Ekonomika

Maďarsko zaviedlo celoštátny zákaz dovozu obilia z Ukrajiny po 15. septembri

Maďarsko sa dohodlo s Rumunskom, Slovenskom a Bulharskom, že tieto štyri krajiny zavedú národné obmedzenia na dovoz ukrajinského obilia, ak EÚ nepredĺži zákaz, ktorý vyprší 15. septembra.

Po tom, čo Rusko v júli odstúpilo od dohody, ktorá Ukrajine umožňovala bezpečne prepravovať ukrajinské obilie cez jej čiernomorské prístavy, je Ukrajina pri vývoze obilia úplne závislá od alternatívnych trás Európskej únie známych ako Solidarity Lanes.

V dôsledku toho poľnohospodári v susedných štátoch – Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku – čelili zvýšenej konkurencii a narušeniu svojich vlastných trhov.

Minister poľnohospodárstva Istvan Nagy vo svojom príspevku na Facebooku uviedol, že nový národný zákaz sa bude vzťahovať na širšiu škálu ukrajinských produktov ako súčasné opatrenia.

„S mojimi rumunskými, slovenskými a bulharskými kolegami sme sa dohodli, že ak nepríde rozhodnutie Bruselu o predĺžení existujúceho zákazu, prijmeme samostatné vnútroštátne opatrenia,“ uviedol Nagy vo videoposolstve.

Všetkých päť krajín presadzuje predĺženie súčasného zákazu EÚ po jeho piatkovom vypršaní a Poľsko a Maďarsko uviedli, že budú v zákaze jednostranne pokračovať, ak ho Komisia nepredĺži.

Európska komisia v máji oznámila „dočasné preventívne opatrenia“, ktoré zakážu predaj v týchto piatich štátoch a zároveň umožnia prepravu na trhy mimo EÚ, najmä do Afriky. Platnosť týchto opatrení vyprší v piatok.

READ  Rusko drancuje Kevinov prírodný majetok

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close