Ekonomika

Poľsko prisľúbilo Ukrajine viac bojových lietadiel

Poľský prezident sa v stredu zaviazal vyslať na Ukrajinu 14 bojových lietadiel MiG-29 po tom, čo vo Varšave privítal prezidenta Volodymyra Zelenského, aby posilnil vzťahy medzi susedmi.

Po tom, čo Poľsko minulý mesiac súhlasilo s prvým vývozom stíhačiek zo strany NATO, poskytlo štyri sovietske lietadlá, čím zvýšilo úroveň západnej vojenskej podpory Kyjevu. Slovensko nasleduje a posiela 13 lietadiel MiG-29.

Poľský prezident Andrzej Duda v stredu povedal, že Varšava odovzdá ďalšie štyri lietadlá a šesť ďalších je „pripravených teraz“ a budú dodané čo najskôr.

Keď Poľsko dostane objednané náhradné kórejské a americké stíhačky, Duda povedal: „Verím, že v budúcnosti budeme môcť v prípade potreby presunúť celú našu zostávajúcu flotilu MiGov na Ukrajinu.“ Poľsko malo pred odoslaním lietadla na Ukrajinu 28 lietadiel MiG, uvádza Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie.

Podľa údajov OSN zohralo Poľsko kľúčovú úlohu pri presadzovaní západnej vojenskej podpory Ukrajine a hostilo 1,5 milióna ukrajinských utečencov.

Zelenskyj využil svoju návštevu na zdôraznenie skutočnosti, že „nikdy v histórii neboli medzi našimi krajinami také srdečné vzťahy“. Jeho návšteva vo Varšave sa však zhodovala s rezignáciou poľského ministra poľnohospodárstva uprostred sporu o dovoz obilia z Ukrajiny.

Henry Kowalczyk odstúpil po tom, čo poľskí farmári odsúdili neschopnosť jeho vlády zastaviť zaplavovanie domáceho trhu lacným ukrajinským obilím po tom, čo EÚ po rozsiahlej ruskej invázii zrušila clá a kvóty na dovoz obilia z Ukrajiny.

Minister obvinil Európsku komisiu, že nesplnila „základné požiadavky farmárov“, pričom Poľsko sa pripojilo k štyrom krajinám EÚ a žiadalo viac finančných kompenzácií pre farmárov. Snažili sa tiež zrušiť obmedzenia vývozu fariem zrušené minulý rok, aby pomohli ukrajinskej ekonomike.

Protestujúci farmári v stredu zablokovali centrum mesta Štetín na severnom pobreží Poľska, čím sa predĺžili dva týždne demonštrácií.

READ  Nový i30 N je konečne výkonnejší a rýchlejší. Má ľahké disky, sedadlá a 8-stupňový automat

Po samostatnom stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim Zelenskyy povedal, že „našli sme východisko z tejto situácie a bude definitívne vyriešená v najbližších dňoch, týždňoch“.

Zelenského prvá spoločná zahraničná cesta od februára minulého roka s prvou dámou Olenou Zelenskou a tretia Zelenského cesta mimo Ukrajiny od rozsiahlej invázie do Moskvy. Bolo to prvýkrát od invázie, kedy boli cestovné plány prezidenta oznámené vopred.

Zelenskyj sa stretol aj s ukrajinskými utečencami. Svoju dennú návštevu mal zavŕšiť prejavom k Ukrajincom a Poliakom v Kráľovskom paláci vo Varšave.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close