Hlavné správy

Slovensko dodá Ukrajine ďalších 16 samohybných húfnic Zuzana-2

Ukrajina Podpísané So Slovenskom je uzavretý nový kontrakt na dodávku ďalších 16 samohybných húfnic Zuzana 2 vyrobených spoločnosťou Konštrukta-Defence. Slovenská prezidentka Zuzana Kaputová oznámila dohodu počas návštevy svojho ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bratislave. „Podpísali sme dohodu, že Ukrajine poskytneme 16 zuzan, čo sa stane veľmi skoro,“ uviedla vo vyhlásení Kaputová. Prezident poznamenal, že Slovensko a Ukrajina majú v úmysle spoločne vyvinúť nové typy húfnic a začať spoločnú výrobu munície Zuzana a odmínovacieho systému Božena.

Hovorkyňa slovenského ministerstva obrany Marija Brekner uviedla, že celková hodnota kontraktu je 92 miliónov eur a bude spolufinancovaný Dánskom, Nemeckom a Nórskom a tlačovou agentúrou SR. TASR nahlásené. Prečner uviedol, že prvá zo 16 samohybných húfnic Zuzana-2 pre Ukrajinu bude vyrobená do konca júla a všetky príslušné delostrelecké systémy budú na Ukrajinu dodané do konca roka 2024.

V júni 2022 Ukrajina a Slovensko podpísali prvú zmluvu na nákup ôsmich samohybných zbraní Zuzana 2. V auguste 2022 dodalo slovenské ministerstvo obrany na Ukrajinu prvé štyri samohybné húfnice Zuzana-2 ráže 155 mm. Mesiac po prvej várke dostala Ukrajina ďalšie dve húfnice Zuzana-2. Slovensko dodalo do Kyjeva 7. delostrelecký systém v novembri 2022, po ktorom v januári 2023 nasledoval 8. a posledný systém.

155mm ZUZANA 2 je samohybný delostrelecký systém s automatickým nakladačom munície vyrábaný slovenskou firmou Konštrukta Defence. Tento delostrelecký systém pozostáva z kanónu kalibru 155 mm 52 namontovaného na podvozku nákladného auta TATRA 815 8. Ako sekundárnu výzbroj má vozidlo 12,7 mm guľomet a viacero odpaľovačov dymových granátov. Zbraňový systém dokáže vystreliť všetku štandardnú muníciu NATO s priemerom 155 mm a je schopný niesť 40 nábojov. Kanóny Zuzanas majú minimálny dostrel 5 km a maximálny 41,5 km, s muníciou do kanónov s dlhým dosahom. Dokáže vystreliť 5 rán za prvú minútu a 13 rán za 3 minúty. Manuálne opätovné nabíjanie je tiež možnosťou, ak automatický nakladač zlyhá. Manuálna rýchlosť streľby je 2 rany za minútu. Štandardná rýchlosť streľby je približne 1,5 rán za minútu. Vozidlo je obsadené štvorčlennou posádkou a poháňa ho TATRA T3B-928.70 449hp. Systém má maximálnu rýchlosť na ceste 90 km/h a dojazd 600 km s vnútornými palivovými nádržami s objemom 460 litrov.

READ  Tisíce ľudí protestovali proti reforme súdnictva premiéra na Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close