Hlavné správy

Slovensko obmedzuje poľskú výzvu na dodávku letov MiGov do USA pre Ukrajinu

Minister obrany SR, komunikácia cez nezmyselné tlačové správy nie je problém.

Veľkosť písma:A|A+

The Poľská vláda to oznámila 8. marca Uviedla, že je pripravená presunúť svoje lietadlá MiG-29 na vojenskú základňu v nemeckom Rammsteine ​​a že ich tam budú vlastniť americké jednotky. Požiadal Američanov, aby dodali používané stíhačky s podobnými parametrami; Poľsko je pripravené prijať podmienky nákupu týchto lietadiel.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Poľská vláda vyzvala krajiny NATO prevádzkujúce lietadlá MiG, aby urobili to isté. Slovensko je jedným z nich.

Na základe správ niektorých médií vrátane Sunday Financial TimesAmeričania pošlú lietadlá Mick na Ukrajinu.

Minister obrany SR Jaroslav Knock (OĽaNO) na otázku o poľskej výzve 8. marca odpovedal, že „tieto prebiehajúce konzultácie nie sú priamymi verejnými rozhovormi medzi spojencami a rozhodne by sa o nich nemalo informovať prostredníctvom nerozumných tlačových správ“.

Ukrajinská vláda presadzuje, aby NATO zaviedlo bezletovú zónu nad Ukrajinou alebo aspoň poskytlo bojové lietadlá pre ukrajinskú armádu na boj proti ruskej okupácii.

Spojené štáty však označili žiadosť Poľska za „prekvapivú ponuku“.

„Pokiaľ viem, vopred sa s nimi nekonzultovalo, že nám plánujú dať tieto lietadlá,“ povedala námestníčka ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová. Vo vyhlásení, ktoré citovala agentúra Reuters Newswire, to uviedol senátny výbor pre zahraničné vzťahy.

Spojené štáty sa snažili urýchliť dodávky zbraní Ukrajine. Ale možnosť, že vojenské lietadlá preletia cez územie NATO do vojnovej zóny „vyvoláva vážne obavy pre celú alianciu NATO“, citovala Pentagon agentúra Reuters.

„Budeme pokračovať v konzultáciách s Poľskom a ďalšími našimi spojencami v NATO o tejto otázke a zložitých logistických výzvach, ktoré to predstavuje, ale nemyslíme si, že poľský návrh je pevný,“ povedal hovorca Pentagonu John Kirby.

READ  Peter Sagan a jeho vyhlásenie po skončení Tour de France 2020

Prevádzka bojových lietadiel MiG-29 ruskej výroby a prítomnosť ruských jednotiek pre motory na Slovensku vyvolávali obavy, ktoré sa zvýšili po ruskej invázii na Ukrajinu. Slovenská vláda sa minulý týždeň zhodla, že hľadá spôsoby, ako pristáť s lietadlami MiG skôr, ako je plánovaný termín v roku 2023 a poslať ruských technikov domov.

Minister obrany Naď však odmietol, že by Slovensko dodalo Ukrajine svoje lietadlá MiG.

Predtým, ako mohol Mick zhodiť lietadlá, muselo Slovensko zistiť, kto chráni jeho vzdušný priestor. Vláda uviedla, že o ochrane slovenského neba rokuje s „geograficky blízkym spojencom“, ktorým by mohlo byť Poľsko alebo Československo. Slovensko očakáva, že do roku 2023 dodá americké stíhačky F-16 zakúpené pred tromi rokmi.

Súvisiaci článok Čoskoro prídu spojenecké sily. To znamená, že veľkí hráči nebudú obetovať malé krajiny ako Slovensko Čítaj viac

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close