Hlavné správy

Slovensko odkladá zákon o maximálnych čakacích lehotách na lekárske úkony – Euractive

Slovenský parlament odhlasoval odloženie reformy, ktorá by oddialila čakacie lehoty na stovky lekárskych úkonov, pretože vláda nepripravila potrebné mechanizmy, čo znemožnilo plánovaný termín začiatku 1. januára 2024.

Čakacie lehoty na termíny u odborných lekárov alebo chirurgické zákroky môžu na Slovensku presiahnuť rok a termíny nevyhnutných vyšetrení môžu trvať mesiace. Nedostatok údajov však podľa ministra zdravotníctva SR sťažil realizáciu pilotného programu a znemožnil spustenie nového systému.

Stanovenie stropov čakacej doby

Zákon garantuje pacientom maximálne čakacie doby od 7 do 365 dní na takmer 700 zákrokov vykonaných v nemocniciach. Napríklad operácie pankreasu sa musia vykonať do 30 dní, biopsie obličiek do 60 dní, intervencie hernie do 120 dní alebo endoprotézy kolena a bedrového kĺbu do 365 dní.

Čakacie doby fungujú ako stropy; Pacienti môžu dostať liečbu, ktorú potrebujú, skôr.

Pri nedodržaní ustanovených čakacích lehôt musia zdravotné poisťovne zabezpečiť a poistiť zdravotnú starostlivosť u nezmluvného poskytovateľa. Zdravotné poisťovne musia uhradiť náklady na starostlivosť o pacienta v zahraničí, ak sa na Slovensku nedá poskytnúť včas.

Kľúčovým problémom je nedostatok údajov, ktoré dokážu presne zdokumentovať a potvrdiť čakacie doby.

Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková navrhla posunúť dátum začiatku 1. januára 2024 o jeden rok.

„Zdravotné poisťovne ma ubezpečili, že nemáme potrebné údaje,“ povedala Dolinková v politickej rozprave v relácii O päť minút dvanásť.

PR špecialista Zdravotnej poisťovne Dôvera Matej stepianský pre Euractiv uviedol: „Najskôr by sa mal systém čakacích zoznamov odskúšať a dáta zbierať v roku 2023. Pilotný program nebol v tomto roku implementovaný, takže systém čakateľov nie je pripravený, od 1. januára 2024 je nemožné.

Väčšina sa domnievala, že odročenie je nevyhnutné

Parlament schválil návrh Dolinkovej na odloženie zákona s podporou mnohých opozičných politikov.

READ  Potenciálny kandidát Calgary Flames Samuel Honček bol vymenovaný za kapitána Giants, opäť hrá, nominovaný na predbežnú súpisku Slovenska 2024 WJC

„V Bratislave budete mať termín u reumatológa v roku 2025. Ženu s nádorom prsníka čaká mamografia o päť mesiacov,“ povedal počas parlamentného vystúpenia poslanec a lekár Toma Szale.

Napriek nedostupnosti mnohých zdravotných procedúr, Szale podporil návrh Dolinkovej na odklad, pričom zo súčasnej nedôveryhodnosti zákona obvinil doterajších ministrov zdravotníctva zo slovenského hnutia (predtým Obyčajní ľudia a nezávislé osoby).

Okrem zdravotných poisťovní a niekoľkých poslancov podporuje odklad vo svojom stanovisku aj Asociácia na ochranu práv pacientov: „Nie sú jasné kritériá, napr. kto bude viesť evidenciu čakacích lehôt, kto bude zbierať a vyhodnocovať údaje, alebo či bude pilotný program na odhaľovanie závad.Na nastavenie tohto systému, Odloženie je potrebné, aby mali zdravotné poisťovne a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti čas sa pripraviť.

Exminister Craigie bol proti návrhu v menšine

Výrazným odporcom odkladu bol bývalý minister zdravotníctva zo Slovenského hnutia Marek Kraji. Ako minister zdravotníctva zakotvil maximálnu čakaciu dobu v zákone.

„Vidíme argument, že systém nie je pripravený implementovať toto základné zastrešujúce právo pacienta,“ povedal bývalý minister Kraji Uractiv. „Legislatíva bola schválená v roku 2021 s predčasným posunutím účinnosti na 1. januára 2024, aby bol poskytnutý čas na potrebné opatrenia.“

Bývalý minister v reakcii nehovoril o nedostatku pilotného programu či dát, skôr sa sústredil na tie schválené: „Štátne kardiologické ústavy vedú zákonom predpísanú čakaciu listinu a onkologické ústavy bežne objednávajú pacientov na operácie. “ pokračoval Kraji.

„Naše kardiologické ústavy majú dostatočnú kapacitu na to, aby navýšili potrebný počet výkonov. Minister mohol zaviesť aspoň maximálne čakacie doby na vybrané kardio- a onkologické operácie.

Krajčí uzavrel: „Vláda týmto návrhom spôsobí v budúcom roku veľa odvrátiteľných úmrtí, ktorým by sa dalo predísť, ak by zákon platil od začiatku roka.“

READ  Bývalý predseda slovenskej vlády čelí trestnému stíhaniu

Predseda podpísal postup odročenia

Hnutie Slovensko apelovalo na prezidentku Čaputovú, aby novelu v praxi nepodpísala.

Keďže ministerstvo zdravotníctva, nemocnice, zdravotné poisťovne a mnohí ďalší odborníci sa domnievajú, že januárový štart je nemožný, prezident považuje odklad za opodstatnený a postup podpisuje.

V súčasnosti môžu pacienti v niektorých prípadoch zaznamenať oneskorenie niektorých chirurgických zákrokov o viac ako 12 mesiacov z dôvodu nevybavených operácií spôsobených infekciou. Odklad by mal poskytnúť viac času na dobehnutie a zároveň znížiť tlak na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotné poisťovne, aby sa pripravili na systém maximálnej čakacej doby do roku 2025.

[By Filip Áč, Edited by Vasiliki Angouridi | Euractiv.com]

Prečítajte si viac s Euractivom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close