Svet

Nádeje na veľké financovanie na Cop27 miznú uprostred vojnovej klímy, vysokých cien energií

Podľa agentúry REUTERS

Veľké podniky sú pod tlakom viac ako kedykoľvek predtým, aby zaplatili za zmenu klímy – no s ukrajinskou vojnou, vysokými cenami energií a geopolitickým napätím, ktoré sa dostali do popredia, sa šance na rozhovory OSN, ktoré poskytnú potrebný impulz, zmenšili.

V rozhovoroch bolo tucet amerických a európskych finančných šéfov pesimistických, že klimatická konferencia, ktorá sa začne 6. novembra v egyptskom Šarm aš-Šajchu, prinesie hmatateľný pokrok.

To, čo chcú, sú signály o tempe regulácie, ktoré umožnia predstavenstvám spoločností plánovať svoju klimatickú politiku.

Ale keďže vlády boli nedávno rozptyľované svetovými udalosťami, obávajú sa, že krajiny nesplnia žiadne veľké nové záväzky.

„Geopolitické vzťahy smerujúce k COP27 patria medzi najhoršie v nedávnej histórii,“ povedal Luke Sussams, šéf ESG a trvalo udržateľných financií pre EMEA v Jefferies.

„Odveká dilema uľahčeného financovania klímy medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami bude určite dôležitá. Nemyslím si, že sme si veľmi istí, že v tejto veci bude prijatých veľa uznesení.“

Reklama

Výtok by sa mal znížiť

Správa OSN vydaná v októbri Správa zdôraznila naliehavosť klimatického problému a vyzvala na zníženie emisií o 43 percent do konca desaťročia, aby sa zabránilo najhorším dopadom otepľovania planéty.

Najlepšou nádejou je zabrániť tomu, aby sa doteraz dosiahnutý pokrok nevrátil späť.

„Vyhýbanie sa existujúcim záväzkom a nedodržiavanie záväzkov… možno pravdepodobne považovať za úspech,“ povedal Benedict Buckley, výskumný analytik spoločnosti ClearBridge Investments.

Mnoho spoločností sa minulý rok zaviazalo znížiť emisie, ale ako mnohé vlády, ešte len musia prísť na to, ako ich implementovať.

Viac ako 550 finančných inštitúcií je členmi Glasgowskej finančnej aliancie, ktorej cieľom je znížiť svoje emisie a posunúť spoločnosti, ktoré sa spoliehajú na ich financie, do reálnej ekonomiky, ale tempo opatrení je pomalé.

READ  V Hongkongu bol prvýkrát človek odsúdený na základe zákona o bezpečnosti

Nerobím dosť

„Skutočnosť je taká, že za posledných 12 mesiacov sa toho neurobilo dosť – niektorí by tvrdili, že sme sa posunuli späť,“ povedala Hortense Baioi, globálna riaditeľka výskumu udržateľnosti v spoločnosti Morningstar.

Najväčším narušením od minuloročných rokovaní o klíme v Glasgowe bola ruská invázia na Ukrajinu, ktorá je významným vývozcom ropy a plynu.

Najmä Európa je nútená prehodnotiť svoju bývalú závislosť od ruského plynu a hľadať alternatívy. V krátkom období zahŕňajúcom uhlie, OSN v Glasgowe Podkopávanie dohody o postupnom ukončení jej používania na samite. Vyššie ceny ropy a plynu v tomto roku však odmenili producentov fosílnych palív.

Autori: Rose Gerber a Simon Jessup

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close