Slováci sa výhrou zlepšili na 2:0

Brankár Adam Cajan zastavil všetkých 36 striel a gól Samuela Hončeka v prvom polčase pomohol Švajčiarsku k výhre 3:0 nad Slovenskom vo Frolundaborgu dnes popoludní. Víťazstvo posunulo Slovákov na 2:0, čo je prvýkrát od roku 2002, čo začali svetové juniorské víťazstvá po sebe.

Švajčiarsko hralo svoj prvý zápas, ale zajtra je opäť v akcii proti USA vo Frolundaborgu s popoludňajším sklonom. Slovensko má medzitým deň voľna, kým sa v piatok stretne s Nórskom.

„Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas a ukázali charakter,“ povedal Honchek. „Mali sme pár malých chýb, ale mali sme fantastického brankára a držal nám chrbát. Bolo to ďalšie veľké víťazstvo a teraz sa musíme pripraviť na Nórsko. Včera sme mali zápas, dnes ich prvý zápas, takže možno. Fyzicky „Boli sme pripravení, ale stiahli sme sa. Hrajú dobrý hokej, ale náš brankár tu bol pre nás.“

„Mali sme veľa šancí, ale nedokázali sme skórovať,“ smútil švajčiarsky kapitán Jonas Teibel. „To je najväčšia vec. Celkovo to bol dobrý prvý zápas, ale možno sme dnes držali hokejky príliš pevne. Musíme len viac strieľať, dostať sa k sieti a všetko sa zlepší.“

Prvá tretina bola krotká s niekoľkými dobrými šancami na skórovanie, z ktorých väčšina prišla vo švajčiarskej bránke. Obranca Rodwin Dionisio sa postaral o to, aby bol jeho brankár v strehu, keď zle prehral za svojou sieťou a napálil prihrávku spredu, ktorú vyrazil Peter Repczyk. Jeho strelu dobre držal Alessio Beglieri, aby ho udržal mimo.

O chvíľu neskôr otvorili skóre Slováci bravúrnym zákrokom Repčića. Peknými pohybmi si vytvoril skvelú príležitosť na skórovanie a nadviazal na to, keď puk smeroval za bránku. Ten sa dostal k puku ako prvý a posunul ho dopredu, kde ho v čase 8:33 doklepol Honchek.

READ  Slovenský brankár označuje svetových juniorov za vtip, organizátori kritizujú vládnu etiku

Tréner Marcel Genny musel mať pre svojich švajčiarskych hráčov v šatni nejaké vyberané slová, keďže vyšli a dominovali v druhej tretine, sebavedomo krúžili a efektívne dusili slovenský útok. Nedokázali však vyrovnať a v podstate sa vzdali svojej najväčšej šance v tomto období – trestného strieľania.

Hneď na začiatku bol Honchek nalákaný Thierrym Schildom, ktorý šiel sám a dostal voľnú strelu, ale robil z toho málo, išiel veľmi pomaly a potom sa snažil poraziť Bacalleryho medzi chráničmi.

Švajčiari medzitým kontrolovali hru dlho na slovenskej modrej čiare, no nedokázali sa presadiť pred brankárom Adamom Cajanom, ktorého výborné dorážky strelil Leo Braillard z bezprostrednej blízkosti.

V treťom pokračovali Švajčiari v presile, no opakovane zlyhali. Gregoryho Webera zastavil Cajan, ktorý chytil veľkú rukavicu, potom sa Myles Mueller rozhodol vystreliť na dva proti jednému neskôr v tretine a zlyhal. Slováci mali v neskorej presilovej hre zvýšiť svoj náskok, no najväčšia šanca prišla, keď sa v krátkom úniku pošmykol Rico Kredic. Žiaľ, viazač nebol ani v jeho hokejke.

Repič a Servac Petrovský pridali góly naprázdno, aby spečatili víťazstvo Slovákov, aj keď Švajčiarsko bolo dlho lepším tímom. Ako sa hovorí, je to hokej.