Zábava

Predčasné voľby do slovenského parlamentu sa uskutočnia 30. septembra

Slovenský parlament v utorok schválil predčasné voľby v krajine 30. septembra.

Deväťdesiatdva zákonodarcov v 150-člennej Národnej rade – o dvoch viac, ako bolo potrebné – hlasovalo za tento krok, ktorý prišiel týždeň po tom, ako zákonodarcovia prepracovali ústavu krajiny.

Slovenská ústava predtým predčasné voľby nepripúšťala.

Po tom, čo koaličná vláda premiéra Eduarda Hegera v decembri v parlamente neprešla vyslovením nedôvery, dala prezidentka Zuzana Čaputová poslancom lehotu do 31. januára na vykonanie potrebných ústavných zmien a schválenie termínu rýchleho hlasovania.

Opozícia po mesiacoch politickej slepej uličky vyzvala na hlasovanie o nedôvere. Kabutová požiadala Hegerov kabinet, aby zostal vo funkcii ako úradnícka vláda so zníženými právomocami.

Prezident povedal, že ak zákonodarcovia nedodržia termín 31. januára, zvolí nového premiéra a bude prisahať vo svojej vláde.

Termín 30. septembra podporili strany, ktoré vytvorili končiacu koaličnú vládu. Opozícia chcela predčasné voľby v júni alebo máji.

Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky má opozícia veľkú šancu vyhrať prvé prieskumy.

Odchádzajúca vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila svoje hranice utečencom utekajúcim pred vojnou s Ruskom.

Niektorí súčasní opoziční lídri vrátane bývalého populistického premiéra Roberta Figa sú proti vojenskej podpore Ukrajiny a proti sankciám EÚ voči Rusku.

Ďalšie pravidelné parlamentné voľby na Slovensku sa uskutočnia až vo februári 2024.

READ  Nákup spoločnosti Electron je „radikálnou možnosťou“ na riešenie energetickej krízy, hovorí slovenský minister

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close