Svet

NASA: Návrat človeka na Mesiac v roku 2024 bude stáť 28 miliárd dolárov

NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír) predstavila svoj najnovší plán návratu astronautov na Mesiac v roku 2024.

NASA zároveň odhadla, že náklady na dokončenie misie do stanoveného termínu dosiahnu 28 miliárd dolárov, pričom 16 miliárd dolárov pôjde na vývoj mesačného pristávacieho modulu.

Správu priniesla v utorok večer tlačová agentúra AFP.

Finančné prostriedky na projekt, ktorý si americký prezident Donald Trump stanovil ako svoju prioritu, však bude musieť ešte schváliť Kongres. Táto suma je určená na pokrytie rozpočtu na roky 2021 – 2025.

Riaditeľ NASA Jim Bridenstine počas telefonického brífingu s novinármi o misii Artemis poznamenal, že „politické riziká“ sú často najväčšou hrozbou pre prácu NASA, najmä pred kľúčovými prezidentskými voľbami v USA začiatkom novembra.

Obama plány zrušil

Bývalý šéf Bieleho domu Barack Obama zrušil plány misie s posádkou na Mars po tom, čo jeho predchodca v kancelárii George W. Bush minul na projekt miliardy dolárov.

„Ak Kongres stiahne do Vianoc prvú tranžu vo výške 3,2 miliárd dolárov, budeme ešte na dobrej ceste k pristátiu na Mesiaci v roku 2024,“ uviedol Bridenstine.

„Chcel by som objasniť, že smerujeme k južnému pólu Mesiaca,“ dodal riaditeľ NASA s vylúčením miest na mesačnom rovníku, kde v rokoch 1969 – 1972 pristáli moduly Apollo.

Pristávací modul, ktorý transportuje dvojicu astronautov – muža a ženu – na povrch Mesiaca pomocou kozmickej lode Orion, vyvíjajú tri rôzne spoločnosti (Blue Origin, SpaceX a Dynetics).

Prvý let s označením Artemis I je naplánovaný na november 2021 a bude bez ľudskej posádky, Artemis II privedie astronautov na obežnú dráhu Mesiaca v roku 2023 a Artemis III bude ekvivalentom letu Apolla 11 z roku 1969, astronauti však zostanú dlhšie na Mesiaci povrch. a bude zahŕňať dve až päť činností posádky mimo podvozku.

READ  Remišová: Chápem, že Kollár sa hnevá, ale môj názor je jasný

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close