Svet

Museveniho prvý syn Muhsin: jasné známky plánu nástupníctva

Generálmajor Muhsin Kainerugapa zložil prísahu ako nový hlavný veliteľ ugandských obranných síl v Kampale 17. januára 2017. [File Standard]

8. marca 2022 zaznelo na Twitteri 49 slov od generálporučíka Muhuziho Kainerugabu, jediného syna prezidenta Yoweriho Museveniho, čo spôsobilo rozruch v ugandskej politike.

Tweet oznámil, že Muhsin odchádza z Ugandských ľudových obranných síl (UPDF), ktoré slúžili prvýkrát od roku 1999. Od svojho povýšenia v júni 2021 pôsobil ako hlavný veliteľ pozemných síl.

Táto pozícia z neho urobila tretieho najvyššie postaveného dôstojníka v bezpečnostných zložkách.

Muhsinovo odstúpenie objasní jeho právnu cestu k formálnemu vstupu do volebnej politiky. Podľa ugandskej ústavy majú členovia ozbrojených síl zakázanú politickú činnosť. Tweet všetkých prekvapil, vrátane vysokých bezpečnostných predstaviteľov. Neskôr vydali vyhlásenie, že Muhsin neodstúpil.

Zatiaľ čo Muhsin o niekoľko hodín neskôr jasne povedal, že jeho odchod do dôchodku nepríde až o osem rokov, tento príspevok sa vzťahuje na nedávny vzorec vyvolávania rastúceho vnímania verejnosti, že oznamuje svoje politické zámery.

Najlepším príkladom je niekoľko týždňov po tweete. Bolo to vo forme verejných podujatí po celej krajine pri príležitosti Muhsinových 48. narodenín.

Patria sem športové súťaže, verejné zhromaždenia, bankety pre priaznivcov a vládne bankety. Verejné cesty boli pre udalosti uzavreté a niektoré z nich vysielali naživo štátni vysielatelia. Na štátnom bankete sa zúčastnil rwandský prezident Paul Kagame.

Na narodeninovom zhromaždení v juhozápadnom meste Masaka 20. apríla mali priaznivci na sebe tričká zdobené sloganmi ako „Muhuzi K je náš budúci prezident“ a „projekt MK“. Vodca tímu. Zabezpečte svoj zajtrajšok.‘

V nasledujúcich tweetoch začiatkom mája Muhsin upustil od zostávajúceho váhania. Na štátnej večeri Museveni, ktorý vždy odmietal pripraviť svojho syna po ňom, naznačil, že Muhsin sa čoskoro ujme vedenia.

Či už Muhsin pôjde do Štátneho domu alebo nie – a stále to stojí v ceste tomu, čo sa deje – je jasné, že možnosť nahradiť Museveniho jeho synom sa v posledných mesiacoch nepochybne dramaticky zmenila od reality.

READ  sagli: Štúdia uskutočniteľnosti suchého prístavu v Sangli už čoskoro | Kolhapur News

Úprimne povedané, dedič zrejme

Muhsin mal 11 rokov, keď protinárodná armáda jeho otca v roku 1986 dobyla hlavné mesto Ugandy Kampalu. V roku 1999 sa formálne pripojil k ugandským obranným silám, keď bol ešte študentom na mestskej McCrae University.

Generálporučík Muhsin Kainerugapa. [Reuters]

Neskôr trénoval na elitných vojenských akadémiách v Spojenom kráľovstve a USA a naďalej bol povýšený na viac než skúsených rovesníkov.

Odkedy bol povýšený na veliteľa najnovších pozemných síl Muhsina, zúčastnil sa niekoľkých vojenských operácií v Ugande. Demokratická republika Kongo, Uganda v Somálsku je súčasťou mierových síl Africkej únie a zahŕňa región Karamozai na severovýchode Ugandy.

Muhsinov rýchly vzostup viedol k obvineniam, že je už dlho nástupcom Museveniho pre moc v armáde. Napriek tomuto obvineniu „dediča“ bol však Muhsinov verejný profil predtým relatívne malý. Široká verejnosť v Ugande ho stále považuje za „neznámu veličinu“.

Málokedy poskytoval rozhovory tradičným médiám. Počas väčšiny svojho dospelého života by o ňom bežný občan veľa nevedel.

Dôvody tohto relatívne skromného profilu súvisia s vnútornými aktivitami Hnutia národného odporu (NRM) pod vedením Museveni od roku 1986.

