Ekonomika

Nové zákony otvárajú dvere slovenskému znárodneniu plynu a elektriny – EURACTIV.com

Ďalšie opatrenia by vláde umožnili znárodniť energiu vyrobenú spoločnosťami a vyhlásiť núdzový stav v prípade nedostatku, nedostupného zvýšenia alebo ohrozenia bezpečnosti.

Zákony schválila vláda a budú si vyžadovať zelenú od Národnej rady a očakáva sa, že parlament schváli dohodu v zrýchlenom konaní.

Ak by legislatíva prešla, mohla by znárodniť elektrinu a plyn od energetických spoločností vo verejnom hospodárskom záujme. Primerané výdavky, ktoré im vzniknú, uhradí vláda dodávateľom.

Minister hospodárstva Karel Hirman poznamenal, že revidované zákony vytvárajú priestor pre opatrenia „poslednej možnosti“.

„To neznamená, že opatrenie bude platiť okamžite, ale môžu byť nevyhnutné za extrémnych okolností, čo sa môže stať,“ povedal.

Minister dodal, že ohlásená čiastočná mobilizácia v Rusku komplikuje situáciu. Ceny energií po prejave ruského prezidenta Vladimira Putina výrazne vzrástli.

Hirmann zdôraznil, že Slovensko má dostatočnú výrobu elektriny, takmer plné podzemné zásobníky plynu a garantované zmluvy na dodávku plynu na budúcu vykurovaciu sezónu.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Maďarský FM: Globálna minimálna daňová „konšpirácia“ pre hospodárstvo EÚ

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close