Veda

Skalnatý svet veľkosti Zeme môže odhaliť opakujúci sa signál, ktorý je kľúčom k obývateľnosti: ScienceAlert

Astronómovia zaznamenali opakujúci sa rádiový signál v skalnatej exoplanéte veľkosti Zeme, ktorý signalizuje jeden z kľúčových faktorov, vďaka ktorým je svet obývateľný: magnetické pole.

známy ako planéta YZ CT BA obieha okolo malého červeného trpaslíka, ktorý sa nachádza asi 12 svetelných rokov od Zeme.

„Hľadanie potenciálne obývateľných alebo život nesúcich svetov v iných slnečných sústavách závisí od schopnosti určiť, či skalnaté exoplanéty podobné Zemi skutočne majú magnetické polia,“ Povedal Joe Paceprogramový riaditeľ Národného rádioastronomického observatória americkej Národnej vedeckej nadácie, ktorý prácu podporil.

„Tento výskum nielenže ukazuje, že táto konkrétna skalnatá exoplanéta má pravdepodobne magnetické pole, ale ponúka aj sľubný spôsob, ako nájsť viac.“

Magnetické pole je to, čo bráni silnému hviezdnemu vetru strhnúť atmosféru planéty.

Napríklad Mars mal atmosféru a bol horúcou a vlhkou planétou predtým, ako stratil svoje magnetické pole a bez jeho ochrany sa jeho atmosféra pomaly erodovala od plazmy nášho Slnka.

Jupiter, Saturn, Urán a Neptún V našej slnečnej sústave stále existujú magnetické polia. a v minulosti mali astronómovia Našli dôkazy o veľkých exoplanétach s vlastnými magnetickými poľami.

ale doteraz Nedokázali sme detekovať magnetické polia na malých, skalnatých svetoch mimo našej slnečnej sústavy. V skutočnosti ani nemáme spoľahlivý spôsob, ako ich nájsť.

Ukázalo sa, že opakujúci sa rádiový signál môže byť kľúčom, ktorý potrebujeme. Tím sa domnieva, že sa to deje v dôsledku interakcie s magnetickým poľom planéty. YZ pohovkaHviezda, okolo ktorej obieha.

Koncepčné znázornenie interakcií medzi potenciálnou exoplanétou a jej hviezdou.
(Národná vedecká nadácia / Alice Kitterman)

Než sa príliš vzrušíte, je nepravdepodobné, že YZ Ceti b sa hemží životom, ako ho poznáme, aj keď má magnetické pole. Skalnatá exoplanéta leží tak blízko YZ Ceti, že jej obežná dráha trvá len dva dni (pre porovnanie: Merkúru, planéte najbližšie k nášmu Slnku, trvá jeden úplný obeh 88 dní).

READ  Astma sa zhoršuje s COVIDom u detí; Post-infekčný booster nie je taký prospešný v porovnaní s Omicronom

Ak sa však magnetické pole planéty potvrdia ďalšími pozorovaniami, znamená to, že konečne budeme mať spôsob, ako v budúcnosti odhaliť ďalšie svety priateľské k životu, ako je tento, čo je neuveriteľný impulz pre hľadanie obývateľných planét. Aj keď je to vzrušujúce.

signál zachytil Carl G. Jansky Very Large Array Viac ich bolo identifikovaných v Novom Mexiku, keď si astronóm Jackie Willadson z Bucknell University v Pensylvánii cez víkend prezeral údaje doma.

„Vidím niečo, čo ešte nikto nevidel,“ Willadson povedal Jasonovi Stoughtonovi V tlačovej správe pre National Science Foundation.

„Videli sme počiatočnú erupciu a vyzeralo to nádherne,“ dodal astronóm Sebastian PinedaĎalší výskumníci z Coloradskej univerzity v Boulderi.

„Keď sme sa na to znova pozreli, bolo to veľmi indikatívne, že, no, možno tu niečo naozaj máme.“

Čo teda spôsobuje signál? Súčasná hypotéza je, že silné rádiové vlny sa generujú, keď magnetické pole planéty krúžkuje plazmu vyvrhovanú jej hviezdou.

Z tohto dôvodu je YZ Ceti b – so svojou oveľa menšou obežnou dráhou – hlavným kandidátom na to, aby magnetické pole siahalo až od Zeme, aby generovalo rádiové vlny častejšie a silnejšie pomocou svojej hviezdy.

„Hľadáme planéty, ktoré sú skutočne blízko svojich hviezd a majú približne rovnakú veľkosť ako Zem. Tieto planéty sú príliš blízko svojich hviezd, aby ste na nich mohli žiť, ale keďže sú tak blízko, planéty sú ako orba.“ cez veľa vecí, ktoré prichádzajú z hviezdy,“ povedal Willadson,

„Ak má planéta magnetické pole a prediera sa dostatočným množstvom hviezdneho materiálu, spôsobí to, že hviezda vyžaruje jasné rádiové vlny.“

Toto je v podstate to, čo tím pozoroval: počas piatich pozorovacích období Viladsen a Pineda zaznamenali silné rádiové signály vysielané YZ Ceti, zhruba v synchronizácii s orbitálnou periódou YZ Ceti b, čo naznačuje, že táto planéta A prebieha medzihviezdny rozhovor. robiť ich.

READ  Huba spôsobujúca prepuknutie smrteľnej meningitídy agresívne napáda mozgový systém

Na základe sily rádiových vĺn sa tímu podarilo ukázať, že ich možno vysvetliť planétou s magnetickým poľom. Ak by sa to potvrdilo, išlo by o prvú kamennú exoplanétu veľkosti Zeme, na ktorej by sa jedna objavila.

Ale aj keď sú doterajšie dôkazy presvedčivé, nestačí to na vylúčenie, že hviezdne rádiové vlny spôsobuje niečo iné.

tiež skutočnosť, že tam boli rádiové vlny“O„(ale nie dokonale) v súlade s obežnou dobou planéty, ktorú treba zvážiť.

Mohlo by to byť spôsobené naklonením magnetického poľa planéty, tím vysvetliť vo svojich novinách, podobne ako naklonenie magnetického poľa Jupitera. Je však potrebných viac pozorovaní, kým s istotou zistíme, čo vidíme.

„Bude to veľa následných prác, kým sa skutočne potvrdí, že rádiové vlny sú spôsobené planétou,“ Viladson povedal National Science Foundation,

„Keď ukážeme, že sa to skutočne deje, budeme to môcť robiť systematickejšie. Sme na začiatku.“

našťastie existujú Nové funkcie rádia sú online Naša schopnosť „počuť“ hviezdy je stále lepšia a lepšia. Je len otázkou času, kedy určíme planétu, ktorá má to, čo hľadáme – magnetické pole, ktoré nám pripomína domov.

Výskum bol zverejnený prírodná astronómia,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close