Zábava

Najlepšie európske turistické destinácie bojujú proti klimatickým zmenám

Klimatické zmeny ničia európske a svetové dedičstvo. Výskumníci varujú, že ak sa neprijmú naliehavé opatrenia na ochranu životného prostredia pred poškodením životného prostredia, staroveké historické pamiatky môžu úplne zmiznúť.

Klimatické zmeny ničia európske a svetové dedičstvo. Výskumníci varujú, že ak sa neprijmú naliehavé opatrenia na ochranu životného prostredia pred poškodením životného prostredia, staroveké historické pamiatky môžu úplne zmiznúť.

Budúce generácie už nikdy nebudú môcť preskúmať ulice dobyté stredovekými rytiermi v Grécku, mestské osady postavené islamskou ríšou v Španielsku, hrady na kopcoch z 10. storočia na Slovensku a mnohé ďalšie historické zázraky v Európe.

Záplavy a rastúce teploty už poškodzujú starobylé budovy, povedal Angelos Amtidis, koordinátor projektu projektu. Hyperion Čo pomáha Hlavné stránky Grécko, Taliansko, Španielsko a Nórsko sa prispôsobujú vplyvom klimatických zmien.

„Ak nebudeme konať rýchlo, ak nevyčleníme správne zdroje a znalosti a… nevybudujeme spoločnú koalíciu na riešenie problémov klimatických zmien, draho zaplatíme,“ povedal.

„Môžeme prísť o (úplne) známe pamiatky v Európe a na celom svete… naše deti ich možno nebudú mať možnosť vidieť okrem videa,“ povedal Dr Amtidis, riaditeľ výskumu a vývoja komunikačného inštitútu v Aténach. a počítačové systémy (ICCS).

Historické vplyvy

Projekt HYPERION vyvíja nástroje na mapovanie rizík a pomáha miestnym orgánom nájsť nákladovo najefektívnejšie spôsoby, ako znížiť zraniteľnosť historických miest.

Mapovanie rizík zahŕňa posúdenie štruktúry a stavu budov a pamiatok a inštaláciu senzorov na monitorovanie prebiehajúcich dopadov klimatických zmien a iných hrozieb pre lokality.

Projekt využíva aj údaje z európskych satelitov Copernicus na mapovanie ohrozených oblastí a zber údajov o klíme.

Čo sťažuje konzervačné práce, je to, že rôzne budovy na tom istom mieste boli postavené v rôznych obdobiach a používajú rôzne materiály. Každá stavba sa preto musí posudzovať individuálne a môže vyžadovať rôzne druhy ochrany.

READ  Na Slovensku vyšiel úplne nový kódex influencer marketingu – sociálne siete

Napríklad rané budovy v Benátkach často znovu používali kamene a iné materiály nájdené na mieste. Keď sa mesto stalo bohatším, začalo dovážať nový tovar lepšej kvality a ukázalo sa, že je odolnejšie voči účinkom stúpajúceho prílivu a záplav.

Vikingské mestá

Vo vikingskom meste Dansberg v Nórsku sa v priebehu storočí stavali budovy z rôznych druhov dreva alebo kameňa. Miestne teploty stúpajú a ovplyvňujú každý stavebný materiál inak, povedal Dr Amtitis.

Mnohé pamiatky a miesta už pociťujú škody spôsobené znečistením, zemetraseniami alebo inými nebezpečenstvami, čo ich robí veľmi zraniteľnými voči vplyvom klimatických zmien.

Preto, Dr Amtidis povedal, že na zvýšenie ich odolnosti voči klimatickým zmenám musia byť zachránené a chránené pred všetkými nebezpečenstvami, ktorým čelia.

Napríklad krásne mesto Rhodos v Grécku často postihujú vlny horúčav, zemetrasenia a záplavy. Ale jeho stredoveké budovy potrebujú ochranu pred poškodením ťažkými nákladnými autami. Dr Amtidis povedal, že nájde menej škodlivý spôsob prepravy tovaru miestnym ľuďom. Projekt Hyperion sa nezaoberal týmto aspektom plánovania odolnosti mesta.

Lokálne riešenia

Daniel Lukerath, projektový koordinátor projektu, uviedol, že úradníci by mali zapojiť miestne komunity do plánovania spôsobov ochrany dedičstva. krivka.

