Hlavné správy

Nákup spoločnosti Electron je „radikálnou možnosťou“ na riešenie energetickej krízy, hovorí slovenský minister

– Odkúpenie väčšinových akcionárov Slovenských elektrární, vrátane talianskeho Enelu, je pre Slovensko „radikálnym“ variantom riešenia európskej energetickej krízy, ktorá krajinu zasiahla, povedal v nedeľu minister financií Igor Matovič.

Matovič však uviedol, že najpravdepodobnejším riešením je obmedzenie ziskov neplynových výrobcov energie, na čom sa už v EÚ pracovalo po tom, čo EÚ v piatok s opatrením súhlasila.

„Jedným z riešení je, že sa pokúsime dohodnúť s existujúcimi akcionármi na odkúpení (ich) podielu v Slovenských elektrárňach“ TASR Agentúra citovala Matoviča, ktorý povedal počas nedeľnej debaty v súkromnej televízii Markíza.

Povedal, že získanie úplných akcií by štátu umožnilo mať kontrolu nad cenovou politikou, ale odmietol špekulovať o nákladoch na takýto krok.

Slovenský štát vlastní spolu s Enelom a Českou energetickou skupinou 34 % energetických spoločností EPH Zvyšných 66 % akcií je v spoločnom vlastníctve.

Keď štát hľadá spôsoby, ako bojovať proti účtom za energiu, agentúra vo februári súhlasila s obmedzením cien elektriny pre domácnosti, aby sa vyhla neočakávaným daniam.

Slovensko sa na jadrovú energiu spolieha asi polovicu svojej výroby a Slovenské elektrárne prevádzkujú jediné jadrové elektrárne v krajine vrátane Mochoviec a jadrovej elektrárne Bohunice s výkonom 1 000 MW.

Na treťom bloku v Mochovciach sa začala skúšobná prevádzka a blok s výkonom 471 MW sa začne vyrábať začiatkom roka 2023.

READ  Testy Spotnik V na Slovensku Russian Jab - prezident - je v prospech sveta

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close