Ekonomika

Nemecko schválilo zákaz riedenia vykurovacích systémov na fosílne palivá

(Bloomberg) – Nemeckí zákonodarcovia schválili kontroverzný zákaz kotlov na fosílne palivá v nových domoch, čo je oslabený návrh zákona, ktorý má odstrániť iba tri štvrtiny škodlivých emisií, na ktoré sa pôvodne zameriaval.

Najčítanejšie od Bloombergu

Majitelia domov, ktorí si inštalujú vykurovacie systémy v nových nehnuteľnostiach v nových záhradách, musia od budúceho roka zabezpečiť, aby využívali aspoň 65 % obnoviteľnej energie. Majitelia existujúcich nehnuteľností však budú mať čas maximálne do roku 2028, čo im poskytne čas na zohľadnenie miestnych systémov diaľkového vykurovania. Plynové kotly sú stále povolené, ak sú prevedené na vodík.

Rovnako ako mnoho jeho európskych kolegov, aj Nemecko čelilo ťažkostiam pri znižovaní emisií súvisiacich so starnúcimi budovami. Zákon, ktorý v piatok schválila dolná komora parlamentu, na ktorú dohliada minister hospodárstva Strany zelených Robert Habeck, vyvolal medzi voličmi pobúrenie v súvislosti s nákladmi na nové vykurovacie systémy a po mesiacoch sporov vo vládnej koalícii sa zmiernil.

Po rozhodnutí Najvyššieho súdu krajiny, ktorý vláde nariadil, aby dala zákonodarcom viac času na vyhodnotenie zložitých projektov, sa to oneskorilo o niekoľko mesiacov.

Po emotívnej diskusii v Bundestagu v Berlíne v piatok za zákon hlasovalo 399 poslancov a 275 proti, päť sa zdržalo.

„O tejto legislatíve sme intenzívne diskutovali mesiace a mnohé diskusie a rozhovory túto legislatívu zlepšili,“ uviedol Habeck vo vyhlásení zaslanom e-mailom po hlasovaní, pričom to označil za „hlavný míľnik pre ochranu klímy“.

Nemecko bude teraz menej závislé od fosílnej energie, spotrebitelia budú chránení pred rastúcimi cenami zemného plynu a ropy a zvýši sa domáca konkurencieschopnosť v ekologických technológiách, povedal. Kancelár Olaf Scholes to v príspevku na X označil za „ďalší dobrý krok“ ku klimatickej neutralite.

READ  Vývoz ruského plynu prúdi v januári do Nemecka a na Slovensko

Podľa ministerstva hospodárstva sa očakáva, že zákon do roku 2030 zníži emisie o približne 40 miliónov ton v porovnaní s 54 miliónmi ton, ktoré sa v striktnom návrhu zákona, ktorý predložili vo februári, odhadujú na 54 miliónov ton.

Vláda prisľúbila, že zníži finančnú záťaž domácností a poskytne 40 % až maximálne 70 % nákladov na výmenu kotlov.

Ak sa výmena kotla skombinuje s ďalšími renovačnými opatreniami, vláda poskytne dotáciu vo výške 90 000 EUR (96 404 USD) ročne, z pôvodných 60 000 EUR.

Jörg-Andreas Krüger, šéf nemeckej environmentálnej skupiny NABU, označil zákon za „bezzubého tigra“ a tvrdil, že oslabená verzia nebude riešiť problém, ktorý sa snaží riešiť.

„Podstatou je, že vláde stále chýba politická odpoveď na zmenu klímy, ktorá by bola sociálne spravodlivá a šetrná ku klíme,“ uviedol Krueger v e-mailovom vyhlásení.

(Aktualizácie s Habeckovými komentármi začínajúcimi v šiestom stĺpci)

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close