Svet

Rozpočet Jeremyho Hunta je vážnejší, ako sa zdá

  • Od Faisala Islama
  • Učiteľ ekonómie

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Premiér Rishi Sunak (vľavo) a kancelár Jeremy Hunt (vpravo) si počas návštevy po rozpočte pijú čaj a sušienky

Rishi Sunak začal týždeň prednáškou na stavenisku vo Swindone s bagrami a žeriavmi v pozadí.

Zatiaľ jediné, čo chýba – pán Sunak si nasadil prilbu – je typické pre premiéra počas Rozpočtového týždňa.

Bagre zdemolovali mestskú továreň Honda 35 rokov po tom, čo Margaret Thatcherová prilákala japonskú automobilku do Spojeného kráľovstva. Očakáva sa, že prestavba lokality povedie k tisíckam nových pracovných miest, zatiaľ však nie je jasné, aké to budú.

Súbežne s rozpočtom na tento týždeň. Je to začiatok obdobia väčšieho ekonomického rastu a optimistickej obnovy? Alebo roky vážnej neistoty trvalo utlmili ekonomický obraz?

Prezident sa spolieha na to, že voliči uvidia pohár poloplný a nie poloprázdny.

Budú pracovníci oslavovať zaplatenie nižších daní, ako si mysleli pred šiestimi mesiacmi? Alebo si vyčítate, že platia viac ako pred piatimi rokmi?

Tichý terorista

Kým v rozpočte chýbal predvolebný ohňostroj, bola tu potichu vážna niť, ktorá mohla mať dlhodobé následky.

Do roku 2027 sa v dôsledku zníženia národného poistenia (NI) a rozhodnutia zmraziť hornú hranicu dane z príjmu za každé zníženie o 1 GBP NI zvýši daň o 1,90 GBP.

Táto „fiškálna brzda“ by znamenala viac ako tri milióny daňových poplatníkov s vysokou sadzbou a takmer štyri milióny ľudí s nízkymi príjmami, ktorí by platili dane. Pri súčasných trendoch bude musieť platiť daň len poberateľ úplného základného štátneho dôchodku, ktorý môže podať daňové priznanie v roku 2026/27.

Vláda presúva daňové zaťaženie z pracovníkov na všetky formy príjmu vrátane úspor a dôchodkov.

Kancelár Jeremy Hunt to odhalil ako stratégiu, ktorá má viesť k zrušeniu národného poistenia. Pán Sunak to predáva ako zjednodušenie daňového systému a koniec „dvojitého zdaňovania“ práce.

Pravdepodobne to tvorí základný kameň manifestu „ukončiť daň z práce“ a peniaze budú pochádzať z ďalšieho predlžovania zmrazenia prahov dane z príjmu.

Ide o to, že to bude stimulovať prácu. Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR), ktorý monitoruje vládne plány výdavkov a výkonnosť, uviedol, že neefektívnosť sa vrátila na postpandemickú úroveň a brzdí rast.

Toto je ďalší príklad toho, ako sa zdá, že vláda uprednostňuje politiky, ktoré „posudzujú“ s OBR. Jej vodca Richard Hughes tento týždeň protestoval, keď som sa ho spýtal, či skutočne riadi krajinu. Povedal, že našou jedinou mocou je predpovedať.

Podľa výpočtov OBR tento týždeň zníženie 2 % NI a minulotýždňové zníženie 2 % v jesennom vyhlásení nevykompenzovali dodatočnú daň z príjmu zaplatenú v dôsledku zmrazenia daňových stropov.

Ale keďže sa dane zvyšujú z celkového príjmu, dôchodcovia uvidia vyššie daňové účty, keď sa ich príjem zvýši. Existuje proti tomu odpor, ale je to spôsobené ich zvýšenými príjmami, pričom štátny dôchodok sa od apríla zvýšil o 8,5 %.

Celkovo nešlo o zníženie daní, fiškálna brzda sa rovnala najväčšiemu jednotlivému zvýšeniu daní za 45 rokov a kancelár Geoffrey Howe pani Thatcherovej v roku 1979 takmer zdvojnásobil sadzbu DPH.

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Smer „U-turn“ nevystihuje galaktickú škálu konzervatívneho posunu

Veľmi zaujímavé tu. Konzervatívna stratégia v oblasti daní sa úplne obrátila.

Neďaleko starej továrne Honda v Swindone David Cameron odštartoval svoj predvolebný manifest z roku 2015 zvýšením prahových hodnôt dane z príjmu nad infláciu, aby ľudí vymanil zo systému dane z príjmu a zabránil mnohým ľuďom s vyšším stredným príjmom platiť vyššie dane. .

Bol to absolútny základný kameň konzervatívnej daňovej stratégie v roku 2017.

To, čo teraz vidíme, je úplný opak. „Obrat“ v skutočnosti nevystihuje astronomický rozsah tejto zmeny smeru. V roku 2010 to bolo o tri milióny daňových poplatníkov viac a v roku 2029 to bude 7,3 milióna.

A potom je tu ešte jedna výhoda – ako financovať rastúce náklady na verejné služby. Len pred tromi rokmi sa pán Sunak vyslovil za zvýšenie výdavkov na NHS a sociálnu starostlivosť zvýšením národného poistenia na 13,25 %. Politikou je teraz znížiť národné poistenie na 8 % a systém sociálneho zabezpečenia pre dospelých je oficiálne k ľadu.

Je zrejmé, že je to po pandémii a energetickej kríze a možno to čiastočne odráža divokú politickú jazdu – vrátane štyroch prezidentov a troch premiérov naraz.

„Sprisahanie ticha“

Podrobnosti o presných presunoch do zraniteľných oblastí, ako sú zastupiteľstvá, súdy, väznice a sociálna starostlivosť, sú vzácne. Kancelár povedal, že to bolo preto, že plány neboli dokončené a spoliehali sa na preskúmanie vládnych výdavkov, ktoré sa teraz podľa neho neuskutoční skôr ako po všeobecných voľbách.

popis obrázku,

Labouristi a konzervatívci boli v tvrdých povolebných prieskumoch obvinení zo „sprisahania mlčania“.

Labouristi tiež nechceli zachádzať do prílišných podrobností, ale predseda Keir Starmer sa tento týždeň stretol so stážistami na inom stavenisku v Londýne a prisľúbil, že „postaví viac domov“.

Vplyvný think-tank, Inštitút pre finančné štúdie, poukazuje na to, čo nazýva „sprisahanie mlčania“ o ťažkých rozhodnutiach požadovaných po voľbách.

V súčasnosti je prísľubom labouristov financovať služby z väčšieho rastu, ale stredobodom jeho plánu rastu je vynaložiť ďalších 28 miliárd libier ročne na zelené investície.

Takže rozpočet môže, ale nemusí predznamenať obrat v ekonomike. Zabezpečil však aj podstatný obrat v hospodárskej politike, najmä pre daňových poplatníkov v čase núdze.

Vedúci predstavitelia hlavných strán si až do volieb nasadzujú prilby a ochranné okuliare a nemajú na hojdačke žiadnu stavebnú platformu, pretože sa snažia presvedčiť verejnosť, že hospodárstvo sa dá prebudovať z recesie. Ani jeden však zatiaľ nedokončil dlhodobé plány na návrat britskej ekonomiky k udržateľnému rastu.

READ  Austrálčania víťazia nad „oprávnenými“ turistami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close