Ekonomika

EÚ je znepokojená „zákonnými pochybeniami“ spojenými s fondom na vyplatenie s maďarskou reformou obstarávania

Brusel, február .

Európska komisia riadi stimulačný plán vo výške 750 miliárd EUR, ktorý už vyzval niekoľko krajín EÚ, aby aktualizovali svoje výdavkové plány.

Jan.

V dokumente sa uvádza, že „konkurencia vo verejnom obstarávaní nie je v praxi dostatočná“ a že „systematické nezákonné praktiky, ktoré viedli k najvyššej finančnej revízii v histórii štrukturálnych fondov v roku 2019 (EÚ)“.

Budapešť, ktorá sa v minulosti stretla s predstaviteľmi EÚ v súvislosti s právnymi problémami, 9. februára uviedla, že k takejto komunikácii nedošlo. „Vláda nedostala nijakú žiadosť od Európskej komisie, ani oficiálne, ani neformálne,“ uviedol na twitteri hovorca maďarskej vlády Solten Kovacs.

Agentúra Reuters odmietla komentovať, či Európska komisia nastolila problém s Maďarskom, a agentúra Reuters nemohla nezávisle potvrdiť, či Komisia spojila svoje stanovisko s Maďarskom od interného dokumentu z 26. januára.

Agentúra Reuters 8. februára informovala, že komisia povedala Maďarsku, že je potrebné zreformovať zákony o verejnom obstarávaní, aby spĺňali podmienky na vymáhanie prostriedkov.

Ak bude jej rozpočet navrhnutý do konca apríla a potom schválený Bruselom a ďalšími krajinami EÚ, Budapešť má získať z plánu obnovy granty vo výške takmer 6,3 miliardy.

Dokument Komisie osobitne požadoval zlepšenie transparentnosti a dostupnosti údajov a argumentoval tým, že by to viedlo k lepšiemu a otvorenejšiemu procesu obstarávania.

Maďarsko predstavovalo v rokoch 2015 – 2019 takmer 4% výdavkov fondov EÚ, v porovnaní s priemerom EÚ v minulom roku 0,36%, tvrdí OLAF, orgán pre boj proti podvodom OLAF.

Registrácia Maďarska

OLAF v roku 2016 uviedol, že EÚ by mala z dôvodu „podvodov a možnej korupcie“ požiadať Budapešť, aby vrátila viac ako 280 miliónov eur na financovanie výstavby linky metra v maďarskom hlavnom meste.

V roku 2018 agentúra Reuters skúmala projekt cestovného ruchu https://www.reuters.com/inventates/special-report/hungary-orban-balaton
Okolo jazera Palatine odhaľuje plány na poskytnutie verejných prostriedkov – vrátane grantov EÚ – Urbanovým priateľom a rodine. Urban ani vláda v tom čase nereagovali na žiadosti o vyjadrenie.

READ  Environmentálna politika EÚ do roku 2030: Systematická zmena

„Je úplne nezodpovedné, aby Komisia umožnila, aby tieto potrebné prostriedky spravovala organizácia, ktorá nemá potrebné pravidlá proti podvodom,“ uviedol v pondelok Nicholas Iosa z Transparency International.

Orban poprel septembrové zistenia agentúry Reuters: „Neakceptujem, že Maďarsko je skorumpovanejšie ako Rakúsko, Nemecko alebo Dánsko.“

V dokumente Komisie sú uvedené právne zmeny potrebné na zavedenie väčšej transparentnosti, skutočnej konkurencie medzi uchádzačmi a zodpovednosti v maďarskom verejnom obstarávaní.

Maďarsko má jednu z najvyšších sadzieb jednej aukcie v EÚ, čo vedie k legitímne vysokým cenám, a maďarské zákony o konflikte záujmov sú narušené medzerami.

„Komisia už mnoho rokov zdôrazňuje potrebu lepšej analýzy a kontroly rizík verejného obstarávania,“ píše sa v dokumente. „Zdá sa však, že existuje vysoká úroveň politickej opozície. Tieto opatrenia sa z technického hľadiska dajú ľahko vykonať a sú v súlade s cieľmi digitalizácie.“

Hovorca maďarskej vlády Kovacs vo svojej reakcii na správu agentúry Reuters k dokumentu komisie tieto záležitosti konkrétne nezmieňoval.

Zatiaľ čo Francúzsko varovalo, že existuje riziko oddialenia vynakladania prostriedkov na vymáhanie medzi Komisiou a krajinami EÚ, vysoký úradník komisie uviedol, že je potrebné vykonať viac práce na uskutočnenie ďalších reforiem.

„Celková rovnováha medzi reformami a investíciami musí byť presnejšia,“ uviedol v pondelok predstaviteľ a dodal, že krajiny musia ukázať, ako môžu útočiť na klimatické projekty a výdavkové ciele pre digitálne zmeny.

Uprostred epidémií mnoho krajín hľadá finančné prostriedky EÚ na online pripojenie svojich systémov verejnej správy, zdravotníctva a škôl, čo uvrhlo ekonomiku EÚ s 27 členmi do rekordnej recesie.

(Správa: Gabriel Pasinska; úpravy: Mark John a John Boyle)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close