Hlavné správy

Peter Pellegrini zvolený za prezidenta SR, posila pre proruského premiéra Fica | Volebné správy

Predseda parlamentu Peter Pellegrini zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb, čím upevnil pozíciu premiéra Roberta Fica podporovaného Ruskom.

Slovenský nacionalistický ľavicový vládny kandidát Peter Pellegrini zvíťazil v prezidentských voľbách v krajine, čím upevnil vládu proruského premiéra Roberta Fica v krajine.

Pellegrini získal 53,26 percenta hlasov a prozápadný opozičný kandidát Ivan Korčák 46,73 percenta, pričom výsledky ukázali v sobotu 99,66 percenta volebných okrskov.

Fico, ktorý sa moci ujal štvrté funkčné obdobie vlani v októbri, posunul zahraničnú politiku krajiny viac proruským smerom a spustil reformy trestného práva a médií, čím vyvolal obavy z oslabenia právneho štátu.

Slovenskí prezidenti nemajú veľa výkonných právomocí, ale môžu zákony vetovať alebo ich napadnúť na Ústavnom súde. Menujú sudcov ústavného súdu, ktorí by sa mohli stať kľúčovými v politickom boji o osud Figových reforiem, ktoré by dramaticky zmiernili tresty za korupciu.

Ficova koalícia, ktorej súčasťou je aj strana vedená Pellegrinim, zastavila slovenské oficiálne dodávky zbraní na Ukrajinu a Fico vystúpil proti tomu, čo nazval západným vplyvom vo vojne, ktorý viedol slovanské národy k vzájomnému zabíjaniu.

48-ročný Pellegrini uviedol, že jeho víťazstvo bude spočívať na podpore vládnych cieľov a nebude čeliť „nepriateľskému, oportunistickému mocenskému centru“, s odkazom na odchádzajúcu liberálnu prezidentku Zuzanu Čaputovú.

„Budem prezidentom, ktorý podporí snahy vlády zlepšiť životy ľudí,“ povedal Pellegrini v centrále svojej kampane.

„Slovensko vždy urobí všetko pre to, aby bolo na strane mieru, nie na strane vojny.“

Pellegrini, bývalý zástupca Smarila Figa, sa stal premiérom v roku 2018 po tom, čo bol Figo nútený odstúpiť po veľkých protivládnych pouličných protestoch proti zabitiu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Pellegrini sa dočasne rozišiel s Figom po tom, čo korupciou pošpinený Smar prehral predchádzajúce voľby v roku 2020.

READ  Slovenský brankár označil svetových juniorov za vtip

Pellegriniho víťazstvom sa Figo odrazil od dvoch prezidentských prehier. Figa pred 10 rokmi porazil v prezidentských voľbách Andrzej Kiska, zatiaľ čo Kaputová si pripísala víťazstvo nad kandidátom, ktorého podporila v roku 2019.

'sklamanie'

Keďže takmer jednomyseľné výsledky ukázali, že Pellegrini zvíťazil, opozícia podporila Gorčáka, aby uznal porážku.

„Som úprimne sklamaný. Som však športovec, takže rešpektujem aj tento výsledok. Chcem zablahoželať víťazovi,“ povedal Korgok.

„Chcem vysloviť nádej, že Peter Pellegrini bude nezávislý a bude konať podľa vlastného presvedčenia a bez príkazov,“ dodal.

Opozičný kandidát Ivan Korčák [Eva Korinkova/Reuters]

Pellegrini vykreslil Korčaka ako vojnového štváča za vyzbrojovanie Ukrajiny a navrhol, že by mohol viesť slovenské sily do vojny v susednej krajine, čo Korčak poprel.

Pellegrini, ktorý je vnímaný ako umiernenejší ako Figo, už v sobotu povedal, že jeho zvolenie sa nebude ponáhľať do žiadnej zásadnej zmeny v zahraničnej politike.

„Toto nie je o budúcom smerovaní zahraničnej politiky. Rovnako ako druhý kandidát garantujem, že budeme aj naďalej silným členom Európskej únie a NATO,“ povedal po hlasovaní v Rovinji na okraji hlavného mesta.

Korčák nadával Pellegrinimu za šírenie strachu a víťazstvo.

„Jednu kampaň možno vyhrať tak, že druhú urobíte vojnovým kandidátom. Nikdy na to nezabudnem,“ povedal Gorkok v sídle svojej kampane.

„Rozhodujúcim faktorom bola vysoká účasť, rešpektujem to, ale rozhodujúcim faktorom bol strach… šírenie strachu a nenávisti.“

Korgok, podobne ako západní spojenci Kyjeva, tvrdil, že prerušenie dodávok Ukrajine nepovedie k mieru, ale skôr k víťazstvu Ruska.

Nezávislý Gorkoc (60) bol pred nástupom na ministerstvo zahraničných vecí do stredopravých vlád v rokoch 2021-22 slovenským veľvyslancom v EÚ a potom v USA.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close