Svet

Rozpočet do parlamentu pre pohotovostný fond na kontrolu doplnkového


Stiahnite si logo

Zákonodarcovia schválili rozpočet pohotovostného fondu na ďalší rozpočtový cyklus po medzere v rozpočte na fiškálny rok 2022/2023.

Podpredseda rozpočtového výboru Hon. Ignatius Wamakuyu, hoci bol fond zahrnutý do navrhovaného rozpočtu 48,1 bilióna Shs, bol na poslednú chvíľu počas rozpočtového procesu zrušený.

Wamakuyu odpovedal na otázku, ktorú na predošlom zasadnutí vzniesol člen parlamentu a šéf opozície Whip v okrese Manjia, Hon. John Baptist Nambeshe, v pohotovostnom fonde.

Minister navrhol zníženie deficitu dlhovej služby z 223,9 miliardy Rs na 62,068 miliardy Rs, ale neskôr bol úplne zrušený.

„Vzhľadom na obmedzené zdroje a zákonné povinnosti uprednostniť splácanie verejného dlhu výbor zistil, že je rozumné zabezpečiť deficit dlhovej služby,“ uviedol.

Wamakuyu odporučil, aby ministerstvo financií v budúcnosti splnilo zákonnú povinnosť v zmysle § 26 zákona o správe verejných financií z roku 2015 v znení neskorších predpisov a pridelilo peniaze do pohotovostného fondu.

Poslanec parlamentu Muhammad Mwanga Kiwumbi z okresu Buthambala, ktorý zastupoval šéfa opozície, povedal, že pohotovostný fond je zákonnou požiadavkou a všetky rozpočty by mali mať pohotovostný fond.

„Potrebujeme pohotovostný fond počas povodní a najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť dodatočným rozpočtom, je pokračovať v poskytovaní pohotovostného fondu,“ povedal.

Hovorí, že zodpovednosť by malo prevziať ministerstvo a rozpočtový výbor, keďže ministerstvo nepridelilo a rozpočtový výbor to nedodržal.

Podpredsedníčka však upozornila, že rozpočtovému výboru nemožno nič vyčítať, keďže rozpočet schválila celá snemovňa. Povedal však, že táto skúsenosť by mala slúžiť ako ponaučenie pre budúci rozpočet.

„Bolo to otvorené oči a páčilo sa mi na tom to, že sa vieme strážiť, aby sme zabezpečili, že budeme riešiť takéto ústavné požiadavky. Takže v budúcom rozpočte zabezpečíme, aby sme dodržiavali zákon,“ povedal.

READ  Jaroslav opísal pekelnú cestu z Chorvátska: 12 hodín uviazol v stĺpci! A čo ďalej, vôbec neočakával

Distribuuje skupina APO v mene parlamentu Ugandskej republiky.

Túto tlačovú správu vydáva APO. Obsah nie je monitorovaný redakčným tímom African Business a obsah nebol preverený ani skontrolovaný našimi redakčnými tímami, korektormi alebo overovateľmi faktov. Za obsah tohto oznámenia je zodpovedný výlučne poskytovateľ.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close