Veda

Novoobjavená kométa Nishimura čoskoro prejde okolo Zeme

Larry Wasserman / Matthew Knight / Dave Schleicher / Lowell Observatory

Astronóm Dr. Larry Wasserman z Lowell Observatory zachytil snímku kométy Nishimura pomocou Lowell Discovery Telescope (priemer 4,3 metra) počas súmraku v stredu ráno.

poznámka redaktora: Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a oveľa viac.CNN
,

Novoobjavená kométa bude viditeľná niekedy budúci týždeň, keď preletí okolo Zeme. Identifikácia si však vyžaduje určité informácie.

Kométu Nishimura prvýkrát pozoroval japonský vesmírny fotograf Hideo Nishimura začiatkom augusta, keď fotografoval nočnú oblohu. EarthSky,
Odvtedy sa jas nebeského objektu zvýšil pri cestovaní vnútornou slnečnou sústavou na obežnej dráhe okolo Slnka.

Kométa sa najbližšie priblíži k Zemi v utorok na vzdialenosť 78 miliónov míľ (125 miliónov kilometrov), čo znamená, že bude potenciálne viditeľná počas nasledujúcich piatich dní.

Podľa Alana Halea, spoluobjaviteľa kométy Hale-Bopp a zakladateľa a prezidenta Earthrise Institute, sa kométa najbližšie priblíži k Slnku 17. septembra, pričom prejde do vzdialenosti 21 miliónov míľ (asi 34 miliónov kilometrov) od hviezdy.

Nishimura absolvuje jeden obeh približne každých 430 až 440 rokov, „čo znamená, že naposledy preletel blízko Slnka (a pravdepodobne sa priblížil k Zemi) okolo roku 1590, pred vynálezom ďalekohľadu,“ Dr. Paul Chodas , riaditeľ Centra NASA pre štúdium objektov v blízkosti Zeme v Jet Propulsion Laboratory v Pasadene v Kalifornii, napísal v e-maile. „Nevieme, či bol v tom čase dostatočne jasný na to, aby ho bolo možné vidieť voľným okom.“

Hale povedal, že žiadna z komét zaznamenaných počas tohto časového rámca sa nezhoduje s Nishimurovou, ale musela by byť dostatočne jasná, aby ju bolo možné vidieť.

Kométa nie je dostatočne jasná na to, aby bola viditeľná zo Zeme kvôli vzdialenosti a preletí blízko horizontu, takže ďalekohľad je najlepší spôsob, ako ju vidieť, povedal Chodas. A tmavá obloha mimo mestských svetiel poskytuje optimálne sledovanie.

READ  „Disruptívna“ veda je na ústupe – a nikto nevie prečo

obloha a ďalekohľad zdieľané mapy, ktoré môžu pomôcť pozorovateľom oblohy identifikovať kométu.

Ak sa pokúšate rozlíšiť kométu od iných objektov na nočnej oblohe, majte na pamäti, že chvost kométy bude vždy preč od Slnka, pretože slnečné svetlo neustále dopadá na jemné prachové častice, povedal astronóm Dave Schleicher z Lowell Observatory. tlak. v Arizone.

Schleicher povedal, a zatiaľ čo sa kométa na fotografiách javí ako zelená kvôli prítomnosti diatomického uhlíka, v ďalekohľade sa bude javiť takmer bezfarebná alebo mierne ružová, pretože slnečné svetlo odráža prachové častice, ktoré pozostávajú z častíc mastenca, sú malé.

Manuel Romano/NurPhoto/Getty Images

Kométu Nishimura je možné vidieť ako bledozelenú bodku na oblohe nad L’Aquilou v Taliansku 7. septembra.

Pre tých, ktorí žijú na severnej pologuli, Chodas odporúča hľadať jasný výhľad na východo-severovýchodný obzor ráno, asi pol hodiny pred súmrakom. môžeš použiť čas a dátum Na určenie, kedy sa vo vašej oblasti vyskytuje ranný súmrak, známy aj ako občiansky súmrak.

„Každý deň v tomto týždni sa kométa trochu približuje k Slnku, časové okno sa zužuje a kométa sa približuje k horizontu,“ povedal. „Nebude to ľahké vidieť kométu, pokiaľ ste kométu predtým nevideli.“

Čím bližšie je kométa k Slnku a horizontu, tým je ťažšie ju vidieť.

V stredu prejde kométa medzi Zemou a Slnkom.

„Teoreticky by to mohlo byť dosiahnuteľné na večernej oblohe v priebehu niekoľkých dní potom, ale stále by bolo dosť blízko k Slnku na oblohe a pochované v jasnom súmraku,“ povedal Hale. „Pravdepodobne to nebude viditeľné, pokiaľ nebude jasnejšie, ako sa očakávalo.“

Vzhľadom na to, ako blízko prejde kométa Nishimura k Slnku, je možné, že by ju intenzívne teplo mohlo zničiť.

„Keď sa zamrznutý ľad zahrieva a mení sa na plyny, kométa sa môže rozpadnúť,“ povedal Chodas. „Veľmi to závisí od veľkosti jadra, ktorú nepoznáme, pretože je obklopené „kómou“, atmosférou plynu a prachu.“

READ  Sledujte akt lásky, keď túlavá mačka zázračne porazí rakovinu

Ale vzhľadom na to, že kométa už prežila aspoň jeden blízky prístup k Slnku a možno aj viac (hoci vek kométy nie je známy), Hale a ďalší odborníci očakávajú, že prežije.

„Ak prežije prechod,“ povedal Hale, „začiatkom októbra prejde najvzdialenejšou časťou Slnka od Zeme a potom sa v novembri objaví na rannej oblohe južnej pologule.“ „Potom môže zostať viditeľný niekoľko mesiacov, aj keď to bude pravdepodobne slabý objekt, ktorý sa bude stmievať, keď sa vzďaľuje od Slnka a Zeme.“

Potom by prešlo viac ako 400 rokov, kým by kométa opäť preletela okolo Zeme.

Ak premeškáte svoju šancu vidieť kométu Nishimura, očakávajte, že v priebehu nasledujúcich 16 mesiacov sa na nočnej oblohe objaví oveľa viac komét, povedal Hale.

Kométa Ponce-Brooks bude najbližšie k Slnku v apríli a voľným okom sa na večernej oblohe bude javiť ako slabá asi mesiac predtým, povedal. V júni sa kométa Olbers priblíži k Slnku a možno ju vidieť ďalekohľadom. A kométa Tsushinshan-Atlas, objavená v januári, bude najbližšie k Slnku koncom septembra 2024 a prejde okolo Zeme v polovici októbra 2024 s potenciálom byť veľmi jasná.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close