Hlavné správy

Poľsko poskytne Slovensku spôsobilosť leteckej polície, keďže slovenské vzdušné sily uvoľnia MiG-29

Slovenský MiG-29 v Ostrave v roku 2021. (Kredit fotografie: Autor)

Poľské Vipery dočasne zmenia schopnosti slovenských Fulkramov.

Podľa poľského bezpečnostného novinára Mareka Sverzinského vedúci slovenského ministerstva obrany na svojom účte na Twitteri uviedol, že Poľsko poskytne Slovensku letecké hliadkovacie služby, keďže sa jeho južný sused pripravuje na postupné vyradenie svojich ťažísk.

Predseda poľského rezortu obrany Marius Błaszczak mal 29. apríla 2022 navštíviť Slovensko svojho kolegu Jaroslava. Očakáva sa, že predstavitelia budú diskutovať o vojenských vzťahoch medzi oboma krajinami a o spolupráci nadviazanej v rámci NATO. Pri súčasnom úsilí o podporu regionálnej bezpečnosti a Ukrajiny. Poľsko a Slovensko už roky tvrdo pracujú na predefinovaní bezpečnostných snáh NATO na východe. Krajiny chcú integrovať miestne aktíva – napríklad pokiaľ ide o kontrarozviedku alebo kolektívne školenia. Na stole je aj priemyselná spolupráca.

Błaszczak podľa Świerczyńského oznámil, že na oblohe nad Slovenskom budú lietať dve poľské F-16 z poľskej leteckej základne v rámci služby QRA a v prípade potreby bude na Slovensku k dispozícii letecká základňa. Poľské zmije. Keď sa ho pýtali na displeje typu Renegade, Nat povedal, že sa o tom bude ďalej diskutovať v zmysle zákona o základných hraniciach. Technická dohoda ešte nie je podpísaná, ale zatiaľ tu bude rozhodujúcou organizáciou MO SR. Błaszczak pripomenul skúsenosti, ktoré poľské letectvo v priebehu rokov nadobudlo počas úsilia Pobaltskej leteckej polície. Šéf poľského ministerstva obrany povedal, že je pripravený použiť podobné pravidlá aj tu.

Správy Nad, wierczyńského sa pýtali aj na slovenské MiGy-29, ale povedal, že akýkoľvek presun bude zvažovaný až po Poľsku, ktoré má schopnosť chrániť slovenský vzdušný priestor.

READ  Rusko od 21. septembra obnovuje lety do Španielska, Iraku, Kene a na Slovensko

Táto situácia bude dočasná a určite sa nedočkáme dlhodobej podpory leteckej polície zo strany poľských vzdušných síl, keďže Slovensko sa rozhodlo pre nákup vlastného lietadla F-16. Dohoda v hodnote 800 miliónov USD bola opäť podpísaná v roku 2019 medzi Slovenskom a americkým ministerstvom obrany (FA8615-19-C-6053). Ide o 14 prúdových lietadiel F-16 Black 70, ktoré nahradia slovenský oporný bod. Ešte predtým, v roku 2018, Slovak uvažoval o kúpe MO JAS-39C/D. Napriek tomu to išlo s F-16. V regióne prevádzkuje Vipers aj Poľsko.

Pravidelný prispievateľ do TheAviationist. Letecký fotožurnalista. Spoluzakladateľ DefensePhoto.com. Odborník na lingvistiku, diskurz studenej vojny, históriu a politiku studenej vojny a vzťahy s médiami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close