 863 civilistov bolo zabitých a tisíce zranených od 15. apríla pri najnovších násilnostiach v Sudáne, podľa Sudan Doctors Syndicate.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) odhaduje, že v dôsledku konfliktu bolo vnútorne vysídlených viac ako jeden milión ľudí.

Armáda a RSF boli v posledných mesiacoch v rozpore v otázke integrácie polovojenskej skupiny do ozbrojených síl, čo je kľúčová podmienka prechodnej dohody Sudánu s politickými skupinami.

Sudán je bez funkčnej vlády od októbra 2021, keď armáda zosadila dočasnú vládu premiéra Abdullaha Hamdoka a vyhlásila výnimočný stav v rámci kroku, ktorý politické sily oslavovali ako „prevrat“.

Prechodné obdobie Sudánu, ktoré sa začalo po zvrhnutí prezidenta Umara al-Bašíra v auguste 2019, sa malo skončiť voľbami začiatkom roka 2024.

*Napísal Ikram Kwachi

Webová stránka agentúry Anadolu obsahuje iba časť správ doručených predplatiteľom systému AA News Broadcasting System (HAS) a je v skrátenej forme. Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

READ  Snemovňa reprezentantov schválila ústavný spor proti Trumpovi

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close