Ekonomika

Poľskí a rumunskí premiéri žiadajú EÚ o mechanizmus na sledovanie vývozu obilnín z Ukrajiny – EURACTIV.com

Rumunsko a Poľsko rokujú s Európskou komisiou o mechanizmoch sledovania exportu ukrajinského obilia, aby miestni farmári netrpeli záplavou lacného dovozu, uviedli v utorok poľskí a rumunskí premiéri.

Ukrajina, jeden z najväčších svetových exportérov obilia, má od ruskej invázie viac ako rok zablokované svoje čiernomorské prístavy a bola nútená nájsť alternatívne lodné trasy cez krajiny EÚ Poľsko a Rumunsko. Bulharsko hlásilo podobné problémy.

Logistické prekážky však spôsobujú, že veľké množstvo ukrajinského obilia, ktoré je lacnejšie ako to, ktoré sa vyprodukuje v EÚ, končí v stredoeurópskych štátoch, čo ovplyvňuje ceny a predaj pre miestnych farmárov.

Rumunskí a poľskí premiéri Nicolae Ciuca a Mateusz Morawiecki na obchodnej konferencii v Bukurešti uviedli, že ich vlády pracujú na riešeniach s EÚ.

„Spolu sme zapojení do procesu, v ktorom s Európskou komisiou diskutujeme o tom, aké by mali byť mechanizmy na implementáciu vysledovateľnosti ukrajinského vývozu a konečných destinácií,“ povedal Chiuka.

Morawiecki povedal, že spoločne bojujú za to, aby sa toto zrno dostalo z našich krajín, aby Európska únia mohla účinne pomáhať pri implementácii obchodnej politiky, ktorá je v najlepšom strategickom záujme a najlepšom hospodárskom záujme Ukrajiny a strednej Európy. Poľsko a Rumunsko.“

Začiatkom tohto mesiaca rumunský minister poľnohospodárstva Petre Daea uviedol, že Európska komisia odhaduje, že poľnohospodári v Poľsku, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku spolu stratili 417 miliónov eur v dôsledku vstupu lacného ukrajinského obilia na ich trhy.

Deya uviedol, že cieľom komisie je vyplatiť kompenzáciu v hodnote 56,3 milióna eur poľským, bulharským a rumunským farmárom, pričom konečné rozhodnutie sa očakáva 30. marca.

READ  Francúzsko-nemecký plán na vyriešenie sporu medzi Kosovom a Srbskom – EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close