Technológie

Na Slovensku Herzog vyzval na „väčšiu spoluprácu v mnohých oblastiach“.

(4. september 2023 / JNS)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová privítala v pondelok vo svojej oficiálnej rezidencii Krasalkovičov palác v Bratislave izraelského prezidenta Isaaca Herzoga.

„Židovský národ má na Slovensku hlboké korene. Krajina bola miestom, kde prekvitala židovská kultúra, ale boli tu aj hrozné zverstvá a zničenie mnohých židovských komunít. [during the Holocaust]Herzog napísal na X, predtým Twitter.

Kaputovej sa poďakoval za „nádherné privítanie“ a označil ju za „skutočnú priateľku štátu Izrael“.

„Partnerstvo medzi našimi krajinami má veľký potenciál a verím, že moja návšteva otvorí dvere k väčšej spolupráci v mnohých oblastiach,“ povedal Herzog.

Čaputová ocenila „dlhoročné a vynikajúce“ vzťahy krajín a uviedla, že stretnutie s Herzogom ich „ďalšie prehĺbi“, a to aj v oblasti vedy, techniky a inovácií.

Izraelský prezident absolvuje pracovné stretnutie so slovenským premiérom Ľudovítom Ódorom a ďalšími vysokými predstaviteľmi.

Stretne sa aj s predstaviteľmi miestnej židovskej komunity a navštívi hrob rabína Mosesa Schreibera (1762-1839), známeho ako Chatham Sofer, jedného z veľkých duchovných vodcov európskeho židovstva.

Izraelská hlava štátu je na dvojdňovej oficiálnej návšteve, ktorá ho zavedie do Rakúska, kde sa v paláci Hofburg stretne s prezidentom Alexandrom von der Bellenom.

Neskôr Herzog uskutoční pracovné stretnutie s rakúskym kancelárom Karlom Nehhammerom, potom sa stretne s ďalšími vysokými predstaviteľmi a predstaviteľmi židovskej komunity.

Herzog sa zúčastní otváracieho ceremoniálu v dome Theodora (Binyamin Zeev) Herzla (1860–1904), zakladateľa moderného politického sionizmu, za účasti viedenského starostu Michaela Ludwiga.

Návštevy sa konajú „v kontexte pokračujúcich úzkych diplomatických vzťahov a spolupráce medzi krajinami v boji proti terorizmu a antisemitizmu a zdôrazňovaním strategického vzťahu a ochoty rozvíjať a zlepšovať vzťahy v iných oblastiach“. Informoval o tom Herzogov úrad vo vyhlásení.

JNS slúži ako centrálne centrum pre prosperujúcu komunitu čitateľov, ktorí oceňujú neoceniteľný kontext, ktorý naše spravodajstvo poskytuje o Izraeli a jeho židovskom svete.
Pripojte sa k našej komunite a pomôžte podporiť našu jedinečnú značku zmysluplnej židovskej žurnalistiky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close