Svet

Ruský Putin sa pri pamätníku 2. svetovej vojny vysmieva „rusofóbii“ v Európe

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin 27. januára kritizoval Európu za „rusofóbiu“ a kritizoval pobaltské štáty za ľudské práva pri odhalení pamätníka druhej svetovej vojny.

Odkedy pred takmer dvoma rokmi poslal ruské jednotky na Ukrajinu, Putin prirovnal k boju proti nacistom s cieľom mobilizovať svoju krajinu.

„Režim v Kyjeve presadzuje Hitlerových spojencov, esesákov… V mnohých európskych krajinách je rusofóbia propagovaná ako štátna politika,“ povedal Putin na 80. výročie ukončenia nacistického obliehania v Leningradskej oblasti.

Cieľom Nemcov potom bolo ukradnúť zdroje Sovietskeho zväzu a vyhubiť jeho ľudí, povedal.

Ukrajina, ktorá bola kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu, utrpela devastáciu zo strany Hitlerových síl, pričom odmietala porovnávanie s falošnými zámienkami na dobyvateľskú vojnu.

Putin vo svojom prejave o ľudských právach kritizoval pobaltské štáty. Estónsko, Lotyšsko a Litva, ktoré počas studenej vojny vládli z Moskvy, ale teraz sú členmi vojenskej aliancie EÚ a NATO, patria medzi najtvrdších kritikov ruskej invázie na Ukrajinu.

„V pobaltských krajinách sú desaťtisíce ľudí vyhlásené za neľudské, zbavené svojich najzákladnejších práv a sú vystavené prenasledovaniu,“ povedal Putin.

Moskva opakovane obviňuje pobaltské štáty z rasizmu a zaobchádzania s ruskou menšinou ako s „druhou triedou“. Reuters

READ  COP28 návrh dohody o postupnom vyraďovaní fosílnych palív

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close