Hlavné správy

Slováci polemizujú o tom, či sa Figo po pokuse o atentát chce pomstiť

Keď sa Robert Figo spamätáva zo šokujúceho pokusu o život, Slováci sú zvedaví, aký vodca vzíde z jeho zážitku na prahu smrti. Ustúpi premiér alebo sa pomstí a upevní si moc?

Figo bol minulý týždeň zastrelený zblízka, čo úrady označili za politicky motivovaný útok. V nedeľu ministerstvo vnútra uviedlo, že útočník, ktorého zatkli na mieste činu, možno nekonal sám, ako sa pôvodne predpokladalo. Náčelníkov stav je po dvoch operáciách po streľbe stabilizovaný.

Pokus o atentát ohromil Slovákov a odznel po celom kontinente len niekoľko týždňov pred voľbami do Európskeho parlamentu. Parlament v Bratislave bol pozastavený a hlavné strany vyzvali na dočasné zastavenie kampane za referendum o EÚ.

„Ľudia sa teraz sústreďujú na to, či sa Figo dokáže uzdraviť, ale budú diskutovať o tom, čo bude robiť ďalej,“ povedal politický poradca Matej Kováč.

„Videl som všetky druhy zmien a obchodov, ktoré môže Figo urobiť, a mám pocit, že je to náš najschopnejší politik, ale zatiaľ to využíval na to, aby zostal pri moci namiesto toho, aby si zachoval dlhodobú víziu pre krajinu.“

Bezpečnostný personál reaguje po útoku na Roberta Figa © Radovan Stoklasa/Reuters

V októbri začal moskvou naklonený politik svoje štvrté funkčné obdobie ako predseda vlády v trojkoalícii vedenej jeho stranou Smar. Fico na základe dlhotrvajúcich proruských nálad v krajine kritizoval sankcie EÚ voči Moskve a vyzval na vyjednanie riešenia vojny na Ukrajine vedenej Kremľom.

Päťdesiatdeväťročný muž je v parlamente od roku 1992 a od vstupu Slovenska do Európskej únie pred dvoma desaťročiami dominuje domácej politike. Pomáhal vytvárať rozpory v slovenskej spoločnosti a uzatváral zákulisné dohody s rôznymi stranami, aby sa chopil moci.

Hoci bol Figo pred pádom Berlínskeho múru komunistom a založil Smer ako sociálny demokrat, stal sa z neho nacionalistický konzervatívec. V minuloročných všeobecných voľbách viedol kampaň proti EÚ, Ukrajine a prisťahovalectvu.

READ  Maďarsko Slovensko Politika | svet

Od svojho návratu k moci sa však nepokúšal blokovať pomoc EÚ Kyjevu, na rozdiel od svojho spojenca, maďarského premiéra Viktora Orbána. Jeho vláda tiež povolila slovenským súkromným obranným spoločnostiam posielať viac zbraní na Ukrajinu.

V domácom prostredí však Fico nasledoval Orbána v mnohých politikách a podnikol kroky na potlačenie jeho kritikov v médiách, občianskej spoločnosti a presadzovaní práva. Tieto kroky vyvolali kritiku zo strany Bruselu, skupín pre ľudské práva a liberálnych oponentov, ktorí všetci varovali pred tým, aby sa krajina vydala rovnakým autoritatívnym smerom ako susedné Maďarsko.

Maďarský premiér Viktor Orbán s Robertom Figom
Maďarský premiér Viktor Orbán odchádza s Robertom Figom © John Thys/AFP/Getty Images

V stredu zastrelili Fica, keď parlament rokoval o kontroverznom pláne na prerobenie verejnoprávnej RTVS, ktorú obvinil z liberálnej zaujatosti. Iní varujú, že reforma zničí redakčnú nezávislosť RTVS.

Fico má za sebou dlhú históriu verbálnych útokov na novinárov, ale na rozdiel od Orbána nevyužil svoju doterajšiu moc na budovanie lojálnej mediálnej základne, povedal Palas Jarabič, bývalý slovenský funkcionár z Ústavu vied o človeku vo Viedni. To sa môže zmeniť.

Figo vo svojej predvolebnej kampani vyvolával antiliberálnu nespokojnosť a obviňoval mainstreamové médiá z prílišnej úcty k proeurópskym stranám, ktoré mu predchádzali pri moci, povedal Jarabič. Keď sa premiér uzdraví, bude môcť dokončiť svoju úlohu zosúladiť štátne vysielanie s jeho vládou.

Vládnuca väčšina presadzuje to, čo kritici zákona tvrdia, že blokuje zahraničné financovanie a stigmatizuje mimovládne organizácie, ktoré ho dostávajú, čo pripomína maďarský zásah proti predstaviteľom opozície a skupinám za ľudské práva s finančnými väzbami na Západ.

Slovenská vláda vo februári odstavila protikorupčnú agentúru napriek varovaniu Bruselu o jej vplyve na právny štát a riziku straty prístupu k eurofondom.

Niektorí európski predstavitelia sa obávajú, že Fico by sa mohol stať rušivejšou silou v rámci NATO, ako Orbán, ktorý oddialil vstup Fínska a Švédska. Pred pokusom o zabitie sa Figo pridal k maďarskému vodcovi, ktorý sa postavil proti Holanďanovi Markovi Ruttemu ako ďalšiemu generálnemu tajomníkovi NATO.

READ  Stovky Slovákov protestovali proti plánu novej vlády zatvoriť prokuratúru pre závažné zločiny

Doteraz sa však Fico ukázal v súkromí zmierlivejší ako jeho slabé verejné vystupovanie, uviedol vysoký predstaviteľ EÚ s tým, že slovenský premiér „určite nie je v Orbánovej lige“.

Stredajšia streľba nebola pre Figa prvým zlomovým momentom. V roku 2018 bol nútený odstúpiť z funkcie premiéra uprostred masových protestov za vraždu novinára a jeho snúbenice. Reportér John Kuciak vyšetroval väzby medzi politikmi Smru a organizovaným zločinom.

„Fico sa vie orientovať v ťažkých vodách, ale to, ako ho v roku 2018 zrazu zosadili, bol pre neho úplný šok,“ povedal západný diplomat v Bratislave.

„Teraz robí prefíkané a oportunistické výpočty spojené s pomstou voči tým, ktorí ho zosadili, vrátane dlhého zoznamu novinárov, prokurátorov a aktivistov občianskej spoločnosti.“

Ďalší predstavitelia EÚ v hlavnom meste Slovenska stále dúfajú, že premiér nebude plný Orbána.

„Keď sa Figo vráti k moci, niektorí hovoria, že teraz bude druhým Orbanom, ale stále existuje jasná priepasť medzi tým, čo hovorí, a tým, čo robí pre svoje domáce publikum, takže to nie je čiernobiely príbeh,“ Predstaviteľ EÚ si myslím, že si je dobre vedomý toho, že Slovensko je závislé od peňazí EÚ, takže nepôjde úplne proti pravidlám EÚ a nebude sa snažiť kontrolovať všetko v každej oblasti.

Dodatočné správy Henryho Foya v Tallinne

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close