Svet

Prvý globálny PREDPOVEĎ vývoja pandémie: Experti varujú, hrozí nám smrtiace december!

podľa predpovedí amerických expertov do 1. januára 2021 tu budeme mať dohromady 2,8 milióna úmrtí na COVID-19, čo je zhruba o 1,9 milióna viac, než je ich v súčasnosti. „Táto prvá celosvetová predpoveď ponúka naozaj skľučujúca závery. Podľa všetkého nás čaká smrtiaci december, zvlášť v Európe, centrálnej Ázii a USA,“ uviedol riaditeľ Ihme Christopher Murray. Podľa neho sa dá katastrofálne scenár zvrátiť len tým, že budeme dodržiavať jasné pravidlá, ktorými sú nosenie rúšok, sociálne dištanc a obmedzenia zhromažďovania ľudí.

Zdroj: SITA / AP Photo / Kirsty Wigglesworth, spis

Inštitút zverejnil tri možné scenáre vývoja pandémie:

najhorší scenár

Nastane ak používanie ochranných pomôcok zostane na súčasnej úrovni a vlády jednotlivých štátov budú pokračovať v uvoľňovaní reštriktívnych opatrení. To by viedlo až k štyrom miliónom obetí do konca tohto roka.

najlepší scenár

V tomto prípade hovoríme o dvoch miliónoch obetiach. Vtedy by musela byť povinnosť nosenia rúšok zavedená takmer všade a jednotlivé krajiny by museli začať sprísňovať opatrenia na dodržiavanie spoločenského odstupe hneď po tom, ako by úmrtnosť na COVID-19 prekročila hranicu osem ľudí na jeden milión.

najpravdepodobnejší scenár

Povinnosť nosenie rúšok a uvoľňovanie reštriktívnych opatrení zostanú zachované na súčasnej úrovni. Za týchto okolností sa počet obetí pandémie do konca roka podľa odhadov vyšplhá na 2,8 milióna.

Prvý globálny PREDPOVEĎ vývoja

Zdroj: TASR / AP Photo / Andre Penner

To najhoršie má prísť v zime

Vedci z Ihme podotýkajú, že pri dodržiavaní fungujúcich opatrení by bolo možné do konca roka zachrániť 750 tisíc ľudí. Práve tento počet predstavuje rozdiel medzi najlepším a najpravdepodobnejším scenárom. Každý z nich v každom prípade predstavuje výrazné zvýšenie počtu úmrtí na COVID-1. Z veľkej miery je to spôsobené pravdepodobným sezónnym nárastom prípadov na severnej pologuli. Doteraz pandémie mala veľmi podobný priebeh ako sezónny výskyt zápalu pľúc. Ak zostane táto podobnosť zachovaná, potom krajiny na severnej pologuli môžu očakávať stále viac prípadov nákazy počas neskorej jesene až zimných mesiacov. „Špeciálne obyvatelia severnej pologule musí byť s príchodom zimy veľmi ostražití, pretože práve v tomto období sa koronavírus veľmi ľahko šíri,“ upozornil Murray.

Krajina hlási rekordné počty prípadov koronavírus! Opatrenie sa sprísňujú: Začína to byť vážne

Podľa prognózy inštitútu najviac obetí v prepočte na obyvateľa zaznamenajú v Holandsku, Španielsku a na Panenských ostrovoch. Z pohľadu regiónov bude mať najvyšší počet úmrtí do 1. januára ten americký (približne 960 000), ďalej európsky (667 811), africký (79 583), Východné Stredomorie (cca 168 000), Juhovýchodná Ázia (738 000) a Západnej Tichomorie (191 600). Murray rovnako varuje pred tzv. Kolektívne imunitou, ktorá nastáva vtedy, keď sa veľká časť komunity stáva imúnna voči vírusu potom, čo prekonala nákazu. „Kolektívne imunita ignoruje vedu a etiku a jej dôsledkom sú úmrtia, ktorým sa dalo predísť. Je to odsúdeniahodné,“ uzavrel.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close