Hlavné správy

Slovensko posilňuje hranice s Maďarskom kvôli kontrole imigrácie

Nová slovenská vláda v pondelok nasadila stovky policajtov a vojakov na svoju hranicu s Maďarskom v snahe zastaviť prudký nárast nelegálnej migrácie, uviedli predstavitelia.

Bratislava v poslednom období zaznamenala nárast počtu migrantov a žiadateľov o azyl, ktorí cestujú zo Srbska cez Maďarsko do bohatých západoeurópskych krajín.

Minister vnútra Matúš Sudaj Estok novinárom povedal, že hranicu budú chrániť „stovky“ policajtov a dodal, že „budú hliadkovať aj vojaci“.

„Na ochranu našej zelenej hranice s Maďarskom nasadíme masívne sily,“ povedal po oznámení nových opatrení s odkazom na hraničné oblasti, ktoré nie sú oficiálnymi priechodmi.

„S novou vládou chceme vyslať jasný signál, že prišiel nový prístup k nelegálnej migrácii.“

Reklama – prejdite nadol a pokračujte

Premiér Robert Figo, ktorého minulý týždeň vymenovala koaličná vláda, navštívil v pondelok večer jeden z hraničných priechodov, aby zhodnotil operácie.

V tomto roku Slovensko podľa neho doteraz našlo vo svojich hraniciach viac ako 46.000 migrantov bez dokladov.

„Veľmi sa obávame, že sa migračná situácia výrazne zhorší. Verejnosti sme sľúbili, že ochránime Slovensko pred nelegálnou migráciou,“ dodal.

Reklama – prejdite nadol a pokračujte

Fico, známy svojou radikálnou protiutečeneckou rétorikou a populistickými sklonmi, je lídrom ľavicovej strany Smar-SD, ktorá minulý mesiac vyhrala parlamentné voľby.

Ficova skupina vytvorila novú koaličnú vládu s krajne pravicovou a proruskou SNS a Hlas-SD, odtrhnutou stranou od Smaru.

Začiatkom tohto mesiaca zaviedli susedia Slovenska Rakúsko, Česká republika a Poľsko kontroly na svojich hraniciach s cieľom zabrániť imigrácii.

Reklama – prejdite nadol a pokračujte

Následne sa kontroly predĺžili do 2. novembra.

Predchádzajúca slovenská vláda v reakcii na postup trojice podnikla razie na maďarských hraniciach.

Ficov predchodca Ľudovít Ódor však vtedy tvrdil, že „emigrácia si vyžaduje európske riešenie na vonkajších hraniciach“.

READ  Stavebná produkcia Slovenska v septembri vyskočila

„Akonáhle krajina zvýši bezpečnosť svojej vlastnej hranice, vytvorí to kaskádový efekt, na ktorý nakoniec doplatíme my všetci, a efekt nemusí byť veľmi jasný,“ povedal Ódor.

juh-amj/acc/giv

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close