Ekonomika

Ministerstvo Európy a zahraničných vecí

Náš bilaterálny vzťah bol vybudovaný na strategickom partnerstve z roku 2008, ktorého akčný plán bol aktualizovaný v roku 2013. Pomohlo to zintenzívniť dialóg, zlepšiť hospodárske väzby (krížové investície, obchod, cestovný ruch) a vytvoriť kultúrnu spoluprácu. ministerstvo školstva.

Francúzsky prezident navštívil 29. októbra 2013 Bratislavu na 20. Deň nezávislosti Slovenska. Išlo o prvú návštevu francúzskeho prezidenta na Slovensku od získania nezávislosti v roku 1993. Do Bratislavy sa vrátil 19. júna 2015 na stretnutie predsedov vlád Vyšehradskej skupiny. Pri tej príležitosti sa stretol s prezidentom SR, pánom Andrejom Kiskom. Francúzsky prezident privítal slovenského premiéra Roberta Fica na pracovnom obede v Paríži 22. júna 2016 pred predsedníctvom SR v EÚ. Andrej Kiska napokon uskutočnil prvú oficiálnu návštevu slovenského prezidenta vo Francúzsku. Dňa 22. novembra 2016.

Francúzsky minister zahraničných vecí a medzinárodného rozvoja Jean-Marc Ayrault prijal dňa 25. mája 2016 svojho slovenského kolegu Miroslava Lajčáka na pracovnej večeri. Opäť sa stretli počas ministerského stretnutia Vyšehradskej skupiny. a v nemeckej Prahe 27. júna 2016. Pán Lajak sa zúčastnil na okrúhlom stole o Európskej únii počas týždňa veľvyslancov v Paríži 1. septembra 2016. Pán Ayrold ​​​​zavítal 10. marca 2017 do Bratislavy a stretol sa so Slovákmi. .

Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Harlem Desir navštívil Bratislavu pri viacerých príležitostiach: 30. septembra 2014 bilaterálne stretnutie a pracovné stretnutie s partnermi z Vyšehradskej štvorky, nemeckými, bulharskými a rumunskými partnermi; Prípravná návšteva slovenského predsedníctva v EÚ dňa 27.5.2016. Dňa 14. septembra 2015 prijal svojho slovenského kolegu Ivana Gorkoca na pracovnej večeri v Paríži. Ministerka pre európske záležitosti, pani Nathalie Loiseau, prijala svojho zástupcu. , pán Gorkoc, 21. júla 2017, a pán Robert Andrzejczak, štátny tajomník ministerstva obrany, 11. septembra toho roku. Slovensko navštívil 27. a 28. októbra 2017 na Tatranský vrchol.

READ  Preto by mal byť každý testovaný na COVID-19

Francúzsko je jedenástym najväčším investorom na Slovensku (884 miliónov EUR akcií priamych zahraničných investícií, 400 podnikov zamestnávajúcich 30 000 ľudí) a jeho šiestym najväčším obchodným partnerom (6,5 miliardy EUR v obchode každý rok, stály francúzsky deficit vo výške 1 miliardy EUR súvisiaci s priemyselným sektorom). hodnotové reťazce, najmä v automobilovom sektore). PSA, podobne ako mnohí jej dodávatelia, je na Slovensku etablovaná od roku 2003. Pokiaľ ide o služby, Orange je popredným mobilným operátorom v krajine a pôsobí tu od roku 1997. Veolia je veľmi prítomná v oblasti tepelných sietí. . Francúzske stavebné firmy sú dobre etablované aj na Slovensku. Máme tiež širokú škálu podnikov v sektore finančných služieb (poisťovacie, úverové a bankové služby). Slovenské orgány sa snažia pritiahnuť francúzske investície, najmä do niektorých kľúčových sektorov, akými sú cestná infraštruktúra, energetika (najmä jadrová), digitálne technológie a obrana.

Akademická, lingvistická, vzdelávacia a vedecká spolupráca

Akademická a jazyková spolupráca je založená na sieti, ktorá zahŕňa Institut Française v Bratislave; dve pobočky Alliance Franchise v Košiciach a Banskej Bystrici; a 17 asistentov francúzskeho jazyka. Existujú štyri francúzsko-slovenské bilingválne sekcie s približne 700 študentmi na stredných školách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne, ktoré nedávno získali akreditáciu „Label France Education“. Francúzska škola v Bratislave je akreditovaná v miestnom školskom systéme a nakoniec ponúkne dvojitý certifikát s francúzskou maturitou a slovenskou maturitou.

Dohoda o vzdelávacej, lingvistickej, akademickej a vedeckej spolupráci na roky 2016 – 2019 bola podpísaná 22. novembra 2016 počas návštevy prezidenta Kisku v Paríži.

Slovensko je od roku 2002 pozorovateľským členom Medzinárodnej organizácie frankofónie (OIF).

spomienkové slávnosti

Francúzsko zohralo významnú úlohu pri vzniku československého štátu po prvej svetovej vojne. V rokoch 2018-2019 bol v rámci osláv stého výročia vzniku Československa a úmrtia francúzsko-slovenského generála Štefánika program bilaterálnej spolupráce, ktorý zahŕňal zorganizovanie výstavy a nakrútenie seriálu podľa ikonickej osobnosti Štefánika. V Tarni (departement Vogézy) sa bude 29. júna 2018 oslavovať sté výročie vzniku Československej armády.

READ  Reuters World News Summary | Zákon a poriadok

************

Slovenský veľvyslanec vo Francúzsku: Igor Slobodník (od augusta 2017).
Francúzsky veľvyslanec na Slovensku: Pán Christophe Léonzi (od septembra 2016)
Predseda Výboru francúzsko-slovenského priateľstva vo francúzskom Národnom zhromaždení: Pán Xavier Batut (La République en Marche, od novembra 2017)
Predseda Výboru francúzsko-slovenského priateľstva vo francúzskom Senáte: Pani Hélène Conway-Mouret (socialistická a republikánska)

Aktualizované: 13. decembra 2017

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close