Svet

Muž preklína deň, keď sa stal lekárom: VIDEO Stal sa terčom brutálneho útoku príbuzných obetí koronavírusu

„Všetci lekári sa boja. Zatajujeme dych, kedykoľvek pacient zomrie.“ povedal pár týždňov po útoku Šajbaní v jeho dome v Kúfe. Rovnako ako kolegovia, aj on zápasí s pribúdajúcimi prípadmi covid-19 v systéme zdravotnej starostlivosti, ktorý roky klesá kvôli bojom a nedostatku peňazí. Záchranárov dnes navyše ohrozujú rozladení príbuzní mŕtvych. Od začiatku epidémie boli napadnuté desiatky lekárov.

OSN varovala, že situácia okolo epidémie v Iraku sa môže vymknúť spod kontroly. Úrady uvoľnili veľa obmedzení, znovuotvorili reštaurácie a mešity, aj keď počas šiitskej púte bola hranica pre pútnikov zatvorená.

V Iraku je každý deň niekoľko tisíc nových infekcií, celkovo je ich registrovaných viac ako 300 000. Zomrelo viac ako 8 000 pacientov a zdravotnícki pracovníci počítajú s novým nárastom prípadov.

Brutálny incident zachytila ​​kamera

Incident, pri ktorom bol Šajbani zbitý, zachytila ​​bezpečnostná kamera a z nej sa dostal na sociálne siete, aj keď Šajbání nevie, ktorým smerom. Pacient bol prevezený do nemocnice v kritickom stave. „Nenávidím a neznášam deň, keď som sa stal lekárom v Iraku. Pacienta priviedli v konečnej fáze a zomrel. A chcú, aby bola zodpovedná zdravotná starostlivosť,“ povedal Šajbani.

VÝSTRAHA! Video obsahuje násilie a je nevhodné pre deti a ľudí s citlivejšou povahou

Je ťažké zaistiť bezpečnosť v nemocnici, najmä v situácii, keď existuje napätie medzi rodinou a personálom pacienta. Šejkove zariadenie je centrom na izoláciu pacientov s koronavírusovými infekciami. Ale je bežné vidieť príbuzných chorých bez ochranného odevu, niektorí len so závojom.

READ  Veľká parížska mešita oznamuje začiatok ramadánu vo Francúzsku v utorok 13. apríla

Okrem týchto problémov iracké zdravotníctvo bojuje aj s nedostatkom zamestnancov. V roku 2018 to bolo 2,1 záchranárov a pôrodných asistentiek na tisíc obyvateľov. V Jordánsku to bolo 3,2 a v Libanone 3,7. Na tisíc občanov bolo vtedy 0,83 lekára, v Jordánsku 2,3. Kvôli dlhoročnému nedostatočnému financovaniu neexistujú žiadne lieky, kyslík ani základné lekárske potreby.

Mnoho mladých lekárov sa sťažuje na preťaženie – pracujú 12 až 16 hodín denne, čo zvyšuje chybovosť pri liečbe a predpisovaní. Niektorí berú úplatky za poskytnutie liekov.

Zvýšil sa počet útokov na lekárov

Premiér Mustafa Al-Kadhimi odsúdil útoky na lekárov a sľúbil, že páchateľov potrestá. Šéf asociácie lekárov Abdal Amír Husajn uviedol, že v posledných mesiacoch útokov sa počet útokov zvýšil a únia nemá informácie o všetkých. Ide o slovné a fyzické útoky, niekedy útok nožom.

Šajbani nahlásil svoj prípad polícii, ale tí, ktorí ho zbili, sa mu vyhrážajú novým útokom, ak sťažnosť nestiahne. „Mohli zaútočiť na mňa a moju rodinu,“ hovorí lekár, ktorý teraz neopúšťa dom sám.

Ministerstvo zdravotníctva nariadilo svojmu právnemu odboru, aby žaloval útočníkov aj tých, ktorí pacientov nedostatočne ošetrovali.

Podľa Lekárskej asociácie bolo od začiatku invázie do Iraku v roku 2003 zabitých 320 lekárov. Tisíce ďalších bolo unesených alebo vyhrážaných. Podľa obhajcov ľudských práv štátne inštitúcie nedokážu priviesť útočníkov k lekárovi, najmä ak patria k chudobnému kmeňu alebo vplyvným milíciám. „Vláda nemôže chrániť lekára pred napätím a lekári sa prípadu nakoniec vzdajú, pretože čelia iným hrozbám.“ Povedal Husajn. Niekedy vystupuje ako sprostredkovateľ pri rokovaniach s kmeňmi.

Lekári protestovali proti množiacim sa útokom v posledných mesiacoch. Dvadsaťsedemročného doktora Abbasa Aladdina, bagdadského lekára, zaútočila rodina pacienta, ktorý zomrel s covid-19, a mladík začal uvažovať, že niekde požiada o azyl. „Situácia je tu neúnosná,“ povedal.

READ  Brazília - Najmenej 7 ľudí zahynulo pri páde skál na turistické jazero

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close