„Rizikom je, že sa im nebude páčiť riešenie, ktoré ponúkate, a potom nepoužijú historickú časť,“ povedal Dr Lukerath, projektový manažér z nemeckého Fraunhoferovho inštitútu pre inteligentné analýzy a informačné systémy (IAIS).

„Ľudia sú tým, čo robí historické miesta… čo im dáva hodnotu,“ povedal. Bez nich, dodal, „mali by ste mesto duchov.“

Podobne ako Hyperion, aj projekt ARCH vyvíja nástroje pre orgány na hodnotenie a ochranu ich miestneho dedičstva. Arch ho navrhuje v spolupráci s úradmi v Bratislave, starobylom hlavnom meste Slovenska, talianskej dedine Camerino, španielskej Valencii a prístavnom meste Hamburg v Nemecku.

READ  Rakúsko podniká razie na slovenských hraniciach s cieľom zastaviť migrantov | Správy DC teraz

Niekedy existuje zložitý kompromis medzi zachovaním dedičstva a umožnením nového rozvoja, ktorý je prínosom pre miestnu komunitu. Napríklad Hamburg nedávno podstúpil veľké bagrovanie, aby sa do jeho prístavu dostali veľké kontajnerové lode.

Vodné hladiny

Práca spojená so zmenou klímy mení hladinu vody v mestskej štvrti skladov z 19. storočia. Stránka svetového dedičstva, povedal doktor Lukerath. Táto zmena hladiny vody oslabí základy starých skladov, takže bude potrebné ich neustále monitorovať, povedal.

Dôležité pamiatky nie sú jediné, ktoré treba chrániť. „Ak je nejaká lokalita ohrozená, je to problém pre komunity, ktoré tam žijú,“ hovorí koordinátor Aitziber Egusquiza. Ubytovanie Projekt na vývoj hodnotenia rizík, systémov včasného varovania a nástrojov ochrany pre komunity s malými finančnými a technickými zdrojmi.

V niektorých prípadoch miestne orgány nemonitorujú dopady zmeny klímy a iné nebezpečenstvá, chýbajú im informácie o veku a stave ich miestneho dedičstva a chýba im politická vôľa na jeho ochranu. V dôsledku toho si komunity žijúce v blízkosti niektorých najviac exponovaných miest v Európe nie sú nevyhnutne vedomé svojej zraniteľnosti, čo sťažuje ich ochranu.

„Znepokojuje ma to,“ povedal Eguzquiza, vedúci výskumník v Technalia, nezávislej výskumnej a technologickej organizácii v Španielsku.

Presvedčiť vedenie, aby investovalo do ochrany týchto lokalít, je dôležité, povedal Egusquiza, najmä preto, že prinášajú cestovný ruch a pracovné miesta – oboje by sa stratilo, ak by sa toto dedičstvo stratilo.

S odkazom na prognózy ekonomických dopadov na miestne komunity povedal: „Musíme dať väčší počet na to, čo môžeme stratiť, ak nebudeme konať.

Spoločenská tradícia

Nástroje vyvinuté projektmi SHELTER, ARCH a HYPERION budú testované mestami a komunitami, ktoré ich pomohli navrhnúť, a následne testované v iných regiónoch, aby sa zistilo, či sa dajú replikovať v rôznych situáciách. V konečnom dôsledku je cieľom pomôcť všetkým komunitám zachovať ich dedičstvo.

READ  Zelenskyy emisie Davos by sa mal vyhnúť Rusku a investovať na Ukrajine | Apr

Ale keďže Európa a ďalšie regióny čelia kombinovaným krízam pandémie COVID-19, vojne na Ukrajine a životným nákladom, je pre lídrov ľahké posunúť ochranu kultúrneho dedičstva na zoznam priorít, povedal Dr Amtidis.

„Je to veľmi drahé a časovo náročné cvičenie, ale stojí to za čas a prostriedky. Ak stratíte čo i len jednu základňu, je to pre ľudstvo veľká strata,“ dodal.

Výskum v tomto článku bol financovaný Európskou úniou. Tento článok bol pôvodne publikovanýNa obzoreVestník Európskej únie pre výskum a inovácie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close