Schiffrinovej rivalka Petra Valhová dominuje v slalome Svetového pohára

LIONS, Rakúsko (AP) – Obhajkyňa titulu Petra Valhová ovládla stredajší slalom Svetového pohára žien a vytvorila si väčší náskok ako Michael Schiff z hľadiska morálky.

Na poslednom podujatí kalendárneho roka si slovenská lyžiarka udržala náskok v prvej jazde, keď porazila majsterku sveta Katrinu Lியன்nzbergerovú za 51 sekúnd. Rakúsku povolili pretekať len pred dvoma dňami po tom, čo sa izolovali, aby sa zotavili z infekcie koronavírusom.

„Je to dobré, pretože dnes to nie je ľahké,“ povedala Vlhová. „Bolo to také ťažké. Boli sme tak blízko (po prvej jazde), veľa žien.

Kapitánka Švajčiarska Michelle Kissinová skončila na treťom mieste s oneskorením 0,68, keď skončila druhá z rakúskej Katrina Trope s druhým časom jazdy.

Schiffrinova udalosť musela prebehnúť po pozitívnom teste na COVID-19, ktorý v utorok vyhnal Američanov z obrovského slumu na tej istej hore.

Vlhová zvýšil svoj náskok pred Schifferom na 120 bodov po štyroch z deviatich slalomov naplánovaných na túto sezónu Svetového pohára. Američan, ktorý šesťkrát vyhral slalomový titul, bol na čele celkového poradia Svetového pohára.

Vlhová a Shiffrinová sa delili o prvé dve priečky v predchádzajúcich troch slalome v tejto sezóne, pričom Slovenka vyhrala dvakrát vo fínskom Levy, kým Američanky vyhrali v Killingtone vo Vermonte.

„Teraz si viac verím v slalome,“ povedala Vlová, ktorá skončila v disciplíne 15. a celkovo 23.

Rozhodnutie znamená koniec 50. etapy kariéry Slovenska.

Vlhová vlani štartoval na všetkých 31 podujatiach a získal celkový titul, no v tejto sezóne sa zatiaľ jeho program zúžil len na slalom a GS. Pred sezónou avizoval, že jeho hlavným cieľom je stať sa prvým slovenským lyžiarom, ktorý vo februári na olympijských hrách v Pekingu získa medailu, ako obhajoba celkového titulu.

V stredu mala Vlova po úvodnej jazde pred GC len štíhly náskok ,08. Pri absencii Schiffrinovej sa od Slovenky očakával ďalší postup.

„Úprimne, nečakala som jedny preteky, bolo to veľmi tesné, ale podmienky boli správne a nebolo ľahké nastaviť obe jazdy (brány) – ale bolo to jednoduchšie ako ostatné preteky,“ povedala Vlhová.

Linzberger. 27 sekúnd po úvodnej jazde strácala Vlhová po chybe v druhom polčase dve desatiny, ale vo finále zrýchlila na jasné víťazstvo.

Lionsberger bol rád, že je v prvej fáze sezóny po tom, čo vynechal niekoľko tréningových dní kvôli svojej izolácii.

„Som veľmi rád, že sa to skončilo takto. Vedel som, že musím tlačiť a pokračoval som v zbieraní všetkých síl, kým som neskončil,“ povedal Austrian.

Gisin, ktorý bol presunutý z druhého na tretie miesto, zobral pozitíva rýchlo. Švajčiarsky lyžiar trpel počas sezóny žľazovou horúčkou a stále sa vyrovnával s následkami choroby.

„Je to ťažké obdobie, temné údolie. Nikdy sa to nemení a potom máte pocit, že sa to začína trochu zlepšovať,“ povedal Gisin. „Veľa to pre mňa znamená. Som veľmi vďačný za pokrok.“

Nikomu z fanúšikov na podujatí Lienzer Dolomites nedovolili uprostred antikoronových aktivít v Rakúsku.

Svetový pohár žien 2022 pokračuje v utorok večer v Záhrebe nočným slalomom. Čo bude robiť po odchode z postu, zatiaľ nie je známe.