Ekonomika

Slovenský prezident v rámci koaličných rokovaní zmrazil vojenskú pomoc Ukrajine – EURACTIV.com

Prezidentka Zuzana Kaputová sa rozhodla zablokovať technickú dočasnú vládu v posielaní zbraní na Ukrajinu, keďže Robert Figo sa pokúša zostaviť vládu, ktorá prisľúbila, že nepošle „ďalšiu guľku“.

Kaputová vo štvrtok pristála v horúcej vode s Ukrajinou pre prísne dodržiavanie zásad právneho štátu. Pred zostavením kabinetu Smeru zasiahol prezident, ktorý bol politicky zodpovedný za vládu, keď ministerstvo technickej obrany zvažovalo odoslanie nového delostreleckého balíka.

„Všetky politické strany, ktoré dnes rokujú o novej vláde na základe mandátu, takúto pomoc jednoznačne odmietajú. Rozhodnutie o zabezpečení vojenskej logistiky v tejto fáze nevytvára dobrý precedens pre akýkoľvek povolebný prechod politickej moci. Dnes alebo v budúcnosti“ prezidenta napísal hovorca Dennick N.

Rozhodnutie podľa očakávania nedopadlo dobre pre Ukrajinu, ktorá upozornila, že to môže byť jedna z posledných možností Slovenska poslať na Ukrajinu zbrane pred zostavením novej vlády.

„Je dôležité si uvedomiť, že vplyv ruských agentov na Slovensku je absolútne šialený,“ povedal tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. povedal Na otázku o rozhodnutí prezidenta.

Postoj Kaputovej neskôr objasnila zahraničnopolitická poradkyňa Kaputovej Jana Kopšová. Rozhovor s Ukrajinská pravda.

„Prezidentka Čaputová bola od začiatku veľkou zástankyňou takejto pomoci a s vládou o jej podpore komunikovala aj po nedávnej júlovej návšteve prezidenta Zelenského na Slovensku,“ povedala Kopsová.

Nový štúdium Slovenská akadémia vied ukazuje, že Slovensko zažíva „solidárnu únavu“. Viac ako polovica Slovákov si myslí, že pomoc Ukrajine je „priveľa“ a pomoc by mala byť dočasná. Viac ako 55 % Slovákov verí, že „distribúcia zbraní len predĺži vojnu“, čo podľa výskumníkov môže byť ovplyvnené politickou rétorikou.

(Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close