Ekonomika

Nevítanie Afgancov je proti hodnotám EÚ- EURACTIV.com

Capitals vám prináša najnovšie správy z celej Európy prostredníctvom správy na mieste siete Euractivine Media Network. Môžete sa prihlásiť na odber noviniek Tu.

Predtým, ako sa pustíte do čítania dnešného vydania Capitals, pokojne si pozrite nemecký volebný prieskum EURACTIV v spojení s európskymi voľbami. Môžete nájsť angličtinu a Nemecký Verzie sú tu.


Európske správy stojí za prečítanie. Vitajte Hlavné mestá Podľa uroactive.

Správa z Facebooku

Na Facebooku prebieha výskum.

Program Facebook Data for Good používa údaje chránené súkromím na riešenie niektorých z najväčších sociálnych problémov na svete. Cornelius Fritz, štatistik LMU Munchen, analyzuje údaje zhromaždené od takmer 10 miliónov používateľov Facebooku, aby predpovedal počet prípadov Govt-19 lokálne v Nemecku. Dozvedieť sa viac.


V dnešných správach o hlavných mestách:

Rím

Niektorí politici EÚ vyjadrili veľkú solidaritu s Afgancami, ktorí strácajú slobodu a práva, ale tvrdia, že tam musia zostať a „neplniť hodnoty EÚ“, povedal v nedeľu taliansky prezident Sergio Matterella pri príležitosti 80. výročia Ventodinovej vízie zjednotená Európa .. Čítaj viac.

////

Spoločnosti z EÚ

Predstaviteľ Talibanu: EÚ musí podporovať obnovu Afganistanu. Hovorca Talibanu Suhail Shaheen v rozhovore uviedol, že členské štáty EÚ by sa mali pripojiť k skupine krajín, ktoré pomôžu obnoviť Afganistan. Čítaj viac.

////

Berlín

Prvá nemecká volebná rozprava ukazuje rozkol v politike ochrany klímy. Štyri týždne pred nemeckými voľbami sa v nedeľu (30. augusta) stretli traja poprední kandidáti, aby diskutovali o budúcnosti najväčšej európskej ekonomiky. Napriek tomu, že najkontroverznejšou témou diskusie bola klimatická politika, jedna téma z programu úplne zmizla: Európska únia. Prečítajte si celý príbeh.

V ďalších novinkách, Nemecko hľadá spoluprácu so susedmi Afganistanu s cieľom zvýšiť úsilie o vyhostenie. Minister zahraničia Heiko Moss dúfa, že pred cestou do Turecka, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Pakistanu a Kataru zahrnie miestnych zamestnancov a žiadateľov o azyl. Ich krajiny, aby mohli letieť do Nemecka.

„Sme Turecku veľmi vďační za pokračovanie prevádzky kábulského letiska,“ povedal Mass na nedeľnej tlačovej konferencii. (Nicholas J. Kurmayer | EURACTIV.de)

////

Paríž

Francúzsko nie je pripravené opustiť Irak, ak sa Spojené štáty stiahnu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v prípade odstúpenia USA neopustí Irak TF1 Nedeľný večer z Erbilu, hlavného mesta autonómnej oblasti irackého Kurdistanu. Čítaj viac.

////

Viedeň

Bývalý viceprezident Strach bol uväznený v korupčnom prípade. Heinz-Christian Strait, bývalý vodca Strany demokratickej slobody a zástupca pod prvou Kursovou administratívou, bol minulý týždeň odsúdený na 15 mesiacov väzenia za stranícke dary. Čítaj viac.

READ  Slovenská inflácia sa v apríli zrýchľuje

Anglicko a Írsko

Londýn

„Potrebujeme (štátne) sviatky“. Odborový kongres (TUC) navrhol, aby sa pracovníkom vo Veľkej Británii a Walese poskytli dodatočné štyri štátne sviatky ročne, čo je v súlade s priemerom EÚ.

