Hlavné správy

Slovenská koaličná strana dokončuje vystúpenie z vlády

Strana slovenskej vládnej koalície vo štvrtok ukončila svoje vystúpenie z vlády uprostred politickej krízy vyvolanej tajnou dohodou o nákupe ruskej vakcíny proti korónovým vírusom.

Dvaja ministri za stranu Sloboda a jednota (SASS), minister zahraničných vecí Ivan Gorkhov a minister školstva Branislav Krohling, spolu s ich vodcom Richardom Zulikom, odovzdali demisiu prezidentke Susanne Kapudovej.

Sulik v pondelok rezignoval na funkciu podpredsedu vlády. Zulik vo štvrtok uviedol, že zostane mimo svojej straníckej koalície, kým nepodá demisiu predseda vlády Igor Madovič.

Kríza vypukla pred tromi týždňami, keď vyšla najavo tajná dohoda týkajúca sa slovenskej dohody o kúpe 2 miliónov dávok ruskej vakcíny proti korónovému vírusu Spotnik V.

Populistický premiér dohodu naplánoval napriek rozdielom medzi jeho koaličnými partnermi. Madovič obhajoval nákup Spotniku V a uviedol, že by to urýchlilo očkovací program v jednej z najviac postihnutých krajín EÚ.

Ale obe strany v jeho koaličnej vláde, Sass a Za ľudí, ktoré sa opakovane stretávali s Madovichovou Obyčajnou ľudovou stranou kvôli spôsobu riešenia epidémie, požadovali jeho rezignáciu ako podmienku prežitia koalície.

Madovič naznačil, že je pripravený odstúpiť pod podmienkou, že namiesto toho prijme post podpredsedu vlády. Omáčka to odmietla.

Madovič a jeho strana sa pred rokom dohodli s pro-podnikateľskou Stranou slobody a solidarity, Konzervatívmi pre ľudí a rodinou VR, populistickou pravicovou skupinou spojenou s francúzskou krajne pravicovou stranou Národné zhromaždenie.

READ  Bertemu prezident Slovenska, Vábres Sampaíkan Keparatán Discrimináci Savid Ole Europa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close