Museveniho športová kniha

Prezident si v každej fáze svojho súčasného 36-ročného prezidentovania zachoval postoj blížiaceho sa dôchodku. Museveni ďalej hovorí, že nasledujúce voľby budú jeho poslednými a že sníva o jednoduchom živote v starostlivosti o dobytok.

Následné rezignácie týmto spôsobom umožnili Musevenimu hrať proti sebe sekcie NRM. Dedič pred nimi zavesil príležitosť.

V Ugande sa táto taktika označuje ako nástupnícka „línia“ v rámci vládnucej strany. V posledných rokoch sa však toto opatrenie preriedilo.

Hlavným dôvodom je to, že Museveni úspešne odsunul na vedľajšiu koľaj mnoho mocných nacionalistických opozičných predstaviteľov, aby si vybudoval trochu autonómne politické základne.

Patrí medzi nich bývalý viceprezident Gilbert Bougainville, bývalá predsedníčka parlamentu Rebecca Kaddáfí, bývalý generálny inšpektor polície Kale Gaihura a predovšetkým bývalá premiérka a generálna tajomníčka strany Amma Embapasi.

READ  Írska nacionalistka Sinn Fein vyhrala vo voľbách v Severnom Írsku historické víťazstvo

Kolaps týchto postáv – fámy, že bol na metaforickej „línii“ pre vyššiu funkciu – nedokázal presvedčiť ani tú najnaivnejšiu stranícku elitu, že Museveni príležitostne odovzdá moc jednému z nich.

Zadajte muhsi

Táto zmena sa zhodovala s Muhsinovým politickým vystúpením v posledných rokoch.

Jeho verejný profil rastie doma aj v zahraničí. Vo svojej funkcii poradcu prezidenta pre špeciálne operácie v roku 2017 Muhsin usporiadal samity s vodcami Egypta, Kene a Somálska spolu s jeho vojenskými úlohami.

Generálporučík Muhsin Kainerugaba hovorí na svojej narodeninovej oslave 7. mája 2022 v Entebbe v Ugande. [Reuters]

Regionálne kontakty má aj s Kagame z Rwandy, o ktorom hovorí ako o svojom „strýkovi“.

Po stretnutí medzi nimi v Kigali v januári Rwanda konečne súhlasila s opätovným otvorením svojich hraníc s Ugandou.

Na tri roky bol uzavretý po obvineniach Kigaliho, že Uganda ukrýva členov opozičného Rwandského národného kongresu.

Názor, že Muhsinov zásah bol dôležitý pri náprave zamrznutých vzťahov medzi oboma krajinami, posilnilo ďalšie marcové stretnutie v Kigali. Potom Muhuzi a Kagame oznámili širokú bilaterálnu dohodu o zastavení podpory disidentov v krajinách toho druhého.

Krátko nato bol na medzinárodnom letisku Entebbe v Undande zastrelený protirwandský bloger a bývalý novinár Robert Mukombosi, ktorý žil v Kampale. Muhsin potvrdil vyhostenie Mukombosiho na Twitteri a označil ho za „nepriateľa Rwandy a Ugandy“.

Čo bude robiť po odchode z postu, zatiaľ nie je známe.

Prvý syn nedávno na sociálnych sieťach hovoril o mnohých aspektoch ugandskej politiky a jej zahraničných vecí. V mnohých prípadoch sa zdá, že jeho postoj odporuje niektorým oficiálnym stanoviskám ugandskej vlády.

Patria medzi ne jeho tweety na podporu tigrijských povstalcov v občianskej vojne v Etiópii a invázie ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. To, čo mnohých zastrašuje, nie je len postoj, ktorý zaujal Muhsin, ale aj arogantný tón jeho prejavu. Často sa porovnáva s vojenskými a revolučnými osobnosťami celej histórie.

READ  Indoameričanka vyhrala 2022 Scripps National Spelling Bee po tajbrejku | Svetové novinky

Napriek tomu v celej krajine a online mnoho skupín „Team MK“ alebo „MK 2026“ podporuje jeho budúce prezidentské voľby.

čo príde

Mnohé z vysvetlení Muhsinových nedávnych odhalení je, že jeho niekdajší nízky profil bol zvýšený, aby ho umiestnil vedľa svojho otca. Cesta k Muhsin State House však nie je zaručená.

Verejnosť od neho očakáva, že vyhrá voľby, aby legitimizoval svoje vedenie. Pritom bude čeliť kandidátovi z roku 2021 Bobbymu Vineovi v tvrdej konkurencii o čoraz mladších voličov v krajine.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close