Podľa TUC je osem štátnych sviatkov ročne „skúpym“ číslom a vyzýva na verejnú diskusiu o tejto otázke. Pracovníci v Škótsku a Severnom Írsku majú deväť a desať štátnych sviatkov za rok, aj keď je to hlboko pod priemerom EÚ 12,8. Napriek tlaku na vytvorenie štátneho sviatku na počesť práce zdravotníckych pracovníkov počas epidémií COVID-19 vláda odmietla stlačiť spúšť. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


Severské a Pobaltie

Helsinki Berlín

Fínske a nemecké bezpečnostné sily testujú spoluprácu medzi dronmi a dronmi Fínska a nemecká bezpečnostná správa skúmali spoluprácu ozbrojených skupín a základní bez posádky a bez posádky v rôznych kontextoch. Prvé nálety a letecké ukážky ozbrojených síl oboch krajín sa uskutočnili vo fínskom Laponsku koncom augusta. Čítaj viac.

////

Talin

Estónsko volí nového prezidenta Estónsko má po piatich rokoch vo funkcii zvoliť nového prezidenta v pondelok. Prezidentských kandidátov volia politické strany v 101-člennom parlamente Rikikoku. Čítaj viac.


Južná Európa

Atény

Uprostred narastajúceho hnevu nad rekonštrukciou vlády gréckeho premiéra. Ako sa verejný hnev šíri po lesnom požiari, ktorý začiatkom tohto mesiaca spálil státisíce hektárov a majetok, očakáva sa, že grécky premiér Grios Mitsodakis v pondelok oznámi zmenu vlády. Čítaj viac.

////

Madrid

Japonsko nezistilo žiadne zdravotné riziko v dávkach očkovacej látky moderna stiahnutých zo Španielska. Podľa zdrojov z okresného ministerstva zdravotníctva, na ktoré sa odvoláva partner Eurective EFE, Japonsko zatiaľ nezaregistrovalo žiadne zdravotné problémy u pacientov postihnutých očkovacou látkou moderna, ktorá bola zistená v jednej dávke zo Španielska. Čítaj viac.


Whisky

Varšava | Minsk

Aktivisti na protest proti vládnej politike prerušili plot na poľsko-bieloruskej hranici. Trinásť ľudí vrátane 12 poľských civilistov a Holanďana zadržali príslušníci pohraničnej stráže v Usnarzkorni na poľsko-bieloruskej hranici. Čítaj viac.

////

PRAHA

Česká vláda bude diskutovať o poskytnutí posilňovacích výstrelov zraniteľným skupinám. Česká vláda bude diskutovať o uznaní výstrelov Booster Covit-19 pre určité skupiny vrátane dospelých nad 65 rokov, ohrozených ľudí a základných pracovníkov. Tieto cieľové skupiny by mohli začať dostávať posilňujúce dávky v polovici septembra, povedal minister zdravotníctva Adam Wojdak v nedeľnom rozhovore pre televíziu Prima. Čítaj viac.

READ  Spravodajský prehľad: Na Slovensku zatiaľ nebol zistený nový kmeň vírusu corona

////

Budapešť

Opozícia vedená svetovým šampionátom Capital Eyes proti čínskej univerzite Opozičný starosta Gerkeli Karoksoni v stredu uviedol, že mestská rada v Budapešti odvolá súhlas hlavného mesta s majstrovstvami sveta v atletike, pričom mestská vláda poruší dohodu o študentskom meste s plánmi na výstavbu areálu čínskej univerzity. Čítaj viac.

////

Bratislava

Policajný prezident na Slovensku zneužíval moc a maril spravodlivosť. Policajného prezidenta na Slovensku Petera Kováca stíha dôstojník pre zneužívanie právomocí a marenie spravodlivosti, čím sa stal tretím policajným prezidentom, ktorý čelí obvineniu. Čítaj viac.


Správy z Balkánu

Sarajevo | Ankara

Erdogan, Krstný otec Bosniak je dcérou vodcu SDA. Pred oficiálnou návštevou Bosny a Hercegoviny sa turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zúčastnil svadby dcéry Bakira Iztebakovica, vodcu najväčšej bosnianskej strany SDA.

Erdogan bol tiež advokátom pre dcéru bosnianskeho prezidenta SDA počas svadby v náboženskej inštitúcii a matrike, keď bol Iztebakovic hosťom pred svadbou tureckého prezidenta. Čítaj viac.

////

Sofia

Politická kríza v Bulharsku by mohla viesť k tretím parlamentným voľbám v tomto roku. V Bulharsku sa uskutočnia tretie parlamentné voľby za rok, pretože parlament bude rozpustený v polovici septembra a prezident bude musieť naplánovať predčasné voľby na koniec októbra alebo na začiatok novembra. V krajine sa zároveň uskutočnia prezidentské voľby, v ktorých je úradujúci prezident Ruman Radhev v plnom prúde. Čítaj viac.

