Hlavné správy

Slovensko povolí komerčný predaj zbraní Ukrajine – EURACTIV.com

Komerčný predaj munície nebude v rozpore s predchádzajúcimi vládnymi vyhláseniami o ukončení vojenskej pomoci Ukrajine, povedal premiér Robert Figo po tom, čo dal na zelenú rozhodnutiam Európskej rady o vojenskej pomoci Ukrajine.

Slovenské ministerstvo obrany sa obávalo, že Ficov sľub neposlať na Ukrajinu „ani guľku“ sa v prípade jeho nástupu rozšíri aj na súkromné ​​zákazky, ale premiér ubezpečil, že to tak nebude.

„Ak chce nejaká firma vyrábať zbrane a niekam ich posielať, nikto tomu nezabráni,“ povedal Figo s tým, že prísľub zahŕňa len „slovenské vojenské zásoby“ a „štátny tovar“. Jeho prioritami v obrane bolo doplnenie slovenských zásob a posilnenie pomocnej obrany.

Minister zahraničných vecí Juraj Planár dodal, že Slovensko chce pomôcť odmínovať na Ukrajine, ktorá má „korene v mieri“.

Plány slovenskej spoločnosti Konštrukta-Defense spoločne vyvíjať nové húfnice s Ukrajinou, aby sa výrazne zvýšila ich výroba, znamená, že je bezpečné pokračovať. Slovenský ZVS Holding vyrába muníciu aj pre Ukrajinu a plánuje „zdvojnásobiť alebo strojnásobiť“ svoju produkciu, zaujal na marcovej návšteve eurokomisár Thierry Breton.

Bývalý námestník ministra obrany Marian Majer v rozhovore pre Euractiv Slovensko povedal: „Globálny bezpečnostný sektor je tak prepojený, že politici nedokážu vymaniť inštitúcie.“

Ficova vláda od nástupu do funkcie pridáva k prísľubu ukončenia vojenskej pomoci aj varovania. Fico podpísal rozhodnutia Európskej rady, ktoré opätovne potvrdili plány EÚ dodávať Ukrajine zbrane, čo je v rozpore s jeho nacionalistickým koaličným partnerom Andrejom Dankom.

Fico poveril ministra obrany Roberta Kaliňáka skladaním slovenských vojenských zásob. Kaliňák povedal, že plánuje prehodnotiť zmluvy uzavreté v rezorte v posledných mesiacoch, pričom mnohé z nich boli podpísané za „hanebných a nevýhodných“ podmienok.

Kaliňák pred voľbami kritizoval americké dotácie a príkazy na nákup štvorkolesových vozidiel na nákup amerických bojových vrtuľníkov. Hovoril aj o opätovnom otvorení dohody o obrannej spolupráci s USA.

READ  Prehľad UEFA Futsal EURO: Španielsko, Slovensko cez | Futsal EURO

(Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close