Hlavné správy

Migrantskú krízu na Slovensku môže vyriešiť len spolupráca s Maďarskom

Plagát zobrazujúci Jimesiho sa objavuje na predvolebných plagátoch krajne ľavicovej strany Progresívne Slovensko.

Slovensko, severný sused Maďarska, zaznamenalo v uplynulom roku masívny prílev nelegálnych ekonomických migrantov z Blízkeho východu. Napriek maximálnemu úsiliu Maďarska na svojich južných hraniciach prekĺznu cez sieť tisícky migrantov, ktorých potom pašeráci ľudí dopravia na Slovensko. Vláda v hlavnom meste Bratislava pôsobí bezstarostne, no medzi obyčajnými ľuďmi rastie strach a hnev. Spýtali sme sa Giorgia Zimesiho, politika maďarskej strany na Slovensku Aliancia (Szövetség-Aliancia), čo môže jeho strana ponúknuť, aby zabezpečila rovnakú ochranu Maďarom a Slovákom.


Určite ste venovali pozornosť migračnej kríze, na ktorú sa obyvatelia južného okresu sťažujú už vyše roka. Teraz sa to dostalo aj do uší slovenských politikov. Na Slovensku sa rozvinula nevídaná migrantská kríza. Je to teraz prijateľné kvôli nadchádzajúcim voľbám (30. septembra) alebo je to príliš zakorenené na to, aby sme to ignorovali?

Dovoľte mi opraviť vás, toto nie je nový problém, je to plne rozvinutý problém, na ktorý som ma upozornil pred mesiacmi, ale vtedy mu nikto nevenoval pozornosť. Obyvatelia ma už mesiace upozorňujú a dokumentujú aj fotografiami, že sa začal prílev migrantov na Slovensko. Nikto si to však plne nevšimne, kým sa situácia nestane úplne neprijateľnou. Tu by som chcel upozorniť na to

Zdá sa, že nikým nevolená vláda dočasného premiéra Ľudovíta Ódora nechce túto otázku riešiť.

Keď povedali, že žiadna migrantská kríza nie je, migranti na Slovensku nezostávajú, nie je ich veľa, prichádzajú len matky s deťmi, ktoré takmer robia kampaň za migrantov, tak zaujali proaktívny prístup. Nie je pravda, že sem chodia prevažne mladí ľudia. A nezabudnime na škandalózne hlasovanie v Európskej rade, keď naša vláda povedala, že akceptovala kvóty migrantov (a nakoniec v referende zahlasovala proti). Tu je vaša odpoveď na vašu otázku o súčasnej migrantskej kríze: vláda ju nechce riešiť, pretože poslušne plní agendu niekoho iného. Preto tu pútame pozornosť.

Foto: Facebook György Gyimesi

Hovoríte o vláde, ale v konečnom dôsledku táto kríza najviac postihuje maďarsko-menšinové oblasti, ale nielen ich. Konzultovala koalícia s miestnymi obyvateľmi ich sťažnosti a skúsenosti?

READ  Predseda NR SR navštívil Šušu v Azerbajdžane (foto)

Mám. Neviem, či kolegovia tento problém pred pár mesiacmi nahlásili miestnym, keďže som s nimi vtedy nebol v kontakte. Ale urobil som, veľmi aktívne som sa zapájal do týchto diskusií a sám som išiel do južného mesta Kormarno (Komárom). Stalo sa tak v čase, keď mestská polícia ešte musela zabezpečiť most spájajúci ju s Maďarskom, keďže polícii na to vraj chýbali kapacity.

Chcem však poznamenať aj skutočnosť, že keď

Počas krízy Covid dokázali nasadiť armádu na ochranu hraníc okresu, aby zabránili občanom v prechode z okresu do okresu. Prečo ich teda neposlať na štátnu hranicu? Pretože vláda nechce zabrániť tejto kríze.

Tento problém si uvedomujem už dlho, veľa o ňom hovorím, precestoval som celú krajinu a nikdy som nebol na hranici, kde by sa imigranti nestretli. Ide teda o dôležitú otázku, ktorú treba riešiť hneď po voľbách.

Foto: Facebook Jozef Cuper

V južnom meste Nové Zámky (Érsekújvár) miestny starosta napravil situáciu do tej miery, že migrantov presunuli do prijímacieho strediska. Ale sú obce, napríklad v Chlabe (Helemba), túto možnosť nemajú. Ako môže koalícia pomôcť občanom týchto obcí?

Len včera som z Nov Jamki dostal videá a fotografie migrantov potulujúcich sa v osadách. Nemyslím si, že tieto prijímacie strediská majú dostatočnú kapacitu. My v koalícii hovoríme, že by sme mali migrantov vrátiť na hranici, pretože ich tu nechceme. Myslím si, že Slovensko je jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá ponúka certifikáty, ktoré umožňujú migrantom voľne sa pohybovať v rámci jej hraníc. Táto akcia by mala byť okamžite zrušená. Ak úrady migrantov chytia, musia ich poslať späť alebo odviesť tam, kam chcú ísť.

Foto: Facebook György Gyimesi

Imigranti hovoria, že nechcú zostať, môžeme veriť alebo veriť. A ja hovorím, že ak Slovensko pomôže Maďarsku zastaviť migrantov na maďarsko-srbskej alebo maďarsko-rumunskej hranici, myslím si, že pri zmierňovaní následkov môžeme dosiahnuť viac, ako robíme teraz.

READ  Slovensko: Poslanci odmietajú zbaviť bývalého prezidenta imunity

Je tu však ďalší problém, ktorým je Európska únia.

