Ekonomika

Orange spustí v Slovenskej republike 5G sieť v budúcom roku. Vstúpil do ďalšieho sieťového testu a vyhral ho

Operátor novú sieť nespustí v najbližších mesiacoch.

Orange tento rok nespustí sieť 5. generácie, ktorá sa označuje ako 5G. Predpokladá sa, že sa začne budúci rok. Vyhral aj sieťový test.

„Sieť 5G na Slovensku spustíme budúci rok,“ uviedol pre Živé.sk Eric Maintenay, riaditeľ odboru informačných systémov a sietí spoločnosti Orange. Naznačil, že by nemalo ísť iba o symbolické pokrytie novou sieťou.

Orange pravdepodobne skombinuje nové frekvenčné pásmo s novou sieťou – za krátky čas štát rozdelí 700 MHz – s kapelami, ktoré už má. Len nedávno si kúpil dôležité pásmo 3,5 – 3,7 GHz Slovanetu a Swanu.

Riaditeľ informačných systémov a sietí Orangeu Eric Maintenay počas stretnutia s novinármi uviedol, že pri budovaní 5G siete plánuje využiť pásma 700 MHz a 3,5-3,7 GHz.

Fotogaléria

Eric Maintenay, riaditeľ informačných systémov a sietí Orangeu, na stretnutí s novinármi uviedol, že pri budovaní 5G siete chcú využívať viac pásiem.

Zdroj: Ján Trangel

Orange v súčasnosti dokončuje proces výmeny siete, ktorá je čiastočne pripravená na sieť 5G. Plánuje sa, že proces bude dokončený do konca tohto roka. K dnešnému dňu nahradil 87 percent zariadení v sieti.

Ilustračný obrázok

Prečítajte si tiež

Spoločnosť O2 uvedie na trh prvú veľkú 5G sieť na Slovensku. Za krátky čas ako verejný test

Orange postupne mení svoju staršiu technológiu z Alcatelu na modernejšiu od Nokie.  Nová technológia je už úplne pripravená na uvedenie 5G na trh.

Fotogaléria

Orange postupne mení svoju staršiu technológiu z Alcatelu na modernejšiu od Nokie. Nová technológia je už úplne pripravená na uvedenie 5G na trh.

Zdroj: Ján Trangel

Ďalšia skúška. Orange to vyhral

V posledných rokoch testuje mobilné siete v Slovenskej republike spoločnosť Umlaut (pôvodne známa ako P3). Stále on vyhral Telekomkto si to aj objednal. Orange si teraz objednal testovanie u spoločnosti „Systemics PAB“, ktorú označuje za renomovanú.

READ  Reakcia Ruska na USA a NATO posúva ukrajinskú krízu na pokraj vojny

Operátor zvíťazil v oboch častiach – hlasovej aj dátovej. „Som nesmierne rád, že sa naše strategické zameranie na kvalitu siete vypláca, o čom svedčí nezávislá porovnávacia štúdia,“ uviedol Maintenay.

Spoločnosť uviedla výsledky iba pre seba, ďalších operátorov označila bodmi. Na základe zistení Živé.sk prinášame aj poradie konkurentov:

  • Oranžová – 942 bodov
  • Telekom – 886 bodov
  • O2 – 841 bodov
  • 4ka – 711 bodov

Priemerná rýchlosť sťahovania v 4G sieti Orangeu mala byť až 101,2 Mbit / s, priemerná rýchlosť vo veľkých mestách dosiahla 124,2 Mbit / s. Priemerný upload mal byť takmer 33 Mbit / s.

Testy sa uskutočnili v júli v 8 krajinách spomedzi 28 operátorov. Zákaznícka skúsenosť sa hodnotí predovšetkým v sieťach 4G a v Voice over VoLTE. Otestovali sa rýchlosť, prístup na web, streamovanie, prehrávanie videa z YouTube a úspešnosť hovoru. Na dáta bol použitý Samsung Galaxy S9, na hlasové testy Galaxy S10.

Pozrieť si video ako „Legendárny“ modrý vrtuľník odnáša starú základňovú stanicu operátora:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close