Ekonomika

Saudská Arábia po zadržaní 600 miliónov tabliet za šesť rokov zakáže libanonskú výrobu

Rijádsky veľvyslanec v Bejrúte v nedeľu vyhlásil, že Saudská Arábia zakázala dovoz ovocia a zeleniny z Libanonu po zadržaní viac ako 600 miliónov piluliek a stoviek kilogramov hašišu za posledných šesť rokov.

Walid al-Bukhari odhalil celé množstvo omamných látok zadržaných len pár dní po objavení viac ako piatich miliónov tabliet Captagon na lodi prevážajúcej granátové jablká z Libanonu do Džiddy.

„Stačí utopiť nielen Saudskú Arábiu, ale celý arabský svet drogami a psychologickými látkami,“ napísal pán al-Bukhari na twitteri.

Tento objav, posledný z dlhej rady drogových bômb vyvážaných z Libanonu, minulý týždeň viedol saudských úradníkov k zavedeniu zákazu výroby.

Kuvajt, Omán, Bahrajn a Spojené arabské emiráty vyjadrili podporu zákazu, ktorý vstúpil do platnosti v nedeľu o 9:00.

Tento krok otriasol libanonskými farmármi, ktorí sú závislí od vývozu do Perzského zálivu, a vláda v Bejrúte požaduje okamžitú reakciu.

Saudská Arábia vyhlásila, že zakáže dovoz alebo prepravu ovocia a zeleniny cez Libanon, kým sa úrady nedôverujú, že zablokovala pašerácku sieť v Bejrúte.

Ministerstvo zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Spojených arabských emirátov uviedlo, že Emirates podporuje saudské úsilie v ochrane komunity pred drogami a v boji proti organizovanému zločinu.

Zákaz je založený na uznesení kuvajtského ministerstva zahraničia o zákaze obchodovania s drogami v Rijáde.

Vyzvala libanonské orgány, aby zabezpečili, že vývoz nebude obsahovať „zakázaný tovar“.

Libanonský prezident Michael Aun rokoval o zákaze stretnutí vedúcich predstaviteľov vlády a priemyslu v pondelok napoludnie, ktoré otriaslo libanonským poľnohospodárskym priemyslom a vyvolalo obavy, že by sa mohla zhoršiť hospodárska kríza v krajine.

Záliv je najdôležitejším libanonským trhom pre vývoz ovocia a zeleniny – jedným z mála sektorov, ktoré prosperujú v chorej ekonomike.

Povedal Antoine Howayek, ktorý vedie libanonské združenie poľnohospodárov Národné Obával sa, že ak by to nasledovali ďalšie krajiny Perzského zálivu, ochromilo by to vývoz tohto odvetvia.

READ  EÚ zrušila ropné embargo na maďarské veto

„Všetky krajiny Perzského zálivu dospejú k rovnakému záveru – Saudská Arábia, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Omán, Bahrajn, Katar,“ uviedol.

„Tvoria 55 percent libanonského vývozného trhu s ovocím a zeleninou.“

Aj keď bude trvať istý čas, kým sa zistí úplný dopad zákazu, uviedol, že tento krok bude mať dlhodobé následky pre poľnohospodársky sektor krajiny.

„Potrebujeme niekoľko dní, aby sme videli výsledky, ale bude to katastrofa,“ uviedol Howeck. „Ak sa tento produkt nevyváža, všetky ceny klesnú.

„Mnoho sektorov sa nedá presadiť. Dôsledky si uvedomíme z dlhodobého hľadiska.“

Spochybnil schopnosť vlády reagovať na krízu.

„Nemyslím si, že môžu kontrolovať obchod s drogami,“ povedal Howe. „Budú vydávať vyhlásenia, ale vláda nemôže urobiť veľa pre efektívne.“

Vývoz ovocia a zeleniny do Saudskej Arábie sa podľa ministra poľnohospodárstva Abbasa Mortadu odhaduje na až 24 miliónov dolárov ročne.

Captain je amfetamín, ktorý všeobecne bojuje proti sýrskym frakciám a nadšencom na večierkoch v regióne.

Libanonskí predstavitelia uviedli, že loď bola unesená po celej krajine a objavila sa v Sýrii.

Toto je posledná drogová busta, ktorá sa z Libanonu objavila za posledné mesiace.

V piatok grécke úrady zaistili z Libanonu na Slovensko v prístave Pireus štyri tony konope.

Od vypuknutia občianskej vojny pred 10 rokmi sa v susednej Sýrii zvýšila produkcia captagónu a ďalších amfetamínov.

Jeho výroba je všeobecne spojená so sýrskym režimom a jeho libanonským spojencom Hizballáhom.

Libanonské prístavy sú hlavnou cestou pre zakázané tovary.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close