Veda

Mesiac sa pomaly vzďaľuje od Zeme a jeho pôsobenie na nás začína pôsobiť.

Mesiac je nehybný objekt na nočnej oblohe, no v skutočnosti nie je všetko tak, ako sa zdá.

Ukazuje sa, že vedci zistili, že Mesiac sa vzďaľuje od Zeme a mení to všetko, čo sme si mysleli, že vieme o vzťahu našej planéty s jej jediným prirodzeným satelitom.

Má tiež veľmi reálny vplyv na dĺžku dní na našej planéte – aj keď neuveriteľne pomalým tempom.

Keď sa Mesiac v priebehu miliónov rokov vzďaľuje od Zeme, Mesiac súčasne predlžuje priemernú dĺžku dňa.

A Štúdium Tím z University of Wisconsin-Madison sa zameral na rock z 90 miliónov rokov starej štruktúry. Týmto spôsobom boli schopní analyzovať interakciu Zeme s Mesiacom pred 1,4 miliardami rokov.

To ukazuje, že Mesiac sa vzďaľuje od Zeme o 3,82 centimetra za rok. To znamená, že v konečnom dôsledku to povedie k tomu, že za 200 miliónov rokov budú dni na Zemi trvať 25 hodín.

Stephen Meyers, profesor geológie na University of Wisconsin-Madison, povedal: „Keď sa Mesiac vzďaľuje, Zem je ako rotujúca krasokorčuliarka, ktorá spomalí, keď vystrie ruky.“

Dodal: „Jednou z našich ambícií bolo vyvinúť veľmi staré geologické časové stupnice pomocou astrochronológie na určenie času v najvzdialenejšej minulosti.

„Chceme byť schopní študovať horniny staré miliardy rokov spôsobom, ktorý je porovnateľný so štúdiom moderných geologických procesov.“

Toto nie je jediný príbeh, ktorý nedávno zmenil naše chápanie Mesiaca.

Vedci tiež odhalili tajomstvá skryté miliardy rokov pod povrchom Mesiaca – a to všetko vďaka čínskemu vesmírnemu programu, ktorý odhalil skryté štruktúry, ktoré by nám mohli pomôcť poskladať minulosť Mesiaca.

Prihlásiť Se Pre náš bezplatný týždenný bulletin Indy100

Vyjadrite svoj názor v našej spravodajskej demokracii. Kliknutím na ikonu súhlasu v hornej časti stránky pomôžete zvýšiť tento článok v rebríčku indy100

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close