Ekonomika

Po uskutočnení platby prechádza EÚ na implementáciu „zeleného“ plánu obnovy

Napísal John Stroopzewski

Brusel – Vedúci predstavitelia EÚ v piatok vyzvali na urýchlené vykonanie vnútroštátnych postepidemických plánov obnovy zameraných na ekologizáciu a digitalizáciu hospodárstva. Prvá várka 12 takýchto projektov má získať financovanie EÚ budúci mesiac.

Všetkých 27 krajín v tábore má získať granty a pôžičky zo záchranného programu EÚ v hodnote 800 800 miliárd (960 miliárd dolárov).

Každá vláda musí mať kvalifikáciu, ako zamýšľa minúť svoj podiel, s opatrnosťou, že by mala smerovať k ekologickým cieľom, ako je zníženie najmenej o 37% CO2 Emisie a najmenej 20% na to, aby sa ekonomika zmestila do digitálneho veku.

Tieto projekty hodnotí Európska komisia, ktorá zaručuje, že spĺňajú všetky kritériá, a potom ich vyplatí skupina ministrov financií.

Komisia už schválila 12 takýchto projektov z Belgicka, Dánska, Grécka, Španielska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Lotyšska, Luxemburska, Rakúska, Portugalska a Slovenska – ktoré teraz v júli preskúmajú ministri financií EÚ.

Príprava týchto plánov si vyžadovala mnoho mesiacov intenzívnej práce, ale ich schválenie sa teraz zameriava na veľa výziev pri ich realizácii.

„Rada Európy … zdôrazňuje dôležitosť úplného a včasného vykonania plánov,“ uviedli vedúci predstavitelia EÚ na záver svojho dvojdňového samitu.

Po dokončení dohodnutých investičných cieľov a reforiem vlády zvýšia iba 13% ich podielu na peniazoch.

„V najbližších niekoľkých rokoch bude mať EÚ značné množstvo devíz na zabezpečenie plnenia svojich záväzkov,“ uviedol úradník EÚ.

Reformy sa majú uskutočniť tiež v najbližších 6 – 12 mesiacoch, informovali úradníci – a dodali, že čoraz viac rastie opozícia voči následným vládnym zmenám plánu.

Poslanci Európskeho parlamentu a niektoré mimovládne organizácie uviedli, že namiesto zavádzania nových investícií a reforiem niektoré vlády znovu zhromaždili to, čo už plánovali.

READ  Minister financií víta, že agentúra Fitch potvrdila rating Maďarska

Niektorí tiež zistili, že projekty „ekologického prania“ vytvárajú dojem, že sú šetrné k životnému prostrediu a bojujú proti zmene podnebia.

Druhý úradník EÚ uznal, že budú existovať výzvy, ale uviedol, že je žiaducešie vyčleniť peniaze na ekologické alebo digitálne investície. (1 dolár = 0,8359 eura)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close