Svet

Prezident ECOWAS Tinubu v Senegale sa stretne na ceste ohľadom odložených volieb správy

Sallovo rozhodnutie odložiť prezidentské voľby z 25. februára uvrhlo Senegal do jednej z najhorších kríz od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960.

Nigérijský prezident Bola Tinubu sa stretáva so svojím senegalským náprotivkom Mackiem v hlavnom meste Dakar, kde pokračuje ústavná kríza, keďže voľby naplánované na začiatok tohto mesiaca sú odložené.

Tinubu, šéf Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), je v Dakare na jednodňovej návšteve, niekoľko dní po tom, čo ministri zahraničných vecí bloku viedli mimoriadne rokovania v Abuji, hlavnom meste Nigérie.

Sallovo rozhodnutie odložiť prezidentské voľby z 25. februára uvrhlo Senegal do jednej z najhorších kríz od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960.

V krajine, ktorá sa dlho považovala za útočisko stability a demokracie v západnej Afrike, v regióne, ktorý nedávno sužovali prevraty a nepokoje, sa protesty, ktoré stavajú mládež proti bezpečnostným silám, stávajú čoraz násilnejšími.

ECOWAS vyzval Senegal, jeden z jeho najvernejších členských štátov, aby sa vrátil k svojmu volebnému harmonogramu, ale kritici už spochybnili dominanciu skupiny nad čoraz nespokojnejšími členskými štátmi. Ministri zahraničných vecí sa vo štvrtok stretli v Abuji bez zástupcov vojensky vedeného tria – Niger, Burkina Faso a Mali – ktoré v januári oznámilo odchod z bloku. Guinea, vylúčená zo skupiny pre prevrat, sa tiež nezúčastnila.

Nepokoje tiež spochybnili širšiu úlohu takmer 50-ročného tábora, najmä jeho minuloročné varovanie pred vojenskou intervenciou v Nigeri, keď bol zvrhnutý prezident krajiny zvrhnutý bez známok zotavenia.

Sall uviedol, že voľby boli odložené pre spor medzi parlamentom a Ústavodarným zhromaždením o zákaze kandidovať potenciálnym kandidátom.

Povedal, že chce začať proces „pacifikácie a zmierenia“ a zopakoval svoj záväzok neusilovať sa o tretí mandát uprostred prejavov medzinárodného znepokojenia.

Opoziční lídri tento krok odsúdili ako „ústavný prevrat“ a odsúdili zásah proti demonštrantom.

READ  Malajzijské politické aliancie podpísali dohodu o podpore vlády jednoty premiéra Anwara

Senegalský parlament tento krok v pondelok podporil a odhlasoval ponechanie Salla vo funkcii až do jeho nástupu do funkcie začiatkom roka 2025. Jeho druhé funkčné obdobie sa malo skončiť 2. apríla.

Aktivisti z volebnej skupiny R Sunu (Chráňte naše voľby) vyzvali na obnovenie protestov na utorok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close