Ekonomika

Slovenská centrálna banka hovorí, že dodávka plynu je dôležitá na zníženie inflácie – EURACTIV.com

Dvojciferná inflácia na Slovensku bude pokračovať až do budúceho roka a Slovenská národná banka predpovedá, že inflácia ešte porastie, ak vláda nezvýši ceny plynu a Rusko preruší dodávky plynu.

The Predpoveď Bez nádeje. Národná banka predpokladala rast ekonomiky v marci na úrovni 2,8 %, no nová prognóza sa znižuje na polovicu.

Recesia bude vyvolaná bojom exportného priemyslu v otázkach logistiky a nižšej spotreby bývania spôsobenej vyššími cenami. Centrálna banka však neočakávala, že by sa ekonomika v budúcom roku prepadla do recesie. To by sa mohlo zmeniť, ak Rusko pozastaví dodávky plynu na Slovensko.

Odborníci tiež upozorňujú, že inflácia by sa mohla v budúcom roku zmierniť, ak vstúpi do platnosti cenový strop plynu, ktorý ohlásil minister hospodárstva Richard Sulík. Zulik nedávno oznámil, že ceny pre rodiny sa od budúceho roka zvýšia o 59 % alebo o 34 %, ak rodiny podpíšu zmluvu na 4 roky alebo viac. Aktuálne signály na trhu naznačujú 150% zvýšenie ceny.

Zatiaľ nie je jasné, či zľavu dostanú všetci koncoví užívatelia a aká je stratégia pre malé a stredné podniky.

Vyhliadky kvality života na Slovensku sú podľa centrálnej banky horšie ako predchádzajúce prognózy. Jedinou pozitívnou správou je podľa guvernéra Petra Kažimíra nezamestnanosť, ktorá má v najbližších troch rokoch dosiahnuť 6,5 %.

READ  bne IntelliNews - slovenský minister hospodárstva rezignuje, koaličná kríza však pretrváva

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close