Ekonomika

Ministerstvo Európy a zahraničných vecí

Náš bilaterálny vzťah bol vybudovaný na strategickom partnerstve z roku 2008, ktorého akčný plán bol aktualizovaný v roku 2013. Pomohlo to zintenzívniť dialóg, zlepšiť hospodárske väzby (krížové investície, obchod, cestovný ruch) a vytvoriť kultúrnu spoluprácu. ministerstvo školstva.

Francúzsky prezident navštívil 29. októbra 2013 Bratislavu na 20. Deň nezávislosti Slovenska. Išlo o prvú návštevu francúzskeho prezidenta na Slovensku od získania nezávislosti v roku 1993. Do Bratislavy sa vrátil 19. júna 2015 na stretnutie predsedov vlád Vyšehradskej skupiny. Pri tej príležitosti sa stretol s prezidentom SR, pánom Andrejom Kiskom. Francúzsky prezident privítal slovenského premiéra Roberta Fica na pracovnom obede v Paríži 22. júna 2016 pred predsedníctvom SR v EÚ. Andrej Kiska napokon uskutočnil prvú oficiálnu návštevu slovenského prezidenta vo Francúzsku. Dňa 22. novembra 2016.

Francúzsky minister zahraničných vecí a medzinárodného rozvoja Jean-Marc Ayrault prijal dňa 25. mája 2016 svojho slovenského kolegu Miroslava Lajčáka na pracovnej večeri. Opäť sa stretli počas ministerského stretnutia Vyšehradskej skupiny. a v nemeckej Prahe 27. júna 2016. Pán Lajak sa zúčastnil na okrúhlom stole o Európskej únii počas týždňa veľvyslancov v Paríži 1. septembra 2016. Pán Ayrold ​​​​zavítal 10. marca 2017 do Bratislavy a stretol sa so Slovákmi. .

Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Harlem Desir navštívil Bratislavu pri viacerých príležitostiach: 30. septembra 2014 bilaterálne stretnutie a pracovné stretnutie s partnermi z Vyšehradskej štvorky, nemeckými, bulharskými a rumunskými partnermi; Prípravná návšteva slovenského predsedníctva v EÚ dňa 27.5.2016. Dňa 14. septembra 2015 prijal svojho slovenského kolegu Ivana Gorkoca na pracovnej večeri v Paríži. Ministerka pre európske záležitosti, pani Nathalie Loiseau, prijala svojho zástupcu. , pán Gorkoc, 21. júla 2017, a pán Robert Andrzejczak, štátny tajomník ministerstva obrany, 11. septembra toho roku. Slovensko navštívil 27. a 28. októbra 2017 na Tatranský vrchol.

READ  Česká republika sa ujíma vedenia na Taiwane, ale Európska únia ju nenasleduje

Francúzsko je jedenástym najväčším investorom na Slovensku (884 miliónov EUR akcií priamych zahraničných investícií, 400 podnikov zamestnávajúcich 30 000 ľudí) a jeho šiestym najväčším obchodným partnerom (6,5 miliardy EUR v obchode každý rok, stály francúzsky deficit vo výške 1 miliardy EUR súvisiaci s priemyselným sektorom). hodnotové reťazce, najmä v automobilovom sektore). PSA, podobne ako mnohí jej dodávatelia, je na Slovensku etablovaná od roku 2003. Pokiaľ ide o služby, Orange je popredným mobilným operátorom v krajine a pôsobí tu od roku 1997. Veolia je veľmi prítomná v oblasti tepelných sietí. . Francúzske stavebné firmy sú dobre etablované aj na Slovensku. Máme tiež širokú škálu podnikov v sektore finančných služieb (poisťovacie, úverové a bankové služby). Slovenské orgány sa snažia pritiahnuť francúzske investície, najmä do niektorých kľúčových sektorov, akými sú cestná infraštruktúra, energetika (najmä jadrová), digitálne technológie a obrana.

Akademická, lingvistická, vzdelávacia a vedecká spolupráca

Akademická a jazyková spolupráca je založená na sieti, ktorá zahŕňa Institut Française v Bratislave; dve pobočky Alliance Franchise v Košiciach a Banskej Bystrici; a 17 asistentov francúzskeho jazyka. Existujú štyri francúzsko-slovenské bilingválne sekcie s približne 700 študentmi na stredných školách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne, ktoré nedávno získali akreditáciu „Label France Education“. Francúzska škola v Bratislave je akreditovaná v miestnom školskom systéme a nakoniec ponúkne dvojitý certifikát s francúzskou maturitou a slovenskou maturitou.

Dohoda o vzdelávacej, lingvistickej, akademickej a vedeckej spolupráci na roky 2016 – 2019 bola podpísaná 22. novembra 2016 počas návštevy prezidenta Kisku v Paríži.

Slovensko je od roku 2002 pozorovateľským členom Medzinárodnej organizácie frankofónie (OIF).

spomienkové slávnosti

Francúzsko zohralo významnú úlohu pri vzniku československého štátu po prvej svetovej vojne. V rokoch 2018-2019 bol v rámci osláv stého výročia vzniku Československa a úmrtia francúzsko-slovenského generála Štefánika program bilaterálnej spolupráce, ktorý zahŕňal zorganizovanie výstavy a nakrútenie seriálu podľa ikonickej osobnosti Štefánika. V Tarni (departement Vogézy) sa bude 29. júna 2018 oslavovať sté výročie vzniku Československej armády.

READ  bne IntelliNews - Slovenská koalícia je opäť na hrane

************

Slovenský veľvyslanec vo Francúzsku: Igor Slobodník (od augusta 2017).
Francúzsky veľvyslanec na Slovensku: Pán Christophe Léonzi (od septembra 2016)
Predseda Výboru francúzsko-slovenského priateľstva vo francúzskom Národnom zhromaždení: Pán Xavier Batut (La République en Marche, od novembra 2017)
Predseda Výboru francúzsko-slovenského priateľstva vo francúzskom Senáte: Pani Hélène Conway-Mouret (socialistická a republikánska)

Aktualizované: 13. decembra 2017

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close