Hlavné správy

Na Slovensku neexistujú praktickí lekári, najmä vo vidieckych oblastiach

Ak sa situácia nezlepší, 200-roční lekári každoročne rezignujú na svoje posty.

Slovensko trápi nedostatok lekárov prvého kontaktu. V krajine chýba 1100 lekárov, čo je nedostatok, ktorý sa týka najmä vidieckych oblastí Slovenska.

Ak sa situácia nezlepší, podľa stredoeurópskej mimovládnej organizácie Istroanalytica sa nedostatok lekárov každý rok zvýši na 200.

Organizácia odporúča mapovať a zaznamenávať medzery tam, kde nie sú verejné kliniky.

„Je tiež dôležité finančne podporovať zvyšovanie akademických kapacít lekárskych fakúlt na univerzitách, finančne odmeňovať kliniky prvého kontaktu za pôsobenie v oblastiach, kde sú príjmy úplne nevyhnutné, a pomáhať pri financovaní a vytváraní nových kliník v provinciách,“ uviedol Peter Helixa, výkonný riaditeľ spoločnosti Istroanalytica.

Opatrenia na ďalšie štyri roky tvoria necelé 3 percentá slovenského ozdravného fondu na financovanie budúcej generácie financovania EÚ.

Súvisiaci článokVäčšina zahraničných lekárov je jedným z praktických lekárov čítaj viac

Každý pediatr na Slovensku je v súčasnosti zodpovedný za priemerne 1 426 obyvateľov do 26 rokov. Každý z praktických lekárov je zodpovedný za priemer 1767 dospelých vo veku nad 26 rokov. Podľa Istroanalytica je cieľom Slovenska dosiahnuť 1 200 obyvateľov vo veku do 26 rokov pre pediatra a 1 600 obyvateľov vo veku nad 26 rokov pre praktického lekára.

Preto v rámci ozdravného plánu radia začať tento rok poskytovať kliniky v intervaloch určených na mape Slovenska.

Istroanalytica tvrdí, že nedostatok všeobecných lekárov pre lekársku starostlivosť je spôsobený vyhosťovaním lekárov do zahraničia, nedostatočnými finančnými odmenami pre všeobecných lekárov na klinikách a ťažkosťami pri otváraní nových ambulancií.

Nedostatok všeobecných lekárov je dlhodobým problémom a predchádzajúce plány ministerstva zdravotníctva nepriniesli veľkú úľavu.

30. marca 2021 o 17:53 | Zostavené zamestnancami publika

READ  Žena rokuje o ďalších vakcínach Pfizer pre Slovensko. Ľubica Karvašová

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close