////

Bukurešť

Rumunsko pred novým školským rokom zintenzívňuje svoju kampaň pomalého očkovania. Keďže nový školský rok začína o dva týždne a krajina zápasí s jednou z najnižších zaočkovaností v Európe, vláda plánuje otvoriť očkovacie centrá v univerzitných areáloch a vyslať na očkovanie učiteľov a študentov mobilné očkovacie tímy. Rovnako ako ich rodiny. Čítaj viac.

////

Záhreb

Chorvátsko má 19 afganských štátnych príslušníkov. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Gordon Klik Rodman uviedol, že Chorvátsko rozhodne v rozhovoroch so spojencami o tom, ako získať viac Afgancov ako devätnásť Afgancov, ktorí pracovali ako pomocní pracovníci delegácie EÚ v Kábule, priletel cez víkend na záhrebské letisko. Čítaj viac.

////

Belehrad

Srbská obchodná komora otvára svoje sídlo v Izraeli. V izraelskom meste Jeruzalem sa otvorila kancelária Srbskej obchodnej komory, ktorej hlavným cieľom je posilnenie bilaterálnych vzťahov v oblasti obchodu, obchodu a vedy. Čítaj viac.

READ  Elektrické konektory začínajú fungovať v Maďarsku na Slovensku

////

Skopje | Atény

Ak si chcete pozrieť Tendias Skopje, zhodnoťte implementáciu dohody z Prespy. Grécky minister zahraničných vecí Nicos Dentias by mal tento mesiac odcestovať do severného Macedónska, aby prediskutoval implementáciu dohody z Brespa a podporu Atén pre európsku integráciu krajiny, oznámil minister zahraničných vecí Pujar Osmani. Správa SkopjeDiem.

Osmani poukázal na to, že na ministerstve zahraničných vecí bola zriadená pracovná skupina, ktorá bude dohliadať na implementáciu dohody z Prespy a bude zahŕňať koordinátora. Povinnosti krajín sú teraz monitorované každý týždeň. (Jeljko Trkanjec | EURACTIV.hr)

////

Podgorica Ankara

Turecko je jedným z 10 najlepších investorov v Čiernej Hore. Turecko chápe nedostatočnú stabilitu na západnom Balkáne, a preto zdôrazňuje politiku otvorených dverí NATO a EÚ pre tento región, povedal v sobotu v Podgorici čiernohorský prezident Milo Sukanovič. Bol prvým tureckým vodcom, ktorý navštívil Čiernu Horu.

„Povedal som hosťovi, aká je realita politického života v Čiernej Hore, a povedal som mu, že Čierna Hora je stabilná krajina,“ dodal Sukanovich s tým, že v roku 1879 bolo v Sedinche, hlavnom meste Čiernej Hory, otvorené prvé turecké veľvyslanectvo a V roku 1885 nastal deň Osmanskej ríše.

Erdogan povedal, že Turecko je jednou z 10 krajín, ktoré zvažujú investície v Čiernej Hore, v nádeji, že sa čoskoro stane členom Európskej únie. Prezident tiež zopakoval, že Ankara podporuje ponuku Čiernej Hory na členstvo v NATO. (Jeljko Trkanjec | EURACTIV.hr)


Program rokovania:

  • Nemecko: Minister zahraničných vecí Heiko Mass hovorí o utečencoch z Afganistanu k susedom Afganistanu Uzbekistanu, Pakistanu a Tadžikistanu
  • Poľsko: Poľská vláda bude diskutovať o zdravotných opatreniach pre nový akademický rok
  • Čečensko: Česká vláda bude diskutovať o uznaní posilňovacích výstrelov pre viacero cieľových skupín.
  • Estónsko: Parlament má mimoriadne zasadnutie za účelom zvolenia nového prezidenta krajiny
  • Chorvátsko: Predseda vlády Andrzej Blenkovic cestuje do okresu Sisak-Moslavina, aby viedol zasadnutie pracovnej skupiny zaoberajúcej sa následkami zemetrasenia 29. decembra 2020.
  • Srbsko: Predsedníčka vlády Ana Pranabic sa stretáva s Juliou Ustiukovou, novou šéfkou Medzinárodného menového fondu pre Srbsko.

***

[Edited by Alexandra Brzozowski, Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Zoran Radosavljevic, Josie Le Blond]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close