Svet

Mikročipy v mozgu sú nadľudské. Elon Musk ukázal, ako môžu pracovať – ​​Technológia – Veda a technika

Ilustračné foto.

Autor:

Špeciálnym zariadením je urobiť rez a potom implantovať čip elektródami priamo do mozgu. Čip pomôže ľuďom archivovať a vybavovať si spomienky, alebo ich dokonca prenášať z človeka na človeka.

Jednou z najviac futuristických inovácií v tomto roku je určite mikročip, ktorý Neuralink plánuje implantovať priamo do mozgu. Za touto myšlienkou stojí známy vizionár a zakladateľ spoločnosti Tesla, PayPal a SpaceX, Elon Musk. Musk je známy svojimi výstrednými myšlienkami, ktoré je jedným z mála, ktoré môžu dosiahnuť aspoň štádium funkčných prototypov. Príkladom sú elektromobily Tesla alebo komerčné vesmírne lety, ku ktorým sa blíži Musk a SpaceX. Posledným projektom spoločnosti Neuralink je iba čerešnička na torte. Počas piatkovej prezentácie (28. augusta 2020) predstavil Musk funkčné prototypové zariadenie, ktoré možno vložiť do mozgu človeka, aby zlepšilo niektoré z jeho schopností, alebo ho dokonca urobilo nadľudským. Spoločnosť už úspešne otestovala mikročip na ošípaných.

Čip vložený otvorom v lebke priamo do mozgu

Ukázka vloženia čipu do tela vyzerala strašidelne. Prístroj najskôr vyvŕta do lebky dieru s veľkosťou dvoch euromincí, potom umiestni mikročip s elektródami pripojenými priamo k mozgu pod kosť lebky a uzavrie vŕtanú dieru, aby lebka mohla znova rásť. Celú operáciu by malo vykonať jedno zariadenie. „Je to ako hodinky Fitbit s malými drôty vo vašej hlave,“ povedal kontroverzný americký miliardár.

Pomocou malého rezu do lebky sa vkladá do mozgu ...

Pomocou malého rezu v lebke sa do mozgu vloží mikročip s elektródami. Autor: Neuralink

Spoločnosť vyskúšala podobný postup na ošípaných s názvom Gertrude. Vedci zvierat implantovali do mozgu zvieraťa mikročip, ktorý sa potom pripojil k koncovému zariadeniu. Čip potom zaznamenal podrobnú mozgovú aktivitu. Napriek tomu, že Muska je stále veľmi vzdialená od skutočného použitia a implantácie čipu do ľudského tela, pri prezentácii sa pochválil tým, že Úrad pre kontrolu potravín a liečiv USA schválil testovanie tohto zariadenia v júli.

READ  Vláda Spojeného kráľovstva bude diskutovať o úlohách prvých ministrov Severného Írska po voľbách

Mikročip komunikuje s mozgom pomocou 1024 miniatúrnych elektród, ktoré sú umiestnené v hornej časti mozgu. Informácie sa potom prenášajú do externého zariadenia cez Bluetooth. Keďže však prenos Bluetooth nie je ideálnym riešením, spoločnosť hľadá alternatívne rádiové technológie, ktoré dokážu prenášať viac údajov as minimálnym rušením. Jedným z krátkodobých cieľov spoločnosti Neuralink je vytvoriť funkčné zariadenie, ktoré by mohlo pomôcť ľuďom s poranením miechy alebo vrodenými chybami. „Ak dokážete (pomocou čipu) zistiť, čo majú ľudia v úmysle robiť so svojimi imobilnými končatinami, môžete použiť druhý implantát v mieste poranenia miechy na vytvorenie nových nervových impulzov. Som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude možné takýmto spôsobom vrátiť mobilitu niektorým ľuďom, “Musk neskrýval svoje nadšenie.

Spojenie mikročipu s koncovým mimotelovým ...

Spojenie mikročipu s koncovým mimotelovým zariadením. Autor: Neuralink

Bližšie k nadľudskej alebo telepatii?

Nebol by to Elon Musk, keby už nešiel ďalej so svojimi myšlienkami na používanie mikročipov. Pri prezentácii sa zmienil aj o tzv. Konceptuálnej telepatii, v ktorej by dvaja ľudia boli schopní komunikovať takým spôsobom, aby namiesto písania a rozprávania komunikovali iba myšlienkami. Ďalším riadkom je vytvorenie systému na ukladanie a výmenu pamätí. „Svoje spomienky si budete môcť archivovať a neskôr ich obnoviť. Môžete ich tiež stiahnuť priamo do nového tela alebo do robota vložiť humanoid. Časom dokážeme ľuďom ponúknuť skvelú víziu, “dodal Musk.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

READ  Na skákací hrad prevrátil závan vetra: FOTO Šesť detí skončilo v nemocnici, chlapca (3) ratifikoval vrtuľník.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close