EÚ nedodržala svoje sľuby z roku 2015, keď povedala, že zastaví vstup migrantov do schengenského priestoru.

Chceli vytvoriť hotspoty v Grécku alebo Taliansku, aby zaplatili týmto krajinám. Ale neurobili to a nepodporili ani Maďarsko. Preto hovorím, že Slovensko je povinné už teraz pomôcť Maďarsku v prípade potreby vojakmi, peniazmi, policajtmi, čo sami nedokážeme.

Predpokladám, že si nemyslíte, že natlačenie migrantov do prijímacích centier je dlhodobé riešenie. Ale medzi Slovenskom a Maďarskom neexistuje žiadna dohoda, takže ich nemôžete len tak pretlačiť cez most a previesť späť do Maďarska bez dohody, ako je tá medzi Srbskom a Maďarskom alebo Rumunskom a Maďarskom. Táto otázka nie je ani na bilaterálnom rokovacom stole. Aké je dlhodobé riešenie tejto katastrofálnej situácie?

Dlhodobým riešením je, aby EÚ povedala, že počet migrantov je dostatočný. EÚ nebude skupinou prijímajúcich krajín, ale ich odmietne a tlačí tam, kde prúdia do Európy. Zistili sme však, že Európska únia z nejakého dôvodu nechce riešiť tento problém, tento problém. Bez spoločného európskeho riešenia to budú len improvizované riešenia alebo sa všetci opäť ohradia, ako to urobilo Maďarsko v roku 2014. Neviem si predstaviť, čo by sa stalo bez toho plota, ale tu treba európske riešenie. Obe krajiny si môžu len pomáhať a zmierňovať problém, ale nedokážu vyriešiť migračnú krízu na národnej úrovni.

Je však znepokojujúce, že bratislavská vláda, podobne ako väčšie slovenské ľavicové médiá, zatiaľ o tomto narastajúcom probléme mlčí. Čo je podľa vás dôvodom ich mlčania?

Vysvetlenie je veľmi jednoduché: prezidentka Zuzana Caputová a vláda jednoducho nie sú a nikdy neboli na strane ľudí. Toto ich nezaujíma, oni majú záujem slúžiť veľmociam. Zvláštne a zaujímavé na Slovensku je aj to, že najčítanejšia a najväčšia tlač je súčasťou liberálneho mainstreamu a myslia si, že tento problém neexistuje. Politikov, ktorí upozorňujú na tento problém a na to, čo by sa stalo, keby sme na Slovensku prijali imigrantov, vyzývajú všetci od populistov až po fašistov. Prezidentka Kaputová aj konzervatívna Odorova vláda slúžia záujmom Bruselu a Washingtonu, nie záujmom slovenského a maďarského ľudu. To je jednoduché vysvetlenie.

READ  Nový Shluchim pre Bratislavu, Slovensko

Zdá sa, že najviac migrantov prichádza na Slovensko cez Maďarsko. Akú spoluprácu môže vaša strana, Aliancia, ponúknuť maďarským orgánom, možno maďarskej vláde, aby spoločne vyriešili tento problém? Iné strany zrejme ignorujú, že riešenie spočíva v dohode a spolupráci s Maďarskom, aspoň ako prvý krok. Čo by teda maďarská strana Koalícia odporučila maďarským orgánom v rámci spolupráce?

Finančné a ľudské zdroje a samozrejme Maďarsko žiada o maximálnu spoluprácu na všetkých úrovniach. Maďarsko je však v tejto otázke úplne osamotené.

Musíme sa postaviť nielen za svoje záujmy, ale aj za Maďarsko, pretože Maďarsko je jedinou európskou krajinou, ktorá chráni a bráni naše hodnoty.

Tu chcem kategoricky povedať, že obe krajiny by mali spolupracovať na základe dohody a zapojiť armádu do riešenia tohto problému, to sa dá dosiahnuť len dohodou medzi oboma štátmi. Je tu prvý bod, ktorý by Maďarsko malo povedať, ako môže Slovensko pomôcť. Ak chceme postaviť tretí plot, postavme ho spoločne.

Myslíte si, že koalícia doteraz venovala tejto téme dostatočnú pozornosť? Posuniete po týchto skúsenostiach otázku migrantov do centra vašej politickej agendy?

Verím. Plne súhlasím s tým, že niektorí expolitici v koalícii tomuto problému nevenovali dostatočnú pozornosť. Možno sa báli farieb, ktoré boli namaľované v liberálnej tlači. Teraz však musíme zaujať pevné stanovisko k našim ľuďom. Robím to už niekoľko mesiacov a dúfam, že sa k tomu pridajú aj ďalší politici, pretože sa to stáva otázkou života a smrti. Museli sme chrániť nielen naše hodnoty, ale aj majetok, pretože naše mestá Dunajská Streda (Dunaszerdahely), Nové Zámky (Érsekújvár) alebo možno Komárno (Komárom) sa nevedia dočkať, kým sa stanú ďalším horiacim Parížom.

Súvisiaci článok

Slovenský politik Giorgi Jimesi hovorí o strete progresívnych a konzervatívnych hodnôt

Slovenský politik Giorgi Jimesi hovorí o strete progresívnych a konzervatívnych hodnôt

„Všetko, čo teraz prichádza, je založené na popretí toho, na čom bola postavená kresťanská Európa a na čom bola postavená Európska únia.“ Pokračovať v čítaní

Odporúčaný obrázok: Facebook György Gyimesi

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close