Hlavné správy

Slovenský právnik stiahol obvinenie voči členovi rady ECB

Slovenskí prokurátori v utorok stiahli obvinenia z korupcie voči guvernérovi centrálnej banky krajiny Petrovi Kažimírovi a nariadili proti nemu obnovu konania po tom, čo bol osobitne obvinený kľúčový svedok.

Kažimír, člen kľúčovej ratingovej agentúry Európskej centrálnej banky, poprel akékoľvek pochybenie v prípade slovenského pôsobenia vo funkcii ministra financií pred nástupom do funkcie v Národnej banke Slovenska v roku 2019.

„Prvý námestník Najvyššieho súdu SR obvinenie PK zrušil,“ uviedol v e-mailovom stanovisku hovorca Slovenskej prokuratúry Talibor Schladen.

Kazimír, jeden z výrečných členov riadiaceho orgánu ECB, odmietol výzvy na odstúpenie prezidentky SR Zuzany aputovej a vyzval na zvýšenie úrokových sadzieb na budúci mesiac, než sa očakávalo, na riešenie inflácie v eurozóne. .

53-ročného guvernéra banky obvinili v októbri z údajného podplácania bývalého vysokého daňového úradníka. Web aktuality.sk vtedy obvinil Kažimíra, že zohral úlohu „kuriéra“ pri podplatení bývalého funkcionára asi 50-tisíc.

Prvý zástupca náčelníka generálneho prokurátora SR Joseph Kandera v utorok na televíznej tlačovej konferencii uviedol, že prípad proti Kažimírovi bude prehodnotený, pretože obvinenia proti nemu sú založené na „korunnom svedkovi“.

„Kancelária generálneho prokurátora zrušila rozhodnutie právnika a nariadila prokurátorovi, aby prípad prehodnotil,“ uviedol Contra podľa agentúry Reuters.

Slovenská centrálna banka vypočula Kažimírovho advokáta Ondreja Mularského, ktorý len potvrdil, že obvinenie jeho klienta bolo stiahnuté.

Kažimír v čase vznesenia obvinenia vlani vo vyhlásení uviedol: „Uvedené informácie nie sú pravdivé a neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by dokazoval dôvod uvedený vo vyhlásení. Nemám žiadne informácie a neviem o tom, že by bol porušený zákon.“

Kažimír bol obvinený v rámci vyšetrovania údajnej korupcie medzi slovenskými podnikateľskými a politickými elitami nasadenými vo vlaku po vražde investigatívneho novinára Jána Kuziaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej v roku 2018.

Polícia spájala vraždy s Kuziakovou prácou pri vyšetrovaní korupcie a prípad vyvolal otrasy v celej stredoeurópskej krajine, ktoré viedli k rezignácii vtedajšieho premiéra Roberta Figa v roku 2018 a napokon k zosadeniu jeho strany Smer v minuloročných parlamentných voľbách.

READ  Krízové ​​financovanie pomáha obciam v autonómnom regióne Thirunava na Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close