Ekonomika

Prvá jazda: Testovali sme Octaviu v zásuvke – Testy automobilov – Automobil

Škoda Octavia iV sa môže pochváliť elektrickým dojazdom podľa WLTP až 60 km. Autor: Martin Domček

Nabíjateľná plug-in hybridná verzia Octavia nesie označenie iV a patrí medzi najočakávanejšie, preto sme v nej, respektíve v jej dvoch výkonnostných verziách, prešli prvé desiatky kilometrov. so spaľovacím motorom s podobným výkonom bude v Európe v priemere drahší o 6 500 eur.

„Civilného“ predstavovalo kombi s celkovým výkonom 150 kW, nasledovala ostrá verzia RS ponúkajúca o 30 kW viac. Ale to neplatí v každom jazdnom režime. V hybridnom režime je k dispozícii 110 kW (150k) v oboch verziách. Iba v režime Sport alebo pri úplnom zošliapnutí plynového pedála je k dispozícii maximálny výkon 150 kW (204 k) pre Octavia iV a 180 kW (245 k) pre RS iV.

Ostrejšia verzia s označením iV RS ...

Ostrejšia verzia s označením iV RS nás dizajnovo oslovila, hlavne absenciou chrómového príslušenstva.
Autor: Martin Domček

Pokiaľ ide o ďalšie parametre, RS iV akceleruje na stovku za 7,3 s a má maximum 225 km / h. V pružnom zrýchlení z 80 na 120 km / h prekonáva dokonca benzínový variant vybavený automatickou prevodovkou DSG o 2,2 s. Rozdiel medzi ním a „obyčajným“ plug-in hybridom je hlavne v akcelerácii, kde má RS na vrchole 4 desatiny, maximum je však porovnateľné – testované kombi sa chválilo číslom 220 km / h.

Pre každý plug-in hybrid je najdôležitejším parametrom elektrický dojazd – je v súlade s novým a realistickejším testovacím postupom WLTP pre oba do 60 km. Poskytuje ho trakčná vysokonapäťová li-ion batéria s kapacitou 13 kWh. Maximálna rýchlosť je pri čisto elektrickej jazde obmedzená na 140 km / h a maximálny výkon automobilu je 85 kW. S kombíkom sme dokázali v hybridnom režime jazdiť 4,5 litra s ľahšou nohou na plyne, ak sme jazdili dynamickejšie, priemer sa zvýšil asi o liter.

Pomalé nabíjanie

Problémom väčšiny plug-in hybridov sú pomalé palubné nabíjačky, takže aj ich nízkokapacitné batérie sa nabíjajú pomaly, čo blokuje verejné nabíjačky na neurčito a nič s tým nerobí.

Čo sa týka čísel, znamená to, že pri 3,6 kW trvá nabitie z 0% na 80% viac ako dve a pol hodiny, na plnú kapacitu o hodinu dlhšie. Môžete ich nabíjať aj z bežnej domácej zásuvky 230 V – trvá to tri a štvrť hodiny. Ďalšou možnosťou je dobíjanie pomocou rekuperácie alebo priamo za jazdy pomocou spaľovacieho motora.

Pozitívne je, že si môžete vybrať nielen medzi čisto elektrickým a hybridným pohonom, ale môžete tiež nastaviť minimálnu zostávajúcu kapacitu batérie. To je tiež dôležité, aby ste mohli ľahko vstúpiť do zón bez emisií, napríklad do zón v niektorých európskych mestách.

Pri čisto elektrickej jazde sa myslelo aj na bezpečnosť chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky – pri čisto elektrickej jazde do rýchlosti 50 km / h generátor zvuku E-hluku vytvára zvuk, ktorý upozorňuje chodcov alebo cyklistov na blížiace sa vozidlo, že je inak v elektrickom režime. prakticky bezhlučný.

Jazdné režimy a centrálny airbag

Vodič môže pomocou voliča jazdných režimov v režimoch Octavia iV a Octavia RS iV zvoliť režimy Eco, Normal, Sport a Individual. Vozidlá vybavené adaptívnym podvozkom DCC ponúkajú tiež režim Comfort. V ňom bola napríklad testovaná športová verzia RS pri prejazde nerovností oveľa pohodlnejšia ako kombi, ktoré túto vymoženosť nemalo.

Stanica sa môže pochváliť skutočne elegantným ...

Kombi sa môže pochváliť skutočne elegantnou siluetou. Autor: Martin Domček

Pokiaľ ide o výbavu, Octavia iV ponúka 16-palcové disky z ľahkej zliatiny, sedem airbagov, LED predné a zadné svetlomety, 8,25-palcový infotainment a zadné parkovacie senzory. O bezpečnosť sa starajú Lane Assist a Lane Assist s núdzovým brzdením. K dispozícii je tiež dvojzónová automatická klimatizácia, 8 reproduktorov, bluetooth a tempomat s obmedzovačom rýchlosti.

Verzia RS, rovnako ako Scout, sa už štandardne môže pochváliť technologickou novinkou – centrálnym airbagom umiestneným na sedadle vodiča, medzi ním a spolujazdcom. To slúži na zabránenie vzájomnému zraneniu v prípade rôznych druhov nárazov. V obidvoch prípadoch kladne hodnotíme dôraz na vnímanú kvalitu.

Pri modeli RS si možno položiť otázku, či ide stále o športové auto. Na to nemôžeme dať jednoznačnú odpoveď, záleží na tom, čo si pod „športovým autom“ predstavíte.

Namiesto zvuku hluk

Faktom je, že verzia RS má výkonnejšie brzdy, športový podvozok a progresívne riadenie – a to všetko funguje naozaj na jednotku. Samozrejme, keďže v jeho prípade vychádza aj zo štvorvalca s objemom 1,4 litra, zvuk osemvalca z neho nedostanete. Takže dostanete – ale umelé, elektronicky upravené a veľmi neúspešné. Ide skôr o akúsi hlučnú kulisu, vzdialene pripomínajúcu výkonný motor, ktorého umelý rachot je počuť už pri minimálnych otáčkach.

Aby sa tento motor mohol správať športovo, je potrebné jazdiť v športovom režime, v ktorom je už celkom slušne cítiť pomoc elektromotora s dynamickým zrýchlením. Napriek tomu by sme subjektívne tvrdili, že RS je ideálny rýchly a pohodlný cestovný liftback, vhodný skôr na dlhé cesty, ako skutočný ostrý „športovec“.

U tejto verzie skutočne oceňujeme dizajn „bez chrómu“, ktorý výrazne vynikol v „našom“ testovanom bielom liftbacku. Maska chladiča, rámy čelného skla, difúzor na prednom nárazníku, bočný spojler, zadný difúzor a lišty okolo bočných okien sú v športovo čiernom lakovanom prevedení, má tiež zadný spojler.

Ceny a vybavenie

V základnej výbave sú predné LED svetlá s technológiou Matrix, 18-palcové kolesá a nechýbajú ani červeno lakované brzdové strmene. Interiér je väčšinou čierny a vyznačuje sa trojramenným športovým volantom, športovými prednými sedadlami s dobrým bočným vedením a palubnou doskou potiahnutou alcantarou. Samozrejmosťou je aj typická dekoratívna červená, resp. šedé prešívanie.

Za príplatok môžete mať aj head-up displej v oboch plug-in hybridných verziách, k dispozícii je digitálny a konfigurovateľný virtuálny kokpit s uhlopriečkou 10,25 palca, môžete si vybrať zo štyroch základných režimov zobrazenia, RS má tiež konkrétny šport. Po novom funguje aj adaptívny tempomat, ktorý je prediktívny. To znamená, že spracúva údaje z čelnej kamery a údaje z navigačného systému a vopred upravuje rýchlosť podľa profilu trasy. Objem batožinového priestoru liftbacku je 450 l, kombi ponúka o 40 litrov viac.

Objem kufra je medzi kombi a liftbackom ...

Medzi kombíkom a liftbackom je iba minimálny rozdiel v objeme kufra. Autor: Martin Domček

A nezabúdajme na to najdôležitejšie – ceny. Mierne hybridná Octavia e-TEC s motorom 1,0 TSI 81 kW (110 k) začína výbavou AMBITION za cenu 22 410 eur (kombi, plug-in hybrid Octavia 1,4 TSI 150 kW (204 k) začína na 31 760 a pripravuje minimum vo výške 37 460 EUR pre najsilnejšiu Octaviu RS s plug-in hybridným motorom 1,4 TSI 180 kW (245 k).

READ  Škoda chce postaviť elektromobil menší ako Fabia. Naznačil to nový šéf značky

Spolu s plug-in hybridom bola predstavená mierne hybridná verzia e-TEC s 0,6 kWh batériou, ktorá pomáha znižovať spotrebu v priemere o 0,4 l / 100 km. Mild hybrid pracuje buď s motorom 1,0 TSI s výkonom 81 kW (110 k), alebo so silnejším motorom 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k). Štvrtým v rade alternatívnych pohonov je Octavia G-TEC s motorom 1,5 TSI s výkonom 96 kW (131 k) a pohonom na zemný plyn. Obe tieto varianty si predstavíme neskôr v samostatných testoch.

Rozmery, objemy, hmotnosti

Verzia Octavia iV kombi PHEV Octavia iV RS liftback
Dĺžka (mm) 4 689 4 702
Šírka (mm) 1 829 1 829
Výška (mm) 1 473 1 476
Rázvor (mm) 2 680 2 681
Objem kufra (l) 490 450 (VDA)
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1 608–1 748 1 695–1 780

technické údaje

Motor 1,4 TSI iV plug-in hybrid 1,4 TSI iV plug-in hybrid
Počet valcov / ventilov 16/16 16/16
Zdvihový objem (ccm) cca 1395 1395
Max. výkon spaľovacieho motora (kW / ot.) 110/5 000–6 000 110/5 000–6 000
Max. výkon systému (kW / ot.) 150 180
Max. krútiť sa. krútiaci moment spaľovacieho motora (Nm / ot.) 250 250
Max. výkon elektromotora (kW) 85 85
Max. krútiť sa. krútiaci moment elektromotora 330 330
Max. system twist. krútiaci moment (Nm) 350 400
Max. výkon systému (kW) 150 180
Kapacita batérie (kWh) 13 13
Prenos DSG 6 st. DSG 6 st.
0 – 100 km / h (s) 7,8 7,3
Max. rýchlosť (km / h) 220 225
Spotreba na 100 km (l) od 1.4 od 1.5
Príchod v režime EV (km) 60 60

Škoda Octavia iV - 2020

Ostrejšia verzia s označením iV RS